Lidem s trestní minulostí poradci pomohou při zmapování jejich dluhů a finanční situace, při komunikaci s věřiteli a exekutory nebo při vypracování souvisejících právních žádostí. Ve středu o tom informovala mluvčí Probační služby Kristina Labohá.
„Od října 2019 bude pravidelně jednou za 14 dní v prostorách střediska nebo pronajatých prostorách k dispozici odborník na dluhovou problematiku, který bude spolupracovat s právníkem a pracovním poradcem podle potřeby a dohody s klientem,“ popsala Labohá.
Dluhové poradny vzniknou v regionech, jejichž obyvatelé patří k nejzadluženějším. K dispozici budou v Berouně, Rakovníku, Kladně, Ústí nad Labem, Lounech, Teplicích, Mostě, Chomutově, Rumburku a v Jablonci nad Nisou.
Poradce pomůže snížit náklady exekuce
Projekt vznikl ve spolupráci Probační a mediační služby a neziskové organizace Volonté Czech, jež pomáhá lidem ve výkonu trestu i propuštěným vězňům a na poradny získala dotaci z Evropského sociálního fondu. „Počítáme minimálně s 800 klienty Probační a mediační služby, kterým dluhoví a právní poradci nabídnou celkem 1296 hodin poradenství,“ uvedla manažerka projektu Zuzana Bejó.
Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři |
Klient se díky poradcům může zorientovat ve všech svých exekucích a zjistit výši dluhů vůči veřejným institucím i soukromým subjektům. Poradce mu může pomoci také při snižování nákladů exekuce a při vyhodnocování zákonných možností jejího zastavení. Mohou společně sepsat žádost o splátkový kalendář, o odklad exekuce či o spojení exekucí. Poradci také klientům vysvětlí princip oddlužení a to, jak se bude jejich dluh navyšovat, pokud svou situaci nebudou řešit.
Labohá připomněla, že zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí činí celkově zhruba 1,7 bilionu korun. Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016, přičemž nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení.