O tom, jestli pražská střední zdravotnická škola diskriminovala uchazečku o studium nosící muslimský šátek, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek po desáté hodině dopolední. Požadavek Ayan Jamaal Ahmednuurové na odškodnění a omluvu soud zamítl (více zde).
Tomio Okamura byl s verdiktem soudu celkově spokojen, ale zdůvodnění označil za nedostatečné. „Důvod, tedy pouze odkaz na školní řád, podle kterého nesmí být ve škole nošena pokrývka hlavy... Mně chybí, že komentátoři a lidé v politice jasně neřeknou, co je islám. Islám je v podstatě náboženský fašismus,“ uvedl Okamura.
Muhamed Abbás, muslim žijící v České republice a předseda Muslimské unie (nejedná se o Ústředí muslimských obcí v ČR, které je zastřešující institucí, pozn. red.) zastával protikladné stanovisko. „Jak se tu po roce 1989 říkalo, že jdeme do Evropy, tak se zdá, že jsme tam ještě nedošli,“ řekl. Šátek ve školách by podle něj měl být povolen „jako ve všech vyspělých zemích“. Okamura rychle podotkl, že toto není pravda.
Abbás je známý jako zastánce práva šaría včetně tvrdých trestů - hovořil i o jeho zavedení v ČR (k čemuž nemá politickou sílu, pozn. red.) - a je stoupencem zahalování žen, šéf SPD (a dříve Úsvitu) Okamura je jeho nekontrastnějším oponentem z řad parlamentních politiků. Vůči muslimům vystupuje dlouhodobě velmi kriticky, podle Abbáse tak, že to hraničí s trestným činem nabádání k nenávisti ke skupině obyvatel.
V pořadu se objevily i pasáže, které by při odborném zkoumání neměly příliš šancí obstát po faktické stránce. Abbás například tvrdil, že když Turci před staletími vpadli do českých zemí, přinesli protestantům náboženskou svobodu (o vpádu jsme psali např. zde). Okamura zase vykresloval muslimy jako celek pomocí kritiky poměrů a absence náboženských svobod ve fundamentalistické a wahhábistické Saúdské Arábii.
Když se moderátor Abbáse dotázal, zda by povolil například nošení nikábu, tedy oděvu zakrývajícího celé tělo vyjma očí, Abbás odvětil, že se „ani muslimští učenci neshodují, zda je nikáb povinnost“, proto to nemůže říci.
Okamura zase čelil dotazu, jestli by podobným způsobem jako proti hidžábům bojoval například proti jarmulkám. „K tomu tu není důvod. Musíme odlišit islám od jiných náboženství, která jsou mírumilovná,“ řekl.
Jistou formu porozumění našli oba hosté jen nad informací, kterou hojně sdílejí alternativní servery a konspirační teoretici, že tzv. Islámský stát je z pozadí řízen CIA. „Kdyby člověk trochu hledal, tak ty informace najde,“ tvrdil Abbás. „Je všeobecně známo, že USA vytvářely politickou síť pro svržení Asada,“ představil svůj úhel pohledu Okamura.
Venčete prasata u mešit, sdílel Okamura na Facebooku
V minulosti Okamura například zveřejnil na Facebooku návod svého stranického kolegy Jiřího Kobzy, jak muslimům znepříjemnit život v Česku. Kromě apelů na politiky a protestů v něm autoři navrhují například to, aby si lidé přestali kupovat kebaby či navštěvovat restaurace s halal pokrmy (více zde) a doporučují též venčení prasat u mešit.
Případ nošení hidžábu ve škole, o kterém v pátek dopoledne rozhodoval soud, začal v roce 2013, tedy ještě dříve, než se v Česku začalo mluvit o uprchlické vlně a možném příchodu velkého počtu migrantů.
Ke kauze se vyjádřila mimo jiné i ombudsmanka Anna Šabatová, podle které se škola dopustila nepřímé diskriminace, když dvěma dívkám zakázala projevovat navenek své náboženské přesvědčení (více zde).
Podívejte se, jak soudkyně odůvodnila rozsudek: