Online reportáž

17:47
Resort obrany je podle Nečase po odchodu Alexandra Vondry stabilizovaný. "Je to správně posazený vlak na správných kolejích. Jsem hluboce zklamán jednáním paní ministryně, ona se k resortu chovala, jako by to bylo dobyté území. Není možné si počínat tak, že ministerstvo je nějaké léno. A že s partou kamarádů si tam vtáhnu a začnu tam bačovat," prohlásil premiér.
17:45
"Pan Picek byl údajně odvolán po hodinovém rozhovoru s paní ministryní. Měl se k ní chovat arogantně. Ověřil jsem si, že to není pravda. Ten rozhovor trval tři minuty," uvedl premiér s tím, že se chce vyhnout slovu "lhaní".
17:44
"Slyšeli jsme různé důvody, třeba, že pan Picek byl odvolán, protože je to v kompetenci paní ministryně, pak jsme slyšeli důvod, že je to ke zcivilnění ministerstva .. Tady jde vidět, že je to účelový krok," uvedl premiér.
17:19
"Abych charakterizoval tento svůj krok a jeho důvod, tak musím říci, že je to jednoznačně ztráta důvěry k paní ministryni. Ta nepoklesla k nule, ale do minusových hodnot," odůvodnil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas odvolání Karolíny Peake.
  • Ještě před svým odvoláním se Karolína Peake sešla s vedením Generálního štábu

    Ještě před svým odvoláním se Karolína Peake sešla s vedením Generálního štábu Armády ČR. Před sídlem štábu ji přivítal náčelník generálního štábu Petr Pavel. / Autor: ČTK

17:07
Předsedkyně liberálních demokratů Karolína Peake sehrála podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky roli mouřenína, který posloužil ODS i TOP 09 a nyní může jít.
17:07
Čeká se na tiskovou konferenci po jednání vlády. Premiér Petr Nečas v 17:30 vysvětlí vyhazov Karolíny Peake.
16:56
Osmidenní působení Karolíny Peake v čele ministerstva obrany je novou rekordně krátkou dobou úřadování českého ministra. Tento primát dosud připadal Heleně Třeštíkové v čele ministerstva kultury. Úřad vedla na počátku roku 2007 pouhých 17 dní. Z kabinetu Jana Fischera odešla sama kvůli údajným tlakům na personální obsazení úřadu.
16:47
"Možná snad dokážu pochopit, proč ji odvolal. Rozhodně ale nedokážu pochopit, proč ji jmenoval. Minimálně v jednom v tomto případu se nechoval zcela zodpovědně. Musím ale respektovat, že je to pravomoc premiéra." řekl iDNES.cz ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
16:18
Mužem, kterého si Karolína Peake přivedla na ministerstvo a který má blízko k exministrovi Martinu Bartákovi, je Aleš Klepka. Ten měl stanout v čele kabinetu Karolíny Peake a stejnou funkci zastával i u Martina Bartáka. Podle ČTK se Barták dokonce v pondělí s Peake sešel. O Aleši Klepkovi čtěte zde
15:59
Premiér Nečas se k důvodům odvolání Karolíny Peake vyjádří zřejmě na tiskové konferenci po jednání vlády. Proběhnout má v 16:30. Budeme ji pro vás sledovat.
15:39
Politolog Josef Mlejnek soudí, že za odvoláním Karolíny Peake je boj o vliv na armádní zakázky. A to i ty minulé. "Karolína Peake začala provádět čistku na obraně a začala vracet do funkcí některé lidi, kteří mají vazbu na bývalého ministra obrany Martina Bartáka," řekl Mlejnek.
15:51
Pro odvolanou ministryni obrany a šéfku LIDEM Peake je za současných podmínek spolupráce ve vládě velmi těžko představitelná. Řekla to ČTK.
15:35
"Jsme svědky začínající vládní krize. Je to pro mě krok, který je důvodem k odchodu z vlády," řekla České televizi místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová.
15:33
Vedení LIDEM se mimořádně sešlo a rozhoduje, zda strana dál bude ve vládě.
15:31
"Rozhodnutí vítám a vnímám ho jako zatažení za záchrannou brzdu. Premiér si uvědomil, že paní Peake rozvrátila celý resort a otevřela dveře lidem spjatým s érou exministra Bartáka," řekl iDNES.cz stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček.
15:28
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna premiér Nečas pochopil, že si strana LIDEM nechá líbit úplně cokoliv. "Přeběhli kvůli křeslům a stali se hlasovacím strojkem. LIDEM sebou nechají vláčet z rohu do rohu. Je to systémové ničení malé strany. Vykořistit, vysát a odhodit," řekl John v ČT. Exministr vnitra ale přesto neočekává, že nejmenší koaliční strana opustí vládu.
15:16
Odvolání vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) z čela ministerstva obrany je porušením dohod v koalici a mělo by znamenat odchod strany LIDEM z vlády, tvrdí poslanec a místopředseda strany LIDEM Viktor Paggio.
14:41
Důvody Hrad i premiér tají. Karolína Peake měla přitom dnes představit premiérovi své návrhy na svého prvního náměstka.
14:38
Prezident Václav Klaus reaguje velmi rychle a návrh přijímá. Šéfka LIDEM ale má dál zůstat místopředsedkyní vlády.