ODS trvá na vytvoření duhové koalice

  13:28aktualizováno  13:28
- Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.
Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml.

Setkání Václava Klause s Janem Rumlem

Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana

Dopis Václava Klause Janu Kasalovi:

V Praze dne 26. října 1999 

Vážený pane předsedo,

Věřím, že se mnou souhlasíte, že v poslední době došlo k důležitému vývoji naší politické situace. Tato nová situace vyžaduje jednání. Proto si Vás dovoluji tímto požádat o schůzku ODS a KDU-ČSL a zároveň Vám navrhuji, aby se jí zúčastnili nejen předsedové, ale též jeden či dva další politikové obou stran. Jsem přesvědčen, že vzájemná výměna názorů by byla právě v této chvíli velmi užitečná.

Rád bych, aby ke schůzce došlo v co nejbližší době a proto navrhují pátek tohoto týdne. Byl bych velmi rád, kdybyste moji nabídku k setkání přijal.

Prosím Vás o dojednání termínu této schůzky prostřednictvím našich sekretariátů.

S pozdravem


Václav Klaus

Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml

Na otázku, zda se přiblížila koalice pravostředových stran, Ruml odpověděl: "Myslím že to, že jsme se sešli, nějaký signál je. Přeložte si ho, jak umíte."

Oba si pochvalovali, že se konečně zase sešli a otevřeně spolu hovořili. "Já považuji toto setkání v jistém smyslu za průlomové, nové, netypické, netradiční," řekl Klaus novinářům po schůzce. "Chceme vám vážně říci, že úplně nová míra komunikace byla zahájena," dodal.

Jednání grémia ODS

Grémium ODS odmítá prohlubování opoziční smlouvy i koalici ČSSD-ODS a trvá na takvané duhové koalici ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US, kterou však všechny ostatní strany odmítají. Předseda ODS Václav Klaus po jednání grémia uvedl, že opoziční smlouvu lze prohloubit jedině přeměnou na smlouvu koaliční, a to pro ODS nepřipadá v úvahu.

Předsednictvo ČSSD ve čtvrtek večer dospělo k závěru, že vládu není potřeba měnit, a navrhují vylepšit opoziční smlouvu. ODS proto považuje výsledky čtvrtečního jednání předsednictva ČSSD za výraz nepochopení současné situace v zemi.
"ODS opakovaně sdělila ČSSD, že varianta prohlubování opoziční smlouvy pro ni nepadá v úvahu. Opoziční smlouva se nedá prohloubit jinak než její přeměnou ve smlouvu koaliční, a na tu - ač nás do ní strany čtyřkoalice tlačí ze všech sil - nereflektujeme," prohlásil dnes Klaus.

Jeho stranu zklamalo, že všechny demokratické strany odmítly návrh ODS na sestavení vládní koalice všech parlamentních stran vyjma KSČM. Podle ODS jejich pasivní vyčkávání nemůže znamenat nic jiného než jejich spokojenost se současným stavem. Proto bude ODS pokračovat v jednáních, kde se bude snažit získat podporu pro svůj návrh, který stále považuje za nejlepší. Prvním z nich bude dnešní schůzka s předsedou Unie svobody Janem Rumlem.

"Důvody, které vedly ODS k návrhu supervelké koalice, trvají, a náznaky posilování pozic komunistů v posledních průzkumech veřejného mínění přidávají pro naši iniciativu další argumenty," citoval Klaus z prohlášení grémia ODS.

Jednání předsednictva ČSSD

Vládu Miloše Zemana není třeba měnit, neboť je úspěšná. Tento vzkaz poslali sociální demokraté Občanské demokratické straně, která před dvěma týdny vyprovokovala diskusi o budoucnosti opoziční smlouvy.
"Tvrzení opozičních politických stran o prohlubující se ekonomické stagnaci považujeme za falešná, zavádějící a účelová," prohlásil předseda strany Zeman ve čtvrtek půl jedenácté večer mimořádném zasedání předsednictva ČSSD.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš byl tímto postojem zaskočen: "Vyrazilo mi to dech. Možná žiju někde jinde, ale já nemám pocit, že se vládě daří. Jak na tohle jejich rozhodnutí zareagujeme, zatím nedokážu říci."

Sociální demokraté se neztotožnili ani s návrhem ODS na vytvoření superkoalice všech nekomunistických parlamentních stran. "Odmítnutím čtyřkoalice se stal tento návrh bezpředmětným," stojí v usnesení předsednictva ČSSD.

Jako řešení současné situace sociální demokraté navrhují zdokonalení opoziční smlouvy s ODS. "Otevřená je možnost tuto smlouvu konkretizovat," oznámil Zeman. "Mluvili jsme například o návrhu na vytvoření společných komisí i o některých dalších tématech. I to bude předmětem našeho dalšího jednání s ODS," dodal.

Sociální demokraté nemají ani v úmyslu na nátlak ODS pozměnit vládní kabinet. Podle Zemana o výměnách ministrů předsednictvo vůbec nejednalo. "Neříkám, chraň Bůh, že k žádným personálním změnám nedojde. Ale dojde-li k nim, pak z rozhodnutí ČSSD," řekl Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Injekce jí měla vyléčit zrak, málem ji o něj připravila. Teď žaluje kliniku

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 2 tento týden pokračoval v projednávání žaloby pacientky, která se potýkala s onemocněním oční...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz