O cestě ministryně informoval ve středu deník Právo, tomu ji potvrdily dva nezávislé zdroje. Podle nich má jít o „tajnou misi“ před podpisem dohody mezi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA). Ta by se měla dle deníku podepsat v úterý 23. května.
„To, že nějaký novinář řekne, že je to tajné, neznamená, že je to tajné,“ řekla ve Sněmovně poslancům Černochová. „Ministryně obrany podepíše příští týden smlouvu DCA,“ uvedla mluvčí obrany Simona Cigánková pro server iDNES.cz.
„Smlouva je řádně zveřejněná, může se s ní seznámit každý občan České republiky,“ doplnila ke smlouvě DCA poslancům. „Neděje se nic, co by bylo utajované, co by nevěděli občané a poslanci,“ zdůraznil ministryně.
Co znamená pro Česko obranná dohoda s USA? 10 otázek a odpovědí |
O smlouvě má všechny informace i SPD, se kterou Černochová jednala, stejně jako s ANO. „Jistě to potvrdí pan Radim Fiala, se kterým ta schůzka byla domlouvaná, a té schůzky se účastnil právě vámi zmiňovaný, pane Okamuro, pan poslanec, bývalý plukovník Vích. Takže i s ním jsme diskutovali obsah té smlouvy DCA a také velmi podrobně,“ odmítla výpady lídra SPD ministryně obrany.
„Takže já tady si spíš kladu otázku, jestli Tomio Okamura ještě řídí SPD, nebo jestli už SPD řídí pan doktor Rajchl. A jestli kolegové z SPD tedy ještě mají důvěru k svému předsedovi,“ řekla Černochová. Jindřich Rajchl vede neparlamentní stranu PRO, která se uchází o stejný typ voličů jako SPD.
Koalice odmítla, aby se o návrhu Okamury jednat o smlouvě DCA vůbec hlasovalo. Vetoval to jménem pětikoalice šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Smlouvu schválila před dvěma týdny česká vláda. Dohoda zpřesňuje vzájemnou součinnost spřátelených zemí. Spojené státy budou moci například využívat některé vojenská zařízení a prostory či po dohodě uskladňovat vojenský materiál, nikoli však zbraně hromadného ničení.
Po podpisu musí dohodu ještě schválit obě komory parlamentu a prezident. Proti postupu vlády se vymezil Tomio Okamura ve Sněmovně. „Vy nás tady zavazujete na deset let,“ vyčetl vládě.
Zastánci zákona o manželství osob stejného pohlaví ve Sněmovně neuspěli |
Spory dohoda budí zejména kvůli tomu, že podle kritiků může vést k budování americké základy na území ČR či pobytu amerických vojáků.
„Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje ozbrojeným silám USA používání vojenských prostor a budov, a to na leteckých základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť a Mošnov,“ tvrdil ve Sněmovně Okamura. Smlouvu podle něj proti zájmům českých občanů tlačí současná vláda. „Občané nechtějí přítomnost jakýchkoli cizích vojsk na území České republiky,“ prohlásil.
Že by smlouva automaticky vedla k příjezdu amerických vojáků či stavbě základny odmítt ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš, který vedl vyjednávací tým. „Pouze řeší to, že pokud se obě strany někdy v budoucnu domluví na působení amerických vojáků na území České republiky, tak v dohodě DCA bude přesně popsané, co to znamená a jaké bude jejich právní postavení,“ uvedl v únoru Jireš.
Černochová byla v USA minulý rok v dubnu, tehdy se se svým americkým protějškem Lloydem Austinem shodla, že je potřeba obrannou dohodu vyjednat. ČR je jediným státem NATO ve střední a východní Evropě, který dosud bilaterální dohodu o obranné spolupráci s USA nemá.