Okamurova SPD zaujme jen extrémně nespokojené voliče, shodují se experti

  19:32aktualizováno  19:32
Tomio Okamura v úterý představil vize svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), podle politologů ale velké šance na úspěch ve volbách nemá. Okamurovo jméno už totiž není tolik důvěryhodné, vznik nové strany zároveň může být pro některé voliče matoucí. Přesto se může stát hybatelem nespokojených.

Okamurovo nové hnutí je radikálnější než předchozí Úsvit. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Okamura usiluje o protestní voliče, kteří jsou více radikální. Jsou to lidé, kteří jsou nespokojení se společenským pořádkem, chtějí politiky silných slov a rychlých řešení,“ uvedl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

S tím souhlasí i politolog Kamil Švec z pražské Univerzity Karlovy. „Vzhledem k tomu, že Radim Fiala (Okamurův spojenec a bývalý člen hnutí Úsvit, pozn. red.)hovořil o tom, že to má být strana radikální, tak tomu asi odpovídá, na jaké voliče budou směřovat. Budou to voliči extrémně nespokojení, názorově asi ne úplně konsenzuální,“ řekl.

Okamurovo nové hnutí vábí voliče na referendum o odchodu z EU

Odborníci se shodují na tom, že Okamurovo jméno sice může přilákat voliče, upozorňují ale, že už ne tak silně jako dříve. „Pořád může oslovit část lidí, která mu důvěřuje jako osobnosti. Jeho jméno už asi přitahuje méně než v minulosti, protože si ho zkazil neprůhledným financováním, ale osobní podporu bych nezatracoval. Úsvitu poklesly preference ve chvíli, kdy z názvu strany Okamurovo jméno vyřadil,“ připomněl sociolog Daniel Prokop z agentury Median, která se mimo jiné zabývá předvolebními průzkumy.

Hnutí by nyní při volbách neuspělo, říkají odborníci

Politologové také upozorňují, že do řádného termínu voleb ještě zbývá více než dva a půl roku. Za tu dobu se může mnohé změnit. „Kdyby se v současné chvíli konaly volby, tak má hnutí šanci na úspěch minimální. Nicméně stát se může cokoli, může se stát hybatelem nespokojených, což mu může opět zabezpečit pět procent hlasů. Nedá se to odhadnout,“ uvedl Šaradín.  

Podle Prokopa ovšem hrozí nebezpečí, že nová strana zmate Okamurovy dosavadní voliče. „Když se strany takto drolí do menších uskupení, volí je pak lidé, kteří se o politiku moc nezajímají, mají v tom zmatek a nevědí, pro koho volí. Kdyby nyní byly reálné volby, tak ta nejasnost může hodně lidí odradit. Je to podobné jako se stranami, které byly spojeny se jménem Jany Bobošíkové,“ řekl. 

Větší úspěch se v případě nového hnutí prý zatím očekávat nedá. „Vzhledem k tomu, že se Okamura ještě víc radikalizoval a zatím za sebou nemá vůbec nic úspěšného, lze těžko očekávat, že by měl najednou přijít nějaký větší úspěch,“ řekl Švec.

Co se týče postavení hnutí na českém politickém spektru, podle politologů je ho těžké zařadit. „Existuje úplně mimo kategorie. Nalevo se pohybuje tím, že oslovuje ublíženou část populace, napravo zase rétorikou proti takzvaným nepřizpůsobivým,“ uvedl Prokop. I když podle něj může hnutí pomoci boj proti současné uprchlické vlně, dopředu není jasné, zda se o ní bude ještě za rok vůbec mluvit.

Podle Švece je hnutí možné zařadit do extrémní pravice, spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. „Pokud bude opět protiislámské, protipřistěhovalecké a bude požadovat vystoupení z EU, tak opravdu směřuje do spíše pravicového extrému. Nemyslím si ale, že by se dal očekávat úspěch alespoň v tomto spektru, zvlášť poté, co už jeden pokus s Úsvitem měl,“ doplnil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz