Strmý růst počtu Romů je podle Okamury jedno z největších rizik

  19:01aktualizováno  19:01
Šéf SPD Tomio Okamura, který ustál pokus o sesazení z funkce místopředsedy Sněmovny, prohlásil, že nechce mít nic společného s někým, kdo bude předvádět rasismus a nesnášenlivost. Na schůzi Sněmovny přitom zazněla jeho slova, jimiž na Facebooku označil strmý nárůst počtu Romů za jedno ze dvou největších bezpečnostních rizik.

„Kdo jakýmkoli způsobem bude předvádět nějaký rasismus, nějakou xenofobii, nějakou nesnášenlivost, tak já s ním nechci mít vůbec nic společného, já se od toho distancuji a je to prostě špatně,“ řekl doslova Okamura.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek krátce před tím pustil na schůzi nahrávku vystoupení Okamury z jeho facebooku, kde se šéf SPD s despektem vyjadřuje o Romech.

„Milí přátelé, vážené dámy a pánové, vítám vás na svém facebookovém profilu. Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát. Ano, slyšíte dobře. Je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil. Podle mého názoru je stávající strmý růst romské populace jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Samozřejmě tím druhým jsou nepřizpůsobiví imigranti,“ zněla ve Sněmovně Okamurova slova.

Na dotaz iDNES.cz nechtěl šéf SPD slova, která v nahrávce zazněla, nijak komentovat. „Mě to téma nezajímá, já se k tomu nebudu vyjadřovat, to vůbec není téma SPD,“ tvrdil.

Krátce před tím se ho poslanci několika stran snažili odvolat kvůli tomu, že zpochybňoval utrpění Romů za druhé světové války v táboře v Letech u Písku. Program schůze neschválili poslanci ANO, SPD a KSČM. Jen jediný poslanec ANO Rostislav Vyzula hlasoval pro to, aby odvolání Okamury poslanci řešili.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala poslal hnutí ANO nepřímou pohrůžku, že program schůze vyvolané lidovci nesmí být schválen, jinak by to mohlo ohrozit jednání o vládě. „Pokud kolegové ze strany lidové prosadí popření principu, na kterém sněmovna začala pracovat, a to poměrného zastoupení podle výsledku voleb, je to samozřejmě součástí politické hry, která má zabránit vzniku stabilní vlády,“ řekl Fiala.

Okamura ve středu řekl, že jednání s ANO o možné podpoře vlády se posouvají. „Předpokládáme, že příští týden by měla být schůzka nad dalším postupem. My nehovoříme o podpoře vládě Andreje Babiše. My jsme jasně řekli, že jsme ochotni bavit se o podpoře vládě odborníků,“ prohlásil. „To jestli bude Andrej Babiš ve vládě, to je věc hnutí ANO,“ řekl Okamura.

„Jsme relativně blízko, ale máme zásadní rozpory,“ popisoval jednání o vládě. Novináři podle něj chybně hovoří jenom o referendu, kde SPD chce, aby občané mohli hlasovat o mezinárodních smlouvách, i o členství v EU, ale hnutí ANO je proti.

Spor je i o soudní reformu. „Chceme, aby soudci měli časově omezený mandát na šest let, aby měli přímou hmotnou odpovědnost za vynesené rozsudky,“ popsal šéf SPD. Babišovo ANO to nechce, a tak Okamura požaduje při jednání o vládě od ANO informace, jakým způsobem chce rozhýbat soudnictví a zvýšit odpovědnost soudců.

Za další podmínky podpory vlády označil zrušení státního financování všech „politických“ neziskovek, které mají podle Okamury ideologický program, za což považuje propagaci multikulturalismu či Evropské unie. Podporovány mají být jen neziskovky pomáhající třeba starým lidem či dětem. Okamura chce také, aby bylo v programu vlády zastropování věku odchodu do důchodu 65 let a aby se minimální důchod přiblížil minimální mzdě.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Najdete na iDNES.cz