Národní divadlo opět hořelo ve videu na fasádě, sto let připomněl i ohňostroj

  13:57aktualizováno  21:31
Sto let republiky připomněl v Praze ohňostroj na břehu Vltavy, který měl ambice trumfnout i ten novoroční. Do oslav se videomappingovou hrou zapojilo i Národní divadlo. Výročí připomínají vzpomínkové koncerty, hitem století se stala Modlitba pro Martu.

Slavnostní ohňostroj byl odpálen z hladiny Vltavy pod Letnou. Symbolicky začal v 19:18 hodin. Podle pořadatelů připomínal úspěchy Čechů, státní symboly České republiky a motivy z české i slovenské krajiny. Navzdory dešti se na děj dívaly tisíce lidí.

Fotogalerie

Večerní oslavy v Praze

Ohňostroj s názvem Společné století byl rozdělen do pěti různých obrazů. První část Hrdost, kterou doprovázely slavné fanfáry z opery Libuše od Bedřicha Smetany, následoval obraz Vlastenectví doplněný Vltavou z cyklu Má vlast. Třetí část, nazvaná Panenská příroda, za zvuku melodie z Krkonošských pohádek symbolicky provedla diváky po tuzemské krajině.

Čtvrtý obraz Šampióni, který se zaměřoval na České sportovní úspěchy doplnil komentář Roberta Záruby z Olympijských her v Naganu. Závěrečná část Národ byla doplněná písní Chválím tě země má autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a nakonec ji uzavřela státní hymna.

Pro auta bylo uzavřeno Dvořákovo nábřeží a lidé tak stáli nejen podél zábradlí na chodníku, ale zaplnili i silnici na nábřeží. Samotnému ohňostroji předcházely tři cvičné odpaly. Při nich byly zhasnuty lampy veřejného osvětlení, které zůstaly zhasnuty po celou dobu světelné show. Někteří rodiče malých dětí kvůli hluku museli z nábřeží odejít.

Kritika ochránců přírody

Výběr místa konání ohňostroje kritizoval v pátek Český svaz ochránců přírody, podle kterého je vrcholem arogance a bezohlednosti. Hluk a zápach plaší ptáky, kteří v minulosti v šoku odlétali a naráželi například do tramvajových trolejí, o které se vážně zranili nebo zabili. Problémem je ohňostroj podle ochránců i pro další zvířata, mimo jiné může velmi těžce působit na psychiku psů a dalších domácích zvířat.

Právě kvůli ochraně živočichů před lety přesunulo vedení hlavního města tradiční novoroční ohňostroj od Vltavy na Letenskou pláň.

Národní divadlo se k oslavám vzniku Československa připojilo pomocí interaktivního videomappingu. Promítání se konalo na budově „zlaté kapličky“ ve směru od Střeleckého ostrova a mostu Legií. Lidé přes nepřízeň počasí zaplnili most Legií a nábřeží. Na Střeleckém ostrově byly pro diváky připraveny stánky s občerstvením i mobilní toalety.

Videomapping na historickou budovu Národního divadla

Videomapping na historické budově Národního divadla ke 100 letům republiky

Diváci sledovali unikátní projekci včetně efektního dýmu ze střechy budovy a mohli se do promítání zapojit prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. V první fázi minihry sbírali padající virtuální mince a pomáhali divadlo postavit z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožila vnitřní výzdobou. Oslavu úspěchu ale přerušily zárodky požáru a hráči museli hořící divadlo uhasit.

Připojil se Václavák a Staromák

Rovněž v 19:18 začala i oslava na Václavském náměstí pořádaná Milionem chvilek pro demokracii. Podle organizátorů nejde o demonstraci či politickou manifestaci, nýbrž akci, na které se přední české osobnosti zamyslí nad uplynulými sto lety a nabídnou vizi pro léta budoucí.Přítomna bude například Vlasta Šrůtková, která se narodila v říjnu 1918.

