Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Půjdeme s ní, hrozí učitelé hromadnými výpověďmi kvůli odvolání ředitelky

  16:51
Zastupitelé středočeské obce Kojetice odvolali ředitelku tamní základní školy, přestože její funkční období má skončit až za rok. Učitelé nechápou proč a hrozí, že pokud ředitelka odejde, půjdou s ní. Na kauzu jako první upozornilo rádio Impuls.

Pavlína Komeštíková stála v čele základní školy v Kojeticích víc než deset let. Když začínala, do školy chodilo jen šest žáků, budova potřebovala renovaci. Teď škola čítá čtyřicet žáků, dostala nový nátěr, chodby jsou plné výkresů a projektů dětí a třídy jsou vybaveny moderními technologiemi. 

Přesto má Komeštíková ve vedení skončit. Zastupitelé obce ji koncem dubna odvolali, přestože její funkční období končí až příští rok v červenci. Nikdo v obci nechápe proč.

„Netušila jsem, že budu odvolaná, bylo to velmi náhlé. O své práci nepochybuji, naše škola dosahuje skvělých výsledků v různých oblastech, rodiče mají velký zájem dávat k nám děti, dokonce teď nemůžeme přijímat další žáky do první třídy, protože máme přetlak,“ řekla iDNES.cz Komeštíková.

Jedno vysvětlení se přesto nabízí. Školu totiž údajně delší dobu terorizuje matka jednoho z žáků čtvrté třídy (redakce její jméno zná, rozhodla se ho však neuvádět). Podle informací iDNES.cz matka této ženy sedí v zastupitelstvu obce, a právě v tom vidí Komeštíková možný důvod svého odvolání. „Tato žena nám opakovaně vyhrožovala, nechtěla, abychom tu já ani moje učitelky dále pracovaly,“ říká ředitelka.

Do školy se strachem

Dlouhodobé konflikty s touto ženou přiznávají i učitelky ZŠ Kojetice. Podle nich se matka mstí, protože se domnívá, že jejímu synovi ve škole všichni ubližují a šikanují ho. Už nějakou dobu proto údajně čas od času do školy zajde a na učitelky bezdůvodně sprostě křičí.

„Tato osoba mi vyhrožovala, že se postará o to, abych ze školy odešla, a po tomto incidentu došlo k odvolání ředitelky. Proto si myslím, že to spolu souvisí,“ uvedla třídní učitelka ženina syna Pavla Roubíčková. „Nadávala mi, hrubě mě urážela před dětmi. Nerozumím tomu, proč to dělá,“ dodala. 

Jiná učitelka, Gabriela Novotná, přihlížela několika ženiným výstupům. „Vždycky sem přišla s velkým rámusem, začala křičet, nadávat, nebylo to příjemné a doteď se mi o tom špatně mluví. Je tomu tak už od doby, kdy k nám svého syna dala, takže skoro čtyři roky. Jsme z toho unavené, rozhozené, bez energie,“ říká Novotná. 

„Je to hon na čarodějnice“

Redakce iDNES.cz dotyčnou oslovila. Na kameru se žena odmítla vyjádřit, mimo záznam však uvedla, že děti ve škole šikanovaly jejího syna a ona se ho jen zastávala. „Proč bych se měla někomu mstít? Ředitelka a učitelky manažersky selhaly, spikly se proti mně,“ uvedla a odmítla, že by ona nebo její matka měly s odvoláním ředitelky cokoliv společného. „Je to hon na čarodějnice,“ dodala.

Vyjádření ministerstva školství k odvolané ředitelce

  • Přechodné ustanovení zákona č. 472/2011 Sb., kterým se novelizoval školský zákon, obsahovalo pravidlo určující, kdy končí řediteli školy či školského zařízení výkon práce na daném pracovním místě vedoucího zaměstnance, přičemž rozlišovalo 3 možná data podle délky nepřetržitého výkonu činnosti ředitele (výkon práce na místě ředitele školy mohl skončit ke dni 31. 7. 2012, 31. 7. 2013 nebo 31. 7. 2014). V případě, kdy nedošlo v příslušné době před koncem výkonu práce na místě ředitele školy k vyhlášení konkurzu, uplatnilo se podle výkladu MŠMT pravidlo obsažené ve školském zákoně, a došlo tak k prodloužení doby trvání pracovního poměru o dalších 6 let, tj. buď do 31. 7. 2018, do 31. 7. 2019 nebo do 31. 7. 2020 v závislosti na tom, kdy podle přechodného ustanovení skončil výkon práce na místě ředitele školy.
  • Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 21. 7. 2015, platí, že ředitelům škol jmenovaným do funkce podle školského zákona ve znění účinném do 31. 12. 2011 (tedy před novelou provedenou zákonem č. 472/2011 Sb.) nebylo možné prodloužit funkční období tím, že nebyl vyhlášen konkurz. Pokud by tedy v případě sporu soudy vycházely z týchž východisek jako Nejvyšší soud, dospěly by k závěru, že tito ředitelé škol nebyli od okamžiku, kdy jim měl skončit výkon funkce podle přechodných ustanovení zákona č. 472/2011 Sb. ve své funkci v souladu se školským zákonem, což však nic nemění na faktickém stavu věci, kdy se na ně reálně pohlíželo jako na ředitele školy. Těmto „ředitelům“ nicméně neběží žádné šestileté období výkonu práce na pracovním místě ředitele školy a konkurs na právně volné místo ředitele může být vyhlášen kdykoliv.
    Dle odpovědi je patrné, že obec postupovala dle platné legislativy.

