Město za novoroční ohňostroj zaplatilo asi dvě stě tisíc korun. Organizátoři ho na Nový rok v 18 hodin odpálili ze Špilberku. Kvůli husté mlze show ale skoro nikdo neviděl.
"Opravdu příznačné pro práci brněnské radnice. Celé je to v mlze, připomíná to bouři," kritizoval večerní přehlídku jeden ze čtenářů iDNES.cz v diskusi na webu.
Jedním z mála lidí, kteří ohňostroj viděli, byl nejspíš sociálnědemokratický primátor Roman Onderka. Tomu se podle jeho slov podařilo najít vhodné místo napodruhé, když vyrazil na Mendlovo náměstí.
Mrhání penězi, říká o akci opozice
Celá akce Novoroční Brno, která zahrnovala i dotované vstupné na několik výstav a reklamu, stála město půl milionu korun. Zbylých 200 tisíc zaplatila pořadatelská firma Snip & Co. "Ohňostroj stál tři sta tisíc korun. Kolik přesně přispělo město, nemůžeme určit," popsal ředitel Snipu Jiří Morávek.
Podle propočtů MF DNES ale město zaplatilo minimálně dvě třetiny celkových nákladů na ohňostroj, tedy přes dvě stě tisíc korun.
Právě to kritizuje opoziční TOP 09. "Celou akci považuji za nepochopitelné mrhání penězi, kterým nám rada města předvedla, jak hodlá tento rok postupovat při řízení města. Neboť, jak říká staré rčení, jak na Nový rok, tak po celý rok," glosoval šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer článek o oslavách na webu města.
Podle jeho kolegy Petra Štědronského mělo město ohňostroj jednoduše přesunout na jiný významný den.
Přesun akce by vyšel na 200 tisíc korun
Brněnští ohňostrůjci i jejich kolegové z Čech se však shodují, že přesun již připraveného ohňostroje by stál další statisíce korun. Podle pořadatelské agentury by přesunutí již připraveného ohňostroje vyšlo asi na dvě stě tisíc korun. Manipulace s navlhlými výbušninami by navíc byla nebezpečná.
"Mrzí nás to. Ale posun na druhý den není možný, na to ani nemáme povolení. Navíc Špilberk by musel kvůli výbušninám zůstat zavřený, to přece nejde. Chtěl bych vidět meteorologa, který ráno s jistotou řekne, že bude večer mlha," argumentoval šéf Snipu Morávek.
Podle brněnského meteorologa Miloslava Hradila však špatné počasí předpovědět šlo. "V době novoročního ohňostroje však nezpůsobila problémy přímo mlha, ale spíše nízká oblačnost. Ráno nebo den dopředu bychom byli schopní říct, že taková situace pravděpodobně bude," řekl odborník z Českého hydrometeorologického ústavu.
Hlavní odpalovač ale tvrdí, že počasí se může změnit i během hodiny. "Stalo se to několikrát. Celodenní mlhu může vítr rozfoukat hodinu před začátkem. Novoroční ohňostroj byl přehlídkou čtvrté třídy, schvaluje ho Báňský úřad. Přesunout ho vůbec nešlo. Ráno jsme ho nachystali a demontáž je nesmírně nebezpečná," vylíčil Ivan Martínek ze skupiny Theatrum Pyroboli.
Show, kterou nakonec vidělo jen pár dobře stojících hloučků lidí, připravovalo deset ohňostrůjců půl roku. Bezprostřední přípravy pak trvaly dvacet dní.
Napjatá situace před začátkem novoročního ohňostroje panovala i v Praze. "Celý den bylo krásně jasno, ale večer se obloha zatáhla. V údolí byl však ohňostroj vidět dobře. Kdybychom ho odpalovali z Petřína, dopadlo by to asi jako v Brně," komentoval David Nový z plzeňské společnosti Ohňostroje Minergis. Potvrdil, že náklady na demontáž již připravené show jsou vysoké. Pražská přehlídka od Minergisu stála milion a půl.
Primátor Roman Onderka odpálení ohňostroje schvaluje. "Vloni byla celý den mlha, která se zvedla krátce před začátkem ohňostroje. Pak se zas zatáhlo. Co k tomu dodat," uvedl.