Soudem očištěný bývalý primátor a senátor Lajtoch chce od státu 20 milionů

  7:20aktualizováno  10:35
Lidi na ulicích na mě pokřikovali, kde mám bazén. Manželka se bála chodit do společnosti. Vnučka musela změnit školu, protože jí spolužáci nadávali, že děda je korupčník. To je jenom část těžkostí, které způsobilo trestní stíhání bývalému primátorovi Přerova Jiřímu Lajtochovi. Proto chce od státu dvacet milionů.

Lajtoch byl až do podzimu roku 2014 primátorem Přerova a senátorem. Obě funkce opustil v době, kdy byl obžalovaný. Spolustraníci mu přislíbili, že až své jméno očistí před soudem, bude může se vrátit zpátky do funkcí. To se však nestalo. Sociální demokracie mu nenabídla ani poslední místo na kandidátce do komunálních voleb.

Bývalý senátor tvrdí, že léta stíhání a obcházení soudů zničila jeho politickou kariéru a poškodila soukromý život. Proto požaduje za nemajetkovou újmu od státu necelých dvacet milionů korun. Ministestvo spravedlnosti se mu již za neoprávněné trestní stíhání omluvilo a přiznalo mu určitou částku, ta však podle Lajtocha pokryla zhruba třetinu jeho nákladů na právní zastoupení.

Oprávněnost jeho nároku nyní hodnotí Obvodní soud pro Prahu 2. V pondělí před ním Lajtoch shrnul, co pro něj a jeho rodinu znamenala léta trestního stíhání. Popsal, jak novináři bez dovolení vstupovali na jeho zahradu a točili tam bazén, který pak ve článcích označovali za luxusní.

Potom na něj prý lidé na ulici pokřikovali, kde má bazén. Vypískali ho také fanoušci na zimním stadionu, který nechal zrekonstruovat, když byl ještě ve vedení města.  „Když jsem vykonával funkci předsedy hokejového klubu Přerova a při vyhlašování výsledků bylo zmíněno mé jméno, ozývalo se pískání,“ popsal zážitek Lajtoch.

Sociální demokracie od něj dala ruce pryč

„Byl jsem permanentně atakován a samozřejmě to ovlivnilo i moji rodinu,“ vypověděl před soudem Lajtoch. Jeho žena se například bála chodit do společnosti. Vnučka musela změnit školu, protože jí spolužáci nadávali, že děda je korupčník. 

„Stále se to vracelo. Státní zástupce zrušil trestní stíhání, následně mě zase obvinil. I v Senátu se na mě lidé dívali přes prsty. Kolegové se mě sledovali s obavou, co jsem udělal a vyzývali mě, abych odstoupil. Pořád jsem říkal, že nechápu, kde jsem udělal chybu a jaký trestný čin jsem spáchal,“ uvedl Lajtoch. Mandát primátora i senátora dokončil, ale stále se cítil pod tlakem.

„Říkali mi, že u soudu se očistím, a pak se budu moct vrátit a pokračovat ve své práci. Ale opak je pravdou. Kolegové mě nechtěli postavit na kandidátku,“ uvedl Lajtoch. Občané ho však přemlouvali, aby se do komunální politiky vrátil, proto nyní kandiduje ve volbách do vedení Přerova za Soukromníky jako nezávislý. Stále je členem sociální demokracie, ačkoli jednání spolustraníků nepovažuje za férové.

Před vstupem do politiky v roce 1998 pracoval na finančním odboru Městského úřadu v Přerově. Po skončení politické kariéry mu bylo 61 let a nemohl sehnat práci. Skončil proto na Úřadu práce a následně šel do starobního důchodu.

Fotogalerie

Státní zástupkyně na protest dala výpověď

Jeho právní zástupce Tomáš Sokol připomněl, že trestní stíhání Lajtocha bylo nedůvodné a třikrát bylo zastaveno státní zástupkyní Marií Kodytkovou. Nejvyšší státní zastupitelství jí však případ stále vracelo. Nakonec jí kauzu odebrali a ona na protest skončila na státním zastupitelství.

Lajtoch byl v dubnu 2014 společně s dalšími pěti přerovskými radními obžalovaný z manipulování s veřejnými zakázkami. Při výstavbě zimního stadionu a domova důchodců se cena stavby zvýšila kvůli vícepracem, nicméně vedení města je podle obžaloby nevysoutěžilo.

V kauze několikrát rozporuplně rozhodly i soudy, dokud nepadl definitivní verdikt na sklonku roku 2016. Tehdy Krajský soud v Olomouci konstatoval, že Lajtochovo jednání nebylo v rozporu se zákonem.

Soudce Michal Jelínek ale konstatoval, že v průběhu veřejné zakázky nebylo všechno v pořádku. „V tomto směru již rozhodovaly také správní orgány, podle kterých k dílčím pochybení došlo. Nicméně správní trestání je založeno na zcela jiných principech než trestání fyzických osob,“ řekl tehdy Jelínek. 

Obžalovaným tehdy také pomohla novela zákona o veřejných zakázkách, která změnila limit rozsahu víceprací. Z původních dvaceti procent jej navýšila na třicet procent. V přerovské kauze přitom vícepráce tvořily 22 a 24 procent.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Stát chystá změny v dávkách na topení pro chudé, zvýhodní ekologická paliva

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí zvažují změnu dávky na bydlení, kterou...

Zeman mi naznačoval: dám vám funkci, vy mně rozhodnutí, prohlásil Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček na jednání sněmovního podvýboru pro...

Vláda může odvolat státní tajemníky. Nemohou být víc než ministři, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Sněmovna potvrdila, že vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Schválila i napodruhé novelu služebního zákona a...

Najdete na iDNES.cz