Okamura a Abbás se v Rozstřelu přeli o náboženský fašismus i Turky

  21:09aktualizováno  27. ledna 11:34
Turci v Čechách a náboženská svoboda, islám coby náboženský fašismus. Rozstřel s Tomiem Okamurou a Muhamedem Abbásem přinesl výrazný střet emocí. Vyhranění oponenti se neshodli mimo jiné nad rozsudkem, podle kterého nemá somálská uchazečka o studium na zdravotnické škole nárok na odškodné kvůli údajné diskriminaci.

O tom, jestli pražská střední zdravotnická škola diskriminovala uchazečku o studium nosící muslimský šátek, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek po desáté hodině dopolední. Požadavek Ayan Jamaal Ahmednuurové na odškodnění a omluvu soud zamítl (více zde).

Fotogalerie

Tomio Okamura byl s verdiktem soudu celkově spokojen, ale zdůvodnění označil za nedostatečné. „Důvod, tedy pouze odkaz na školní řád, podle kterého nesmí být ve škole nošena pokrývka hlavy... Mně chybí, že komentátoři a lidé v politice jasně neřeknou, co je islám. Islám je v podstatě náboženský fašismus,“ uvedl Okamura.

Muhamed Abbás, muslim žijící v České republice a předseda Muslimské unie (nejedná se o Ústředí muslimských obcí v ČR, které je zastřešující institucí, pozn. red.) zastával protikladné stanovisko. „Jak se tu po roce 1989 říkalo, že jdeme do Evropy, tak se zdá, že jsme tam ještě nedošli,“ řekl. Šátek ve školách by podle něj měl být povolen „jako ve všech vyspělých zemích“. Okamura rychle podotkl, že toto není pravda.

Abbás je známý jako zastánce práva šaría včetně tvrdých trestů - hovořil i o jeho zavedení v ČR (k čemuž nemá politickou sílu, pozn. red.) - a je stoupencem zahalování žen, šéf SPD (a dříve Úsvitu) Okamura je jeho nekontrastnějším oponentem z řad parlamentních politiků. Vůči muslimům vystupuje dlouhodobě velmi kriticky, podle Abbáse tak, že to hraničí s trestným činem nabádání k nenávisti ke skupině obyvatel.

V pořadu se objevily i pasáže, které by při odborném zkoumání neměly příliš šancí obstát po faktické stránce. Abbás například tvrdil, že když Turci před staletími vpadli do českých zemí, přinesli protestantům náboženskou svobodu (o vpádu jsme psali např. zde). Okamura zase vykresloval muslimy jako celek pomocí kritiky poměrů a absence náboženských svobod ve fundamentalistické a wahhábistické Saúdské Arábii.

Když se moderátor Abbáse dotázal, zda by povolil například nošení nikábu, tedy oděvu zakrývajícího celé tělo vyjma očí, Abbás odvětil, že se „ani muslimští učenci neshodují, zda je nikáb povinnost“, proto to nemůže říci.

Okamura zase čelil dotazu, jestli by podobným způsobem jako proti hidžábům bojoval například proti jarmulkám. „K tomu tu není důvod. Musíme odlišit islám od jiných náboženství, která jsou mírumilovná,“ řekl.

Jistou formu porozumění našli oba hosté jen nad informací, kterou hojně sdílejí alternativní servery a konspirační teoretici, že tzv. Islámský stát je z pozadí řízen CIA. „Kdyby člověk trochu hledal, tak ty informace najde,“ tvrdil Abbás. „Je všeobecně známo, že USA vytvářely politickou síť pro svržení Asada,“ představil svůj úhel pohledu Okamura.

Venčete prasata u mešit, sdílel Okamura na Facebooku

V minulosti Okamura například zveřejnil na Facebooku návod svého stranického kolegy Jiřího Kobzy, jak muslimům znepříjemnit život v Česku. Kromě apelů na politiky a protestů v něm autoři navrhují například to, aby si lidé přestali kupovat kebaby či navštěvovat restaurace s halal pokrmy (více zde) a doporučují též venčení prasat u mešit.

Případ nošení hidžábu ve škole, o kterém v pátek dopoledne rozhodoval soud, začal v roce 2013, tedy ještě dříve, než se v Česku začalo mluvit o uprchlické vlně a možném příchodu velkého počtu migrantů.

Ke kauze se vyjádřila mimo jiné i ombudsmanka Anna Šabatová, podle které se škola dopustila nepřímé diskriminace, když dvěma dívkám zakázala projevovat navenek své náboženské přesvědčení (více zde).

Podívejte se, jak soudkyně odůvodnila rozsudek:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Počasí rozdělí republiku. Čechy čeká déšť a Morava si užije letní teploty

Prahou se prohnaly silné bouřky, které v některých částech metropole způsobily...

Začátek předposledního prázdninového týdne přinese odlišné teploty na mnoha místech republiky. Například v pondělí se v...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz