Půjdeme s ní, hrozí učitelé hromadnými výpověďmi kvůli odvolání ředitelky

  16:51aktualizováno  16:51
Zastupitelé středočeské obce Kojetice odvolali ředitelku tamní základní školy, přestože její funkční období má skončit až za rok. Učitelé nechápou proč a hrozí, že pokud ředitelka odejde, půjdou s ní. Na kauzu jako první upozornilo rádio Impuls.

Pavlína Komeštíková stála v čele základní školy v Kojeticích víc než deset let. Když začínala, do školy chodilo jen šest žáků, budova potřebovala renovaci. Teď škola čítá čtyřicet žáků, dostala nový nátěr, chodby jsou plné výkresů a projektů dětí a třídy jsou vybaveny moderními technologiemi. 

Přesto má Komeštíková ve vedení skončit. Zastupitelé obce ji koncem dubna odvolali, přestože její funkční období končí až příští rok v červenci. Nikdo v obci nechápe proč.

„Netušila jsem, že budu odvolaná, bylo to velmi náhlé. O své práci nepochybuji, naše škola dosahuje skvělých výsledků v různých oblastech, rodiče mají velký zájem dávat k nám děti, dokonce teď nemůžeme přijímat další žáky do první třídy, protože máme přetlak,“ řekla iDNES.cz Komeštíková.

Jedno vysvětlení se přesto nabízí. Školu totiž údajně delší dobu terorizuje matka jednoho z žáků čtvrté třídy (redakce její jméno zná, rozhodla se ho však neuvádět). Podle informací iDNES.cz matka této ženy sedí v zastupitelstvu obce, a právě v tom vidí Komeštíková možný důvod svého odvolání. „Tato žena nám opakovaně vyhrožovala, nechtěla, abychom tu já ani moje učitelky dále pracovaly,“ říká ředitelka.

Do školy se strachem

Dlouhodobé konflikty s touto ženou přiznávají i učitelky ZŠ Kojetice. Podle nich se matka mstí, protože se domnívá, že jejímu synovi ve škole všichni ubližují a šikanují ho. Už nějakou dobu proto údajně čas od času do školy zajde a na učitelky bezdůvodně sprostě křičí.

„Tato osoba mi vyhrožovala, že se postará o to, abych ze školy odešla, a po tomto incidentu došlo k odvolání ředitelky. Proto si myslím, že to spolu souvisí,“ uvedla třídní učitelka ženina syna Pavla Roubíčková. „Nadávala mi, hrubě mě urážela před dětmi. Nerozumím tomu, proč to dělá,“ dodala. 

Jiná učitelka, Gabriela Novotná, přihlížela několika ženiným výstupům. „Vždycky sem přišla s velkým rámusem, začala křičet, nadávat, nebylo to příjemné a doteď se mi o tom špatně mluví. Je tomu tak už od doby, kdy k nám svého syna dala, takže skoro čtyři roky. Jsme z toho unavené, rozhozené, bez energie,“ říká Novotná. 

„Je to hon na čarodějnice“

Redakce iDNES.cz dotyčnou oslovila. Na kameru se žena odmítla vyjádřit, mimo záznam však uvedla, že děti ve škole šikanovaly jejího syna a ona se ho jen zastávala. „Proč bych se měla někomu mstít? Ředitelka a učitelky manažersky selhaly, spikly se proti mně,“ uvedla a odmítla, že by ona nebo její matka měly s odvoláním ředitelky cokoliv společného. „Je to hon na čarodějnice,“ dodala.

Vyjádření ministerstva školství k odvolané ředitelce

  • Přechodné ustanovení zákona č. 472/2011 Sb., kterým se novelizoval školský zákon, obsahovalo pravidlo určující, kdy končí řediteli školy či školského zařízení výkon práce na daném pracovním místě vedoucího zaměstnance, přičemž rozlišovalo 3 možná data podle délky nepřetržitého výkonu činnosti ředitele (výkon práce na místě ředitele školy mohl skončit ke dni 31. 7. 2012, 31. 7. 2013 nebo 31. 7. 2014). V případě, kdy nedošlo v příslušné době před koncem výkonu práce na místě ředitele školy k vyhlášení konkurzu, uplatnilo se podle výkladu MŠMT pravidlo obsažené ve školském zákoně, a došlo tak k prodloužení doby trvání pracovního poměru o dalších 6 let, tj. buď do 31. 7. 2018, do 31. 7. 2019 nebo do 31. 7. 2020 v závislosti na tom, kdy podle přechodného ustanovení skončil výkon práce na místě ředitele školy.
  • Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 21. 7. 2015, platí, že ředitelům škol jmenovaným do funkce podle školského zákona ve znění účinném do 31. 12. 2011 (tedy před novelou provedenou zákonem č. 472/2011 Sb.) nebylo možné prodloužit funkční období tím, že nebyl vyhlášen konkurz. Pokud by tedy v případě sporu soudy vycházely z týchž východisek jako Nejvyšší soud, dospěly by k závěru, že tito ředitelé škol nebyli od okamžiku, kdy jim měl skončit výkon funkce podle přechodných ustanovení zákona č. 472/2011 Sb. ve své funkci v souladu se školským zákonem, což však nic nemění na faktickém stavu věci, kdy se na ně reálně pohlíželo jako na ředitele školy. Těmto „ředitelům“ nicméně neběží žádné šestileté období výkonu práce na pracovním místě ředitele školy a konkurs na právně volné místo ředitele může být vyhlášen kdykoliv.
    Dle odpovědi je patrné, že obec postupovala dle platné legislativy.

