Odšpuntoval jsem čerpání evropských peněz, brání se kritice Dobeš

  10:40aktualizováno  11:51
Ministr školství Josef Dobeš se brání kritice, že jeho resort špatně čerpá evropské peníze. Neefektivní čerpání označil za dědictví po minulém vedení úřadu. Jako důkaz, že se mu povedlo peníze "odšpuntovat", uvedl čerstvě schválený sedmimiliardový projekt laserového centra.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz (21. února 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Zásadní zlom nastal v okamžiku, kdy se podařilo prosadit laserové centrum a to přes problémy, které tam původně byly," řekl novinářům Dobeš (VV).

Nejvýkonnějšího laser světa má vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy, stavit by se mělo začít už příští rok. Kromě centra schválila Evropská komise ještě tři jiné projekty, dva další jsou těsně před schválením. Společně s laserovým centrem přijdou celkem na dvacet miliard korun.

Mezi projekty těsně před schválením je biotechnické a biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy či superpočítačové centrum v Ostravě.    

Dotace z EU

Z programu Výzkum a vývoj pro inovace má do ČR doputovat zhruba 49 miliard korun. Program je zaměřený na posilování výzkumu a vývoje, a to především prostřednictvím vysokých škol, výzkumných institucí a jejich spolupráce se soukromým sektorem. Podporuje budování nových výzkumných pracovišť či jejich vybavení moderní technikou.

Z druhého programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je možné získat 45 miliard korun. Školy si mohou žádat o peníze na rozšíření výuky cizích jazyků, asistenty, nové výukové programy či vzdělávání učitelů.

Zmíněné projekty byly schválené v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace. Druhý program, který také spadá pod resort školství, je Vzdělávání pro konkurenceschopnost určený pro školy. Kvůli němu v dubnu dorazili do Prahy bruselští úředníci, aby se tu seznámili s Dobešovým tzv. "akčním plánem".

Ten má odvrátit hrozbu, že Česko přijde o evropské peníze. Ministerstvo má čas do podzimu, aby pomalé čerpání z programu Vzdělání pro konkurenceschopnost vyřešilo.  

Dobeš připustil, že u druhého programu bude obtížnější peníze vyčerpat. "U druhého programu ještě za vodou nejsme. Budeme mít co dělat, abychom to vyčerpali. Je zde ještě spousta práce," zdůraznil Dobeš.

Výhodou programu Výzkum a vývoj pro inovace je podle Dobeše to, že se v něm čerpají peníze v řádu miliard. U druhého je to "jen" v řádu desítek či stovek milionů.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které čerpání evropských fondů řídí, chce podle informací ČTK navrhnout, aby část peněz z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost přešla na ministerstvo práce a sociálních věcí, které má užší vazby na pracovní úřady a potřeby trhu práce.

Finance by tu sloužily především k podpoře celoživotního vzdělávání. Přesun dotací by ale ještě musela schválit Evropská komise.

Nejpomalejší čerpání

Dobeš začal evropské fondy řešit hned po svém nástupu na ministerstvo loni v létě. Audit, který si nechal udělat na podzim, ukázal, že jeho úřad patří k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku. Dobeš kvůli tomu udělal na podzim personální čistku v sekci pro evropské fondy, mimo jiné propustil Jana Vitulu (TOP 09), který měl  eurofondy na starosti.

Už tehdy se objevila kritika, že snížení počtu zaměstnanců může ohrozit čerpání evropských miliard, protože schvalování projektů nebude mít kdo vyřídit. 

Premiér Petr Nečas (ODS) nedávno označil situaci jako velmi dramatický problém a pomalé čerpání peněz z EU uvedl jako jeden z důvodů svého návrhu odvolat Dobeše z funkce. Dobeš nakonec svou funkci uhájil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Narodila se s poškozeným mozkem. Rodiče viní lékaře, rozhodne soud

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká...

Najdete na iDNES.cz