100 LET REPUBLIKY
Sledovat další díly na iDNES.tvSlavnostní ohňostroj byl odpálen z hladiny Vltavy pod Letnou. Symbolicky začal v 19:18 hodin. Podle pořadatelů připomínal úspěchy Čechů, státní symboly České republiky a motivy z české i slovenské krajiny. Navzdory dešti se na děj dívaly tisíce lidí.
Ohňostroj s názvem Společné století byl rozdělen do pěti různých obrazů. První část Hrdost, kterou doprovázely slavné fanfáry z opery Libuše od Bedřicha Smetany, následoval obraz Vlastenectví doplněný Vltavou z cyklu Má vlast. Třetí část, nazvaná Panenská příroda, za zvuku melodie z Krkonošských pohádek symbolicky provedla diváky po tuzemské krajině.
Čtvrtý obraz Šampióni, který se zaměřoval na České sportovní úspěchy doplnil komentář Roberta Záruby z Olympijských her v Naganu. Závěrečná část Národ byla doplněná písní Chválím tě země má autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a nakonec ji uzavřela státní hymna.
Pro auta bylo uzavřeno Dvořákovo nábřeží a lidé tak stáli nejen podél zábradlí na chodníku, ale zaplnili i silnici na nábřeží. Samotnému ohňostroji předcházely tři cvičné odpaly. Při nich byly zhasnuty lampy veřejného osvětlení, které zůstaly zhasnuty po celou dobu světelné show. Někteří rodiče malých dětí kvůli hluku museli z nábřeží odejít.
100 LET REPUBLIKY
Sledovat další díly na iDNES.tvKritika ochránců přírody
Výběr místa konání ohňostroje kritizoval v pátek Český svaz ochránců přírody, podle kterého je vrcholem arogance a bezohlednosti. Hluk a zápach plaší ptáky, kteří v minulosti v šoku odlétali a naráželi například do tramvajových trolejí, o které se vážně zranili nebo zabili. Problémem je ohňostroj podle ochránců i pro další zvířata, mimo jiné může velmi těžce působit na psychiku psů a dalších domácích zvířat.
Právě kvůli ochraně živočichů před lety přesunulo vedení hlavního města tradiční novoroční ohňostroj od Vltavy na Letenskou pláň.
Národní divadlo se k oslavám vzniku Československa připojilo pomocí interaktivního videomappingu. Promítání se konalo na budově „zlaté kapličky“ ve směru od Střeleckého ostrova a mostu Legií. Lidé přes nepřízeň počasí zaplnili most Legií a nábřeží. Na Střeleckém ostrově byly pro diváky připraveny stánky s občerstvením i mobilní toalety.
Diváci sledovali unikátní projekci včetně efektního dýmu ze střechy budovy a mohli se do promítání zapojit prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. V první fázi minihry sbírali padající virtuální mince a pomáhali divadlo postavit z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožila vnitřní výzdobou. Oslavu úspěchu ale přerušily zárodky požáru a hráči museli hořící divadlo uhasit.
Připojil se Václavák a Staromák
Rovněž v 19:18 začala i oslava na Václavském náměstí pořádaná Milionem chvilek pro demokracii. Podle organizátorů nejde o demonstraci či politickou manifestaci, nýbrž akci, na které se přední české osobnosti zamyslí nad uplynulými sto lety a nabídnou vizi pro léta budoucí.Přítomna bude například Vlasta Šrůtková, která se narodila v říjnu 1918.
„Potřebujeme vizi a odhodlání. Proto jsme dnes na Václaváku,“ řekl zástupce spolku Mikuláš Minář na Václavském náměstí. „Hrdě se hlásíme k ideálům, pro něž žili a přinášeli oběti Tomáš Garrigue Masaryk, Milada Horáková nebo Václav Havel,“ dodal. Podle organizátorů se na Václavském náměstí setkalo 30 tisíc účastníků. Součástí akce byla také minuta ticha za oběti nesvobody.
FotogalerieOslavy 100. výročí vzniku Československa |
V odpoledních hodinách začal na Staroměstském náměstí také koncert Největší hity století pořádaný Českým rozhlasem. První blok zahájil Tomáš Klus a jeho Cílová skupina, po něm následovalo vystoupení slovenské kapely No Name. V závěrečném bloku byly za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma představeny největší hity české populární hudby. Hvězdou století byl vyhlášen Karel Gott. Na pódiu kromě něj zazpívali například Helena Vondráčková, Jiří Suchý, nebo Lucie Bílá. Marta Kubišová se z akce omluvila kvůli nemoci.
Právě píseň nazpívaná Kubišovou - Modlitba pro Martu - se stala hitem století. Rozhodli o tom v hlasování posluchači a Český rozhlas výsledky vyhlásil právě na Staroměstském náměstí. Skladba z roku 1968 se po vojenské okupaci 21. srpna stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.
Na dalším vzpomínkovém koncertě, který se koná v zaplněném Velkém sálu pražské Lucerny, sklidil velký aplaus Vladimír Mišík. Akci s názvem 100 let republiky zahájilo vystoupení Michala Pavlíčka s Monikou Načevou. Jako poslední se před půlnocí představí kapela Garage & Tony Ducháček.
Na pódiu ozdobeném českou vlajkou se sešly známé osobnosti bigbítové a rockové scény. Svůj původní zvuk nabídla skupina Vltava, která představila aktuální skladby z alba Čaroděj i hity Prasátko nebo Marx Engels Beatles. K oslavám vzniku republiky se připojil také David Koller, který se proslavil jako člen skupiny Lucie. Hlavním hostem večera bude Pražský výběr.
Přišli i monarchisté
Součástí oslav byl také tradiční Pochod za monarchii, který uspořádala monarchistická strana Koruna Česká. Jeho účastníci se setkali u sochy svatého Václava a vyrazili přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malostranské náměstí. Procesí skončil projevem na Hradčanském náměstí.
Jednou z hlavních oficiálních akcí k výročí vzniku republiky byla velká přehlídka, které se kromě vojáků zúčastnili i policisté, hasiči, záchranáři, celníci a strážníci. Po Evropské třídě pochodovalo přes 2100 lidí a projelo 236 kusů techniky. (o vojenské přehlídce více zde)
Sváteční akce si vyžádaly i další omezení městské hromadné dopravy. Podle webu pražského dopravního podniku bude obousměrně přerušen provoz tramvají v ulicích Evropská, Svatovítská a Jugoslávských partyzánů, a to téměř celý den. Největší dopravní omezení způsobila vojenská přehlídka.