"Zdá se pravděpodobné, že k hlasování dojde," řekl poslanec Marek Benda z ODS. Na program by se téma podle něj mohlo dostat kolem šesté hodiny večer. A Sněmovna smlouvu zřejmě schválí.
Dokument podporují poslanci ČSSD, zelených a KDU-ČSL, vládní ODS je v názoru na něj rozpolcená, proti jsou i komunisté. Právě na postoji nejsilnější vládní strany záleží - bez jejích hlasů smlouva neprojde.
ODS však dnes prý nebude klást odpor a hlasy potřebné k ústavní většině (smlouvu musí schválit 120 poslanců) dodá. "Myslím, že to projde," řekl iDNES.cz Benda.
Sám bude hlasovat proti. "Dost pochybuji, že bych hlasoval pro. Já bohužel tu smlouvu prostudoval příliš do detailu...," vysvětlil poslanec.
ODS si už minule vyzkoušela na poslaneckém klubu orientační hlasování, kdy pro smlouvu hlasovalo kolem tří desítek poslanců. Po zkoušce se vedení rozhodlo, že poslance nebude nutit k závaznému hlasování a nechá vše na jejich uvážení.
"Řekl bych, že ODS dodá více než potřebné minimum hlasů, ale nedodá všechny své hlasy. Bude to volné hlasování, ale bude to dost bohatě stačit na to, aby to prošlo," míní Benda.
Na novely už ODS čekat nebude
Jiní poslanci ODS ve svém odporu setrvávají. Tvrdí, že smlouvu nepodpoří za žádných okolností. Například poslankyně ODS Alena Páralová či Juraj Raninec dokonce hrozí, že pokud ODS smlouvu schválí, stranu opustí. Přestoupit by mohli ke konkurenčním Svobodným.
ODS přitom ještě nedávno trvala na tom, že bez novel jednacího řádu parlamentu, které mají zajistit, že nad přesunem kompetencí do Bruselu budou mít kromě vlády kontrolu i obě komory parlamentu, smlouvu nepodpoří.
Nyní však zřejmě ustoupí tlaku ČSSD a dokument schválí i bez této pojistky. Ale tím zároveň poruší i usnesení vlastního kongresu, který ODS zavázal, aby nejprve schválila smlouvy o umístění amerického radaru.
"Novely jednacích řádů jsou hotové," tvrdí Benda, podle kterého je tak podmínka ve Sněmovně naplněna. "Minulý týden nám je odkývala senátní komise pro ústavu a předpokládám, že zítra v poledne budou předloženy i ve Sněmovně," řekl.
"Pořád ještě máme tu druhou komoru," odpověděl na dotaz, proč ODS najednou otáčí a na ratifikaci ve Sněmovně spěchá.
Schválení smlouvy také dosud bránila neexistující stanoviska sněmovních výborů. Ta by však měla být na dnešní schůzi hotova, věří poslanec. V pátek se pro smlouvu vyjádřil výbor pro EU, dnes se sejde zahraniční výbor Sněmovny. Ústavně-právní výbor, kterému Benda šéfuje, nebude proti. "Já bych měl raději novely jednacího řádu schválené, ale nekomplikuji to," řekl.
Senátnímu klubu ODS hrozí rozdělení, varuje Kubera
Naopak senátoři, na které chtějí poslanci smlouvu "hodit", se zlobí. V horní komoře je totiž proti Lisabonské smlouvě tradičně větší odpor. Obě komory byly navíc domluveny, že se bez novely jednacího řádu nebude v ratifikaci pokračovat.
Předseda ústavně-právního výboru Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se bojí, že Sněmovna svým spěchem chce vytvořit tlak na Senát, aby se smlouvou také souhlasil.
"Dostal jsem tu informaci, že se to chystá a že se už ani nemusíme namáhat," řekl iDNES.cz Kubera, který je velkým kritikem Lisabonu. "Ale my se nevzdáváme, půjdeme dál," řekl s tím, že senátoři už pilují novou stížnost k ústavnímu soudu.
Kuberovi však vadí, že ODS ve Sněmovně ČSSD ustupuje. "Já jsem s Markem Bendou kamarád, ale ´sliby chyby´. Jak to můžou schválit, když nejsou schváleny novely jednacího řádu?" ptá se. "Je to hození míče na Senát, aby Sněmovna vypadala jako ta hodná, ale je to jednání, se kterým nemohu souhlasit," řekl.
Podle něj tak poslanci ODS vyvolají v Senátu jen odpor, který věci nepomůže. Kubera připomněl, že existuje usnesení senátního klubu ODS, podle kterého bude celý klub hlasovat proti, pokud bude na program Sněmovny Lisabonská smlouva zařazena proti jeho vůli. "Není to fér hra. Riskují tím samozřejmě rozklad senátního klubu, protože pro některé je to docela zásadní věc," pohrozil Kubera.
Horní komora se před časem shodla, že se ke smlouvě vrátí nejspíše až v dubnu. Na rozdíl od poslanců chtějí mít senátoři novelu jednacího řádu nejprve řádně schválenou, než se do ratifikace smlouvy pustí.