Je komické, že mě pučisté zvou do své strany, říká Okamura

  15:53aktualizováno  15:53
Neshody mezi poslanci zvolenými za Úsvit vrcholí. Většina z nich, v čele s předsedou poslaneckého klubu Markem Černochem, zakládá novou stranu. Členství nabízejí i Tomiu Okamurovi, který ale jejich nabídku rozhodně odmítá. „Zrazují volební program Úsvitu, za který byli zvoleni,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za puč a zradu na voličích označuje předseda Úsvitu Tomio Okamura jednání některých ze svých kolegů. Tento týden v pondělí se poslanecký klub usnesl, že založí novou stranu. (více čtěte zde) Do ní Okamura vstoupit odmítá. Naopak se je pokusí přesvědčit, aby do svého programu zahrnuli „přímou demokracii“, a vrátili se tak aspoň částečně k tomu, co prosazuje Úsvit. 

Kdy jste se dozvěděl o tom, co se chystá? 
O všem jsem se dozvěděl až v pondělí večer na jednání klubu, doslova z vteřiny na vteřinu. Tam se také ihned hlasovalo. Nebyl jsem o tom předem vůbec informován. Stejně tak jsem nevěděl, že již v lednu byl Marek Černoch v Bruselu a že za mými zády jednal s panem Janečkem (Jiří Janeček, exposlanec za ODS, pozn. red.), který je pro Českou republiku styčnou osobou s Národní frontou Marine Le Penové. (více zde)

Pan Černoch a další poslanci zvolení za Úsvit vám vytýkají, že pod vaším vedením nepřijímá Úsvit nové členy. Je to pravda? 
Co se týče členství, to není pravda. Nové členy můžeme nabírat už teď. Problém je v tom, že já jsem si teprve po vstupu do Sněmovny uvědomil, že bychom do stanov měli dát zkušební lhůtu. Tehdy mě to nenapadlo. Inicioval jsem jednání o změně stanov, ten návrh je hotový, a můj podpis je tam na prvním místě. 

Okamuru mám rád, chci s ním jednat, říká Černoch

Zda a jak bude nová strana spolupracovat s Okamurovým Úsvitem, zůstává nejasné.  „Budeme mít konferenci a na té se domluvíme. Dál pracujeme v poslaneckém klubu jako tým,“ řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Je prý připraven ke vstřícnému jednání. „Já pana Okamuru respektuji, já ho mám rád osobně, nikdy jsem ho nezpochybnil jako lídra. Budu velmi rád, když spolu budeme jednat,“ řekl. Blíže o možnostech spolupráce mluvit nechtěl. „Pro mě je stěžejní konference, nechci něco vzkazovat přes média,“ vysvětlil svůj postoj. 

Již dříve se ale ohradil proti nařčení, že zorganizoval puč.

Přijímání nových členů tedy nebráníte? 
Rozhodně ne. Proto si říkám, co za tím (založením nové strany, pozn. red.) je, kdo to zosnoval a s jakým cílem. Já už teď mám nějaké podezření, jak to asi je. 

Jaký je podle vás důvod? 
Myslím, že to má dvě polohy. První je msta určitých lidí, kteří třeba dostali pocit, že jsem na ně zapomněl nebo že bych měl být k nim víc komunikativní. Druhý důvod je, že mi vytvořili určité image, že Okamura je neřízená střela. 

Mohl byste to nějak vysvětlit? 
Mám image, že se se mnou není možné dohodnout, když nějaké lobbistické skupiny prosazují něco ve Sněmovně. Z pohledu lobbistů strana pod vedením Okamury není „použitelná“. Cílem je odstranit Okamuru. 

Pokud přijdete o podporu, přejdete do nově vzniklé strany? 
Já nejsem pučista ani přeběhlík. Říkám pořád to samé. 

Do strany Marka Černocha tedy nevstoupíte? 
S pučisty v jedné straně nebudu. To, že oni si zakládají novou stranu a lákají mě tam, to je komické. Já jsem se voličům za něco zaručil svým jménem. 

Budete s členy poslaneckého klubu ještě nějak vyjednávat?
Na úterý je svolán poslanecký klub. Jeho obsahem bude vyjasnění si situace. Členové klubu mi všichni řekli, že chtějí dál pracovat ve čtrnácti lidech. Budu se snažit přesvědčit kolegy, aby nezrazovali program, za který jsme byli zvoleni. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz