Odvaha, anebo paranoia?

  0:01aktualizováno  0:01
Urážky patří k politickému stylu Miloše Zemana už léta, ale tentokrát je poprvé namířil na cizí národ. Rakušany, hlasující v referendu proti Temelínu, přirovnal k idiotům a ještě jim vmetl, že se rádi spojili s Hitlerem, ačkoliv se vydávají za jeho oběť. Zatímco někteří politologové a politici tipují, jak se budou vyvíjet vztahy dvou sousedících států, jiní si kladou otázku: jde v případě Miloše Zemana o důkaz "zdokonalování" jeho politického stylu, anebo příznak neomalenosti, umocněné chystaným odchodem do politického důchodu?

"Když jsem ten výrok o idiotech slyšel, okamžitě se mi vybavilo, jak slovenští psychiatři před pár lety upozornili tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, aby se začal věnovat svému mentálnímu rozpoložení," naznačuje kulantně psycholog Petr Příhoda, co mohlo vést Zemana k nečekanému hulvátství.

Pokud však tím chtěl Zeman přilákat k ČSSD radikální voliče, reagující na nacionalistická hesla, pak zřejmě zapomněl na ty, jimž je tak agresivní slovník proti srsti. "Některé lidi to sice může lákat, ale jiné voliče to zase odradí. Už tak má ČSSD voličskou základnu s velmi rozdílnými názory," soudí sociolog Jan Hartl.

Petici podepsalo přes 915 tisíc lidí

Zeman přirovnal Rakušany k idiotům

Razantní výroky se podle očekávání setkaly s rozporuplnou reakcí i uvnitř ČSSD. Zemanovi stoupenci pro ně mají pochopení a říkají: "Na hrubý pytel hrubá záplata". Tak se vyjádřil například poslanec Vladimír Laštůvka, který tak připomněl neustálé zpochybňování bezpečnosti Temelína ze strany rakouské strany Svobodných.

Letitý Zemanův oponent, předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek, má opačné přirovnání: "Zeman se chová jako slon v porcelánu." Určitá neotesanost je podle něj pro premiéra dlouhodobě charakteristická. "Měli bychom víc hledět na to, aby Haider na té protičeské hysterii nevydělal další politické body," míní Zaorálek.

Předseda jihočeské ČSSD a zástupce krajského hejtmana Karel Vachta navíc upozorňuje na nechtěný efekt Zemanových slov: "Podle rozhovorů s rakouskými kolegy šli petici proti Temelínu podepsat i lidé, kteří to původně v úmyslu neměli." Poslankyně ČSSD Světlana Navarová, která donedávna pracovala jako Zemanova zahraniční poradkyně, má pro svého bývalého šéfa pochopení.

"Předstírat, že pan Haider je standardní, slušný evropský politik, a že je normální to, co Rakušané dělají, to přece nejde. Není na škodu, když politik tu a tam řekne přímo, co si myslí. Je pak pro voliče srozumitelnější," říká Navarová. Dosud Miloš Zeman ostrými vyjádřeními častoval své domácí politické oponenty, případně novináře.

Komentátoři oceňovali, že jakmile Zeman vycestuje do zahraničí, stává se z něj úspěšný diplomat, který nemá s "domácím hulvátem" nic společného.
Psycholožka Pavla Grünthalová, která několik let pracovala v sídle ČSSD v Zemanově těsné blízkosti, nedávno v časopise Týden označila za velký Zemanův problém nedostatek sociální inteligence.

"Radikální postoje jsou provázeny vnitřní nejistotou a s tím spojenou uzavřeností a nedůvěrou k okolí. Jedním z obranných mechanismů, které v tomto směru používá, je ironie a slovní agrese," napsala Grünthalová. Zeman podle ní neumí odlišit pochlebovače od přátel, dobře míněnou kritiku považuje za podraz, což v důsledku vede k jeho paranoi.

Zeman: Do tunelů Vídni také nemluvíme

Protitemelínským referendem, které se snaží prosadit korutanský hejtman Jörg Haider, jsou podle premiéra Miloše Zemana ohroženy české národní zájmy. „Nebudu zbaběle mlčet,“ řekl v pondělí v Olomouci Zeman.

Někteří politici jsou přesvědčeni, že svými výroky na adresu Jörga Haidera zvyšujete počet podpisů pod touto peticí.
Jsou dva typy politiků. Jeden, který říká, co si myslí, a druhý, který zbaběle mlčí. Je dobré si uvědomit, že moje reakce byla skutečně reakcí na impulz, který se netýkal jenom temelínského referenda. Byla mimo jiné také reakcí na požadavky rakouských sudetských Němců, aby byly dvojjazyčné nápisy u některých měst a obcí. Já si myslím, že kdo seje vítr, sklízí bouři, a jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ve svém projevu 2. října jsem říkal, že kdyby  se v roce 1936 politici důrazně ozvali, tak mohl být Hitlerův režim oslaben. Já nechci srovnávat pana Haidera s Hitlerem. Já pouze konstatuji, že neozvat se je pro některé politiky pohodlná politika. Můj styl to není.

Je nutné až takto ostře vystupovat vůči Rakousku?
Někteří politici mají plná ústa hájení českých zájmů, když o nic nejde. Ale když jsou
české národní zájmy reálně ohroženy, tak zbaběle mlčí. Já zastávám přesně opačný názor. Nehodlám pronášet plamenné projevy ve fázi, kdy tyto zájmy ohroženy nejsou, snažím se naopak jednat. Ale pokud ohroženy jsou, ozvu se.

Kvůli vašim výrokům telefonoval rakouský prezident Thomas Klestil Václavu Havlovi...
Já opravdu obdivuji lidi, kteří se vyjadřují k rozhovoru, který si celý nepřečetli. Mají zřejmě lepší prognostickou schopnost, než mám já. Telefonát se uskutečnil den předtím, než ho uveřejnil rakouský časopis Profil. Nesoudil bych o obsahu tohoto rozhovoru dříve, než bych si ho celý přečetl.

Co soudíte o referendu?
Že zhorší česko-rakouské vztahy, o tom není pochyb. Jak by se asi Rakušané dívali na situaci, kdyby v České republice bylo vyhlášeno referendum o zákazu provozu v rakouských tunelech? Se zdůvodněním, že tunely jsou nebezpečné, že v nich dochází k četným nehodám se smrtelnými následky. Česká strana by si mohla najmout nějakého fakana, doslova fakana, který by ji jako advokát zastupoval. A myslím si, že by Rakušané v takovém případě zcela oprávněně protestovali a prohlašovali by, že Čechům není nic do rakouských tunelů. Měli by do jisté míry pravdu.

 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Jaderná elektrárna týden nedodávala elektřinu do sítě. Druhý blok už je nyní v

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz