Policie vytlačila odpůrce SPD, kterou přišli podpořit Wilders i Le Penová

  12:14aktualizováno  19:12
Kordon policistů musel na Václavském náměstí oddělit příznivce a odpůrce SPD Tomia Okamury. Na příznivce nacionalistů pokřikovali jejich odpůrci – fašisti, táhněte! – a pískali na ně. Policie je vyzvala, aby přestali narušovat shromáždění, a nakonec je vytlačila. Okamuru přišli podpořit Marine Le Penová či Geert Wilders.

„V případě neuposlechnutí výzvy může být proti vám zakročeno za použití donucovacích prostředků,“ vyzývali několik minut policisté odpůrce SPD. „Policie konejte,“ skandovali příznivci SPD.

„Nedej náckům žádnou šanci,“ zazněla odpověď. Na žádost policie pak byla akce okamurovců na chvíli přerušena a policie nutila odpůrce SPD, aby odešli do dolní části Václavského náměstí nebo do Opletalovy ulice. Nakonec je vytlačila. 

„Takzvaní sluníčkáři si nic nedělají ani z pokynu policistů,“ komentoval to vzápětí přímo na demonstraci Okamura. Policisté zadrželi deset lidí za to, že jejich výzvy neposlechli.

„Chci poděkovat Policii České republiky, že nám umožnila naše shromáždění udělat,“ řekl místopředseda SPD a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, který akci moderoval a který vyzýval příznivce hnutí, aby „provokatéry“ hlásili policii.

„Pusťte nás na ně, rozkopeme jim držky,“ zaznělo z druhé strany ještě před tím, než zasáhla police. Stoupenci SPD pod sochu svatého Václava přišli, aby tu zahájili kampaň před volbami do Evropského parlamentu Odpůrci okamurovců si na Václavské náměstí přinesli například transparent „Chceme žít v EU, dokonce i s vámi“ či cedule s nápisy „Fuck SPD“. „Milujou migranty, milujou pedofily,“ ulevil si na jejich adresu jeden z demonstrantů, kteří přišli na akci SPD Tomia Okamury, kterou zahájilo vystoupení skupiny Ortel.

Fotogalerie

Islám a svoboda nejsou kompatibilní, řekl Wilders

Na tribunu pod sochou svatého Václava dorazili lídr SPD Tomio Okamura i jeho zahraniční hosté. Mezi nimi byla i předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders.

„Bez silných národních států není demokracie,“ řekl na demonstraci Wilders. Aplausu části demonstrantů se dočkal za slova, že islám a svoboda nejsou kompatibilní. Své vystoupení v angličtině zakončil slovy: „Ať dlouho žije Česká republika...“ Pak přidal i jedno české slovo: „A svoboda.“

„Masivní přistěhovalectví z Afriky není náhoda,“ řekl před tím příznivcům SPD Okamura. „My se nedáme v zvítězíme,“ sliboval jim. Bruselská diktatura se podle něj změní na spolupráci rovnoprávných států.

Le Penová a Wilders se spolu s ním zúčastnili už odpolední tiskové konference. „Evropská unie je nedemokratická. Je to příšera, která udupává naši národní identitu. Musíme bojovat, abychom nepodlehli Bruselu,“ řekl na ní Wilders. Le Penová mluvila o tom, že Evropu ohrožují islamismus a globalismus.

Na Václavském náměstí se sešly stovky lidí už před nahlášeným začátkem demonstrace SPD proti „diktátu Evropské unie“. Jejich odpůrci se snažili hlukem, píšťalkami či činely přehlušit jejich shromáždění.

„Můžeme vidět, co nás bude čekat, pokud se budeme přizpůsobovat, řvoucí paviáni,“ řekl k tomu lídr SPD pro volby do Evropského parlamentu Ivan David.

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze (prosinec 2017):

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Najdete na iDNES.cz