„Potřebujeme vizi a odhodlání. Proto jsme dnes na Václaváku,“ řekl zástupce spolku Mikuláš Minář na Václavském náměstí. „Hrdě se hlásíme k ideálům, pro něž žili a přinášeli oběti Tomáš Garrigue Masaryk, Milada Horáková nebo Václav Havel,“ dodal. Podle organizátorů se na Václavském náměstí setkalo 30 tisíc účastníků. Součástí akce byla také minuta ticha za oběti nesvobody.

Fotogalerie

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

Zpěvačka Helena Vondráčková vystoupila na koncertu ke stému výročí výročí...
Videomapping na historickou budovu Národního divadla. (28. října 2018)
Lidé sledují koncert ke stému výročí výročí vzniku Československa, který...
Lidé sledují koncert ke stému výročí výročí vzniku Československa, který...

V odpoledních hodinách začal na Staroměstském náměstí také koncert Největší hity století pořádaný Českým rozhlasem. První blok zahájil Tomáš Klus a jeho Cílová skupina, po něm následovalo vystoupení slovenské kapely No Name. V závěrečném bloku byly za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma představeny největší hity české populární hudby. Hvězdou století byl vyhlášen Karel Gott. Na pódiu kromě něj zazpívali například Helena Vondráčková, Jiří Suchý, nebo Lucie Bílá. Marta Kubišová se z akce omluvila kvůli nemoci. 

Právě píseň nazpívaná Kubišovou - Modlitba pro Martu - se stala hitem století. Rozhodli o tom v hlasování posluchači a Český rozhlas výsledky vyhlásil právě na Staroměstském náměstí. Skladba z roku 1968 se po vojenské okupaci 21. srpna stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Na dalším vzpomínkovém koncertě, který se koná v zaplněném Velkém sálu pražské Lucerny, sklidil velký aplaus Vladimír Mišík. Akci s názvem 100 let republiky zahájilo vystoupení Michala Pavlíčka s Monikou Načevou. Jako poslední se před půlnocí představí kapela Garage & Tony Ducháček.

Na pódiu ozdobeném českou vlajkou se sešly známé osobnosti bigbítové a rockové scény. Svůj původní zvuk nabídla skupina Vltava, která představila aktuální skladby z alba Čaroděj i hity Prasátko nebo Marx Engels Beatles. K oslavám vzniku republiky se připojil také David Koller, který se proslavil jako člen skupiny Lucie. Hlavním hostem večera bude Pražský výběr.

Přišli i monarchisté

Součástí oslav byl také tradiční Pochod za monarchii, který uspořádala monarchistická strana Koruna Česká. Jeho účastníci se setkali u sochy svatého Václava a vyrazili přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malostranské náměstí. Procesí skončil projevem na Hradčanském náměstí.

Jednou z hlavních oficiálních akcí k výročí vzniku republiky byla velká přehlídka, které se kromě vojáků zúčastnili i policisté, hasiči, záchranáři, celníci a strážníci. Po Evropské třídě pochodovalo přes 2100 lidí a projelo 236 kusů techniky. (o vojenské přehlídce více zde)

Sváteční akce si vyžádaly i další omezení městské hromadné dopravy. Podle webu pražského dopravního podniku bude obousměrně přerušen provoz tramvají v ulicích Evropská, Svatovítská a Jugoslávských partyzánů, a to téměř celý den. Největší dopravní omezení způsobila vojenská přehlídka.

Oslavy vzniku Československa
Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali...

Mohlo české těžké opevnění v roce 1938 odolat útoku wehrmachtu?

Porážka bez boje

Jak a kde se stavělo těžké opevnění Československa, jaké byly jeho nedostatky, co by jedly osádky...

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

VIDEO Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut...

Židovský pamětník pátrá po osudech předků. V Jihlavě za války trpěli

Gustav Steiner zahynul v koncentračním táboře Osvětim 18. října 1941. Němci...

Narodil se v roce 1938 krátce po takzvané Křišťálové noci. Do doby, kdy se pálily židovské synagogy...

Zeman devalvuje váhu státních vyznamenání, shodli se političtí experti

Udílení státních vyznamenání - Miloš Zeman při svém úvodním projevu (28. října...

VIDEO Ocenění z rukou prezidenta Miloše Zemana v den výročí 100 let republiky dostalo 41 lidí, nejvíce za...


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Najdete na iDNES.cz