Syna chce prý dát na jinou školu, to už ale podle učitelek slibuje dlouhodobě. Loni v květnu prý zažádala o individuální studijní plán, syna pak ale do školy v září stejně vrátila. Mezitím problém eskaloval.

„Její syn mi řekl, že mě nebude respektovat, nebude mě zdravit. Obhajoval se tím, že pro něj nejsem učitelka. Jenže problém mám i s jeho matkou. Často vlítne do školy, slovně napadá učitelky před dětmi, vulgárně se vyjadřuje,“ tvrdí další učitelka Monika Kohoušková.

Novotná odmítá, že by byl žák šikanován. „Neustále jsme se před ní obhajovaly, snažily se dokázat, že je všechno v pořádku, že se jedná o dětské hry, neposlouchala. Pořád tvrdila, že je chlapci neustále ubližováno dětmi i vyučujícími,“ uvedla Novotná.

Ze strany obce přišlo redakci iDNES.cz neurčité vyjádření, které ředitelčino odvolání nezdůvodnilo.

„Důvodem tohoto zákonného oprávnění je zejména umožnit zřizovateli zajistit co nejkvalifikovanější vedení školy, kdy i doba šest let je dostatečná proto, aby bylo zhodnoceno, zda dosavadní ředitel naplnil svoji koncepci a řádně plní veškeré zákonné povinnosti. Obec Kojetice se rozhodla této možnosti, jakožto zřizovatel a odpovědná osoba, využít,“ sdělila starostka Kojetic Věra Richtermocová.  

Podle ministerstva školství obec postupovala dle platné legislativy. 

Hledá se nový ředitel

Obec mezitím vypsala konkurz na nového ředitele, do kterého se Komeštíková ve středu přihlásila. Kdy konkurz proběhne, ale neví. Za ředitelku se postavili učitelé, kteří hrozí, že pokud půjde ředitelka, půjdou s ní.

„Tato situace nás hodně zarazila, s odvoláním nikdo z nás nesouhlasí. Všichni jsme na straně paní ředitelky a budeme ji podporovat. Takže pokud ze školy odejde, my půjdeme s ní, protože si nepřejeme mít jiné vedení,“ sdělila Roubíčková.

Podle Novotné je díky odvolané ředitelce škola v rozkvětu. „Přejímala školu o šesti žácích, která rozhodně nevypadala tak, jak vypadá teď,“ zastává se ředitelky Novotná.

Podporu našla ředitelka i u většiny rodičů dětí, kteří sepsali veřejné prohlášení, ve kterém se za ředitelku postavili. „Nerozumíme tomu, proč byla paní ředitelka odvolaná, žádný důvod nezazněl. Nerozumíme, proč bylo výběrové řízení vypsané o rok dříve, a to přesto, že nás obec ujišťuje, že podporuje školu,“ říká Monika Bíbová, která má ve škole dvě děti.

20.května 2018 v 21:10, příspěvek archivován: 23.května 2018 v 11:42

Také ona má s problematickou matkou svoji zkušenost. „Byla jsem svědkem jedné scény, kdy tu tato žena ječela na paní ředitelku, že to je škola na nic, že je všechno špatně, že se proti ní všichni spikli. Mám tu dvě děti a samozřejmě že to řeší, vnímají agresi toho žáka,“ říká Bíbová. 

Nikdo teď neví, co bude dál, jestli se situaci podaří urovnat, nebo zda bude muset Komeštíková skutečně odejít. „Fungujeme v normálním provozu, pokračujeme v započatých projektech. Na škole ale panuje nejistota, nevíme, kdy se co dozvíme, jestli budeme moct dál pracovat. Snažíme se, aby děti nepocítily napětí,“ dodala odvolaná ředitelka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Pronájem - byt č. 9
Pronájem - byt č. 9

Na Poříčí, Liberec - Liberec II-Nové Město
14 000 Kč

Najdete na iDNES.cz