Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Národní divadlo opět hořelo ve videu na fasádě, sto let připomněl i ohňostroj

  13:57aktualizováno  21:31
Sto let republiky připomněl v Praze ohňostroj na břehu Vltavy, který měl ambice trumfnout i ten novoroční. Do oslav se videomappingovou hrou zapojilo i Národní divadlo. Výročí připomínají vzpomínkové koncerty, hitem století se stala Modlitba pro Martu.

Slavnostní ohňostroj byl odpálen z hladiny Vltavy pod Letnou. Symbolicky začal v 19:18 hodin. Podle pořadatelů připomínal úspěchy Čechů, státní symboly České republiky a motivy z české i slovenské krajiny. Navzdory dešti se na děj dívaly tisíce lidí.

Fotogalerie

Večerní oslavy v Praze

Ohňostroj s názvem Společné století byl rozdělen do pěti různých obrazů. První část Hrdost, kterou doprovázely slavné fanfáry z opery Libuše od Bedřicha Smetany, následoval obraz Vlastenectví doplněný Vltavou z cyklu Má vlast. Třetí část, nazvaná Panenská příroda, za zvuku melodie z Krkonošských pohádek symbolicky provedla diváky po tuzemské krajině.

Čtvrtý obraz Šampióni, který se zaměřoval na České sportovní úspěchy doplnil komentář Roberta Záruby z Olympijských her v Naganu. Závěrečná část Národ byla doplněná písní Chválím tě země má autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a nakonec ji uzavřela státní hymna.

Pro auta bylo uzavřeno Dvořákovo nábřeží a lidé tak stáli nejen podél zábradlí na chodníku, ale zaplnili i silnici na nábřeží. Samotnému ohňostroji předcházely tři cvičné odpaly. Při nich byly zhasnuty lampy veřejného osvětlení, které zůstaly zhasnuty po celou dobu světelné show. Někteří rodiče malých dětí kvůli hluku museli z nábřeží odejít.

Kritika ochránců přírody

Výběr místa konání ohňostroje kritizoval v pátek Český svaz ochránců přírody, podle kterého je vrcholem arogance a bezohlednosti. Hluk a zápach plaší ptáky, kteří v minulosti v šoku odlétali a naráželi například do tramvajových trolejí, o které se vážně zranili nebo zabili. Problémem je ohňostroj podle ochránců i pro další zvířata, mimo jiné může velmi těžce působit na psychiku psů a dalších domácích zvířat.

Právě kvůli ochraně živočichů před lety přesunulo vedení hlavního města tradiční novoroční ohňostroj od Vltavy na Letenskou pláň.

Národní divadlo se k oslavám vzniku Československa připojilo pomocí interaktivního videomappingu. Promítání se konalo na budově „zlaté kapličky“ ve směru od Střeleckého ostrova a mostu Legií. Lidé přes nepřízeň počasí zaplnili most Legií a nábřeží. Na Střeleckém ostrově byly pro diváky připraveny stánky s občerstvením i mobilní toalety.

Videomapping na historickou budovu Národního divadla

Videomapping na historické budově Národního divadla ke 100 letům republiky

Diváci sledovali unikátní projekci včetně efektního dýmu ze střechy budovy a mohli se do promítání zapojit prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. V první fázi minihry sbírali padající virtuální mince a pomáhali divadlo postavit z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožila vnitřní výzdobou. Oslavu úspěchu ale přerušily zárodky požáru a hráči museli hořící divadlo uhasit.

Připojil se Václavák a Staromák

Rovněž v 19:18 začala i oslava na Václavském náměstí pořádaná Milionem chvilek pro demokracii. Podle organizátorů nejde o demonstraci či politickou manifestaci, nýbrž akci, na které se přední české osobnosti zamyslí nad uplynulými sto lety a nabídnou vizi pro léta budoucí.Přítomna bude například Vlasta Šrůtková, která se narodila v říjnu 1918.

„Potřebujeme vizi a odhodlání. Proto jsme dnes na Václaváku,“ řekl zástupce spolku Mikuláš Minář na Václavském náměstí. „Hrdě se hlásíme k ideálům, pro něž žili a přinášeli oběti Tomáš Garrigue Masaryk, Milada Horáková nebo Václav Havel,“ dodal. Podle organizátorů se na Václavském náměstí setkalo 30 tisíc účastníků. Součástí akce byla také minuta ticha za oběti nesvobody.

