ODS vyloučila zrádné poslance Úlehlu a Floriána, vyhodila i Hrdličku

  18:53aktualizováno  21:24
ODS vyloučila poslance Tomáše Úlehlu a Jana Floriána, kteří se nezúčastnili středečního hlasování o důvěře Rusnokově vládě a rozbili tak stojedničku bývalé koalice. Výkonná rada strany vyloučila také pražského lobbistu Tomáše Hrdličku, který je údajně k tomu naváděl.

"Výkonná rada na návrh regionálních rad ruší členství Janu Floriánovi, Tomáši Hrdličkovi a Tomáši Úlehlovi," uvedl místopřeseda Jiří Pospíšil. Všichni byli vyloučeni s okamžitou platností.

Předčasné volby

"Výkonná rada ODS jednomyslně odsuzuje chování bývalých členů ODS Tomáše Úlehly a Jana Floriána. Považuje ho za neomluvitelné, neboť je v přímém rozporu se zájmy pravicových voličů. Jejich vyloučení z ODS je jediné možné vyústění jejich osobního selhání," dodal Pospíšil.

Podle úřadujícího předsedy Martina Kuby byl Hrdlička vyloučen kvůli svým výrokům zejména v Parlamentních listech. "Má stejně jako jiní členové podle stanov povinnost pečovat o dobré jméno ODS a svým chováním by ji neměl poškozovat nikde, ani v médiích. Jsme přesvědčeni, že páteční výroky pana Hrdličky jsou něčím, co dobré jméno ODS poškozuje," uvedl Kuba.

Úlehla krátce před rozhodnutím výkonné rady pro iDNES.cz uvedl, že si odchod proti své vůli nedokáže představit. "Rozhodně bych to nenechal bez odezvy," uvedl. Jakou formu odporu zvolí, ale nechtěl říci. "Legitimní důvod neexistuje. Žádný vnistrostranický přepis jsem neporušil," tvrdí.

Rozpad stojedničky

Vyloučení Hrdličky a Floriána v pátek doporučila vedení strany pražská ODS. Podle exprimátora Bohuslava Svobody není možné, aby stranu ovládali lidé, kteří nebyli zvoleni do jejího vedení.

Češi chtějí volby

Pokud budou na podzim předčasné volby, mohl by k nim přijít rekordní počet lidí. Rozpuštění Sněmovny a co nejrychlejší volby si přeje 72 procent Čechů. Stejný počet lidí by také chtěl přijít k volebním urnám. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Florián podotkl, že doporučení považuje za nesmysl, protože z ODS vystoupil dobrovolně sám ve čtvrtek ráno. Hrdlička pak celou věc označil za arogantní jednání a iDNES.cz napsal, že ODS vylučuje lidi pro rozdílnost názorů.(více o jednání v Praze čtěte zde).

ODS ve Zlínském kraji zase požadovala nucený odchod Tomáše Úlehly. Úlehla se ve středu spolu s Floriánem a Karolínou Peake nezúčastnil hlasování o důvěře vládě kabinetu Jiřího Rusnoka. Fakticky tak padla koaliční většina 101 hlasů, kterou deklarovala Miroslava Němcová, kandidátka bývalé pravicové koalice na premiérku.

Jejich kolegové z ODS okamžitě začali mluvit o zradě a vystoupení či vyloučení z ODS. Florián ve čtvrtek médiím rozeslal písemné stanovisko, ve kterém řekl, že ve straně skončí, protože "éra suverénní a sebevědomé pravicové strany skončila" (více o odchodu Floriána čtěte zde).

Fotogalerie

Naopak Tomáš Úlehla se nechal slyšet, že ze strany nehodlá odejít. Pokud by jej kolegové vyloučili proti jeho vůli, byla by to podle něj velká křivda (více o přání Úlehlu vyloučit čtěte zde). Už ve středu oba vyloučila ODS ze svého poslaneckého klubu.

Karolína Peake ve čtvrtek oznámila, že končí v pozici předsedkyně LIDEM. Prý kvůli názorovým neshodám mezi ní a zbylými poslanci strany.

Vyjádření rebelujícího poslance ODS Tomáše Úlehly pro iDNES.cz:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Najdete na iDNES.cz