Syna chce prý dát na jinou školu, to už ale podle učitelek slibuje dlouhodobě. Loni v květnu prý zažádala o individuální studijní plán, syna pak ale do školy v září stejně vrátila. Mezitím problém eskaloval.

„Její syn mi řekl, že mě nebude respektovat, nebude mě zdravit. Obhajoval se tím, že pro něj nejsem učitelka. Jenže problém mám i s jeho matkou. Často vlítne do školy, slovně napadá učitelky před dětmi, vulgárně se vyjadřuje,“ tvrdí další učitelka Monika Kohoušková.

Novotná odmítá, že by byl žák šikanován. „Neustále jsme se před ní obhajovaly, snažily se dokázat, že je všechno v pořádku, že se jedná o dětské hry, neposlouchala. Pořád tvrdila, že je chlapci neustále ubližováno dětmi i vyučujícími,“ uvedla Novotná.

Ze strany obce přišlo redakci iDNES.cz neurčité vyjádření, které ředitelčino odvolání nezdůvodnilo.

„Důvodem tohoto zákonného oprávnění je zejména umožnit zřizovateli zajistit co nejkvalifikovanější vedení školy, kdy i doba šest let je dostatečná proto, aby bylo zhodnoceno, zda dosavadní ředitel naplnil svoji koncepci a řádně plní veškeré zákonné povinnosti. Obec Kojetice se rozhodla této možnosti, jakožto zřizovatel a odpovědná osoba, využít,“ sdělila starostka Kojetic Věra Richtermocová.  

Podle ministerstva školství obec postupovala dle platné legislativy. 

Hledá se nový ředitel

Obec mezitím vypsala konkurz na nového ředitele, do kterého se Komeštíková ve středu přihlásila. Kdy konkurz proběhne, ale neví. Za ředitelku se postavili učitelé, kteří hrozí, že pokud půjde ředitelka, půjdou s ní.

„Tato situace nás hodně zarazila, s odvoláním nikdo z nás nesouhlasí. Všichni jsme na straně paní ředitelky a budeme ji podporovat. Takže pokud ze školy odejde, my půjdeme s ní, protože si nepřejeme mít jiné vedení,“ sdělila Roubíčková.

Podle Novotné je díky odvolané ředitelce škola v rozkvětu. „Přejímala školu o šesti žácích, která rozhodně nevypadala tak, jak vypadá teď,“ zastává se ředitelky Novotná.

Podporu našla ředitelka i u většiny rodičů dětí, kteří sepsali veřejné prohlášení, ve kterém se za ředitelku postavili. „Nerozumíme tomu, proč byla paní ředitelka odvolaná, žádný důvod nezazněl. Nerozumíme, proč bylo výběrové řízení vypsané o rok dříve, a to přesto, že nás obec ujišťuje, že podporuje školu,“ říká Monika Bíbová, která má ve škole dvě děti.

20.května 2018 v 21:10, příspěvek archivován: 23.května 2018 v 11:42

Také ona má s problematickou matkou svoji zkušenost. „Byla jsem svědkem jedné scény, kdy tu tato žena ječela na paní ředitelku, že to je škola na nic, že je všechno špatně, že se proti ní všichni spikli. Mám tu dvě děti a samozřejmě že to řeší, vnímají agresi toho žáka,“ říká Bíbová. 

Nikdo teď neví, co bude dál, jestli se situaci podaří urovnat, nebo zda bude muset Komeštíková skutečně odejít. „Fungujeme v normálním provozu, pokračujeme v započatých projektech. Na škole ale panuje nejistota, nevíme, kdy se co dozvíme, jestli budeme moct dál pracovat. Snažíme se, aby děti nepocítily napětí,“ dodala odvolaná ředitelka.

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Hackeři odesílají falešné SMS o testech na covid. Zneužili jméno VFN

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice na svém Facebooku varovala před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na...

Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli...

Kabinet je zřejmě v panice a komunikuje pomalu, hodnotí opozice nová opatření

Proti novým vládním opatřením, které začnou platit od středy, se na sociálních sítích vyhradili opoziční politici....

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...