Fotogalerie

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

Zpěvačka Helena Vondráčková vystoupila na koncertu ke stému výročí výročí...
Videomapping na historickou budovu Národního divadla. (28. října 2018)
Lidé sledují koncert ke stému výročí výročí vzniku Československa, který...
Lidé sledují koncert ke stému výročí výročí vzniku Československa, který...

V odpoledních hodinách začal na Staroměstském náměstí také koncert Největší hity století pořádaný Českým rozhlasem. První blok zahájil Tomáš Klus a jeho Cílová skupina, po něm následovalo vystoupení slovenské kapely No Name. V závěrečném bloku byly za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma představeny největší hity české populární hudby. Hvězdou století byl vyhlášen Karel Gott. Na pódiu kromě něj zazpívali například Helena Vondráčková, Jiří Suchý, nebo Lucie Bílá. Marta Kubišová se z akce omluvila kvůli nemoci. 

Právě píseň nazpívaná Kubišovou - Modlitba pro Martu - se stala hitem století. Rozhodli o tom v hlasování posluchači a Český rozhlas výsledky vyhlásil právě na Staroměstském náměstí. Skladba z roku 1968 se po vojenské okupaci 21. srpna stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Na dalším vzpomínkovém koncertě, který se koná v zaplněném Velkém sálu pražské Lucerny, sklidil velký aplaus Vladimír Mišík. Akci s názvem 100 let republiky zahájilo vystoupení Michala Pavlíčka s Monikou Načevou. Jako poslední se před půlnocí představí kapela Garage & Tony Ducháček.

Na pódiu ozdobeném českou vlajkou se sešly známé osobnosti bigbítové a rockové scény. Svůj původní zvuk nabídla skupina Vltava, která představila aktuální skladby z alba Čaroděj i hity Prasátko nebo Marx Engels Beatles. K oslavám vzniku republiky se připojil také David Koller, který se proslavil jako člen skupiny Lucie. Hlavním hostem večera bude Pražský výběr.

Přišli i monarchisté

Součástí oslav byl také tradiční Pochod za monarchii, který uspořádala monarchistická strana Koruna Česká. Jeho účastníci se setkali u sochy svatého Václava a vyrazili přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malostranské náměstí. Procesí skončil projevem na Hradčanském náměstí.

Jednou z hlavních oficiálních akcí k výročí vzniku republiky byla velká přehlídka, které se kromě vojáků zúčastnili i policisté, hasiči, záchranáři, celníci a strážníci. Po Evropské třídě pochodovalo přes 2100 lidí a projelo 236 kusů techniky. (o vojenské přehlídce více zde)

Sváteční akce si vyžádaly i další omezení městské hromadné dopravy. Podle webu pražského dopravního podniku bude obousměrně přerušen provoz tramvají v ulicích Evropská, Svatovítská a Jugoslávských partyzánů, a to téměř celý den. Největší dopravní omezení způsobila vojenská přehlídka.

Oslavy vzniku Československa
Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali...

V roce 1918 u nás nešlo o revoluci, ale výměnu elit, říká historik

Učitel dějepisu Zbyněk Sturz se snaží, aby jeho studenti přemýšleli o historii...

Historik a učitel dějepisu Zbyněk Sturz popisuje jihomoravská specifika vzniku Československa před...

Smrt na Sibiři, euforie v Čechách. Co se dělo po 28. říjnu 1918

Lidé upevňují českou vlajku na kopí sochy sv. Václava na Václavském náměstí....

Český Národní výbor 28. října poměrně hladce přebral moc v Praze, ale povědomí o tom se ovšem...

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Sněmovnu má vést Pekarová Adamová, jmenovala by místo Zemana premiéra

Kandidátkou na šéfku Sněmovny bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, oznámil lídr koalice SPOLU a předseda...

Káží roušky, pijí víno. Opatření ve volebních štábech dostávaly na frak

Přestože stále platí protikoronavirová opatření, tedy povinnost mít při akcích zakrytá ústa respirátorem nebo...

Mynářovy kauzy na Hradě: chybějící prověrka, dopis Kuberovi a zabijačka

Ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR) působí Vratislav Mynář od roku 2013, často byl terčem kritiky...

Respirátory v práci nebo kontroly testů. Vojtěch navrhne zpřísnění opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...