Odtahová firma spjatá s kmotrem ODS Oulickým v Ústí skončí

  10:05aktualizováno  10:05
Dopravní podnik města Ústí nad Labem, který si najímal na odtahy mizerně zaparkovaných aut soukromou firmu, s touto praxí končí. Koupí si vlastní vozy a město bude "čistit" sám. Dokonce hodlá upravit i cenu, protože odtah v Ústí je v současnosti nejdražší v Česku.
Odtahy v Ústí soukromou firmou JVK Transport letos skončí. (Ilustrační snímek)

Odtahy v Ústí soukromou firmou JVK Transport letos skončí. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Od loňského ledna zajišťuje odtahy pro Dopravní podnik firma JVK Transport. Za jeden odtah si účtuje 2 500 korun (například v Praze se platí 1 300 korun), z toho jde pouze 760 korun podniku a zbytek putuje do kasy soukromé firmy.

Vedení Dopravního podniku původně plánovalo, že najde lacinějšího provozovatele této služby. Jenže vedení podniku se rozmyslelo, nebude hledat nového provozovatele, ale odtahy si bude podnik zajišťovat sám. "O zajištění této služby rozhodlo představenstvo," uvedl jeho předseda Jakub Zavoral.

Ceny odtahů v kraji

Ceny odtahů ve větších městech kraje jsou podstatně nižší než 2 500 korun v Ústí nad Labem. V Chomutově si za odtah účtují 1 025 korun (o víkendu 1 225 korun), v Mostě pak 1 000 korun. Cena v Děčíně je sice 2 000 korun, jenže tam k odtahům sahají naprosto minimálně. V Ústí se navíc často drží (jako jedno z mála měst) výroku Nejvyššího soudu, podle kterého se má odtažené vozidlo vrátit zpět na místo, čímž cena odtahu stoupá. Reálně tak ústečtí řidiči často místo 2 500 korun platí 4 000 korun.

Odtahy tak zlevní a veškeré peníze z nich bude inkasovat Dopravní podnik. "Máme nejdražší odtah v republice, chceme to napravit," uvedl už dříve místopředseda představenstva Dopravního podniku Arno Fišera.

Kvůli novému záměru teď musí podnik sehnat odtahová vozidla. "Měla by být dvě," uvedl pověřený ředitel Dopravního podniku Milan Šlejtr. Zbývá vyřešit, jestli je koupit rovnou, či kvůli tomu vyhlásit výběrové řízení. Pokud se výběr uspořádá, vyhlásit by se měl v průběhu srpna.

Odtahy bez výběrového řízení

Odtahy by měl Dopravní podnik začít provádět na vlastní pěst ještě během letošního roku. Přesnou částku za odtah si určí sám, nesmí však překročit hranici, kterou mu stanoví město.

Řidiči za odtahy od ledna 2011 zaplatili skoro 6 milionů korun. Dle smlouvy společnost JVK Transport inkasovala více než dvě třetiny této částky. Firma má přitom vazby na jednoho z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Patrika Oulického. Nadpoloviční podíl v JVK Transport drží Věra Kalašová, která je personalistkou firmy Severočeská stavební, již podle dostupných informací vlastní Oulický.

Jak se JVK Transport dostala k odtahům, stojí za pozornost. Před komunálními volbami v roce 2010 zvýšilo tehdejší vedení města v čele s primátorem Janem Kubatou cenu za odtah z 1 450 korun na 2 500 korun. Tři měsíce poté si pak Dopravní podnik bez výběrového řízení "plácl" s firmou JVK Transport, jež v tu dobu existovala zhruba půl roku.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz