VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
■ úplné výsledky
■ zvolení senátoři
ODS na většinu nedosáhla
Hlavní otázkou voleb bylo, zda ODS získá v Senátu většinu a bude moci sama pohodlně blokovat zákony prosazované vládní koalicí. K tomu jí ale nakonec chybí pět křesel.
V Praze dva ze tří kandidátů ODS porazily známé tváře. V desátém pražském obvodu vyhrál novinář Jaromír Štětina (za Stranu zelených) nad stavebním inženýrem Janem Malypetrem.
"Myslím si, že tady v Praze 10 je to vítězství slušných lidí nad arogancí moci," řekl potěšený Štětina, který se chce věnovat bezpečnostní politice.
Štětinovým vítězstvím získala Strana zelených v Parlamentu prvního zástupce.
"Jako předseda jsem slíbil členům, že dovedu Stranu zelených do Parlamentu. Svůj slib jsem splnil a to je teprve začátek," prohlásil šéf strany Jan Beranek.
Na Praze 6 zase porazil Karel Schwarzenberg (za US-DEU/ODA) členku nejsilnější opoziční strany Marii Kousalíkovou. Jeho vítězství označil předseda US-DEU Pavel Němec za "úspěch liberálního pojetí politiky, které US-DEU představuje".
Pouze v Praze 11 zvítězil Jan Nádvorník z ODS nad manažerem Petrem Jíravou ze Sdružení nezávislých kandidátů.
Kdo za to může? |
Volilo se ve 26 obvodech
Druhé kolo voleb do Senátu se odehrávalo v šestadvaceti obvodech. Ve všech kromě jediného měla svého kandidáta ODS. Pokud by uspěla ve 23 z nich, ovládla by v horní komoře prostou většinu.
Kdyby občanští demokraté uspěli ve všech pětadvaceti obvodech, patřilo by jim v Senátu 43 z 81 křesel.
KSČM měla šanci na devět křesel, lidovci zkoušeli uspět v sedmi obvodech, kandidáti ČSSD ve třech.
Nízká účast může Senát zrušit
Rozhodující bitvu o horní parlamentní komoru provázel rekordní nezájem voličů. Přišlo jich jen 18,41 procenta, což je v řádném termínu historicky nejméně.
Šéf poražené ČSSD už v reakci na výsledky zpravodaji MF DNES řekl, že strana v budoucnu zváží, zda není lepší Senát zrušit.
"Mohu potvrdit, že o tom v budoucnosti zauvažujeme. Stačí se podívat, jak obrovský nezájem mají voliči o Senát," uvedl Gross. - více zde
Zájem rozhodnout o 26 budoucích senátorech projevilo v první den voleb jen deset procent voličů.
Předseda lidovců nepovažuje zrušení Senátu za průchodné. "Návrh na zrušení horní komory parlamentu nevidím jako reálný. A navíc - není správné po prohraném zápase chtít zrušit hřiště," komentoval Grossova slova Kalousek.
Lidovci spokojeností nezářili
Ve volebním štábu lidovců po oznámení výsledků voleb nepanovalo nadšení, i když skončili z vládních stran nejlépe. Očekávali zisk pěti křesel. Přesto nejsou zklamaní, tvrdí.
"Vycházíme z toho, že volit přišli hlavně lidé, kteří chtěli protestovat proti nynější vládě, a ostatní zůstali doma," vysvětlil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Lidovcům připadla i jedna z kuriozit. V Ústí nad Orlicí se stala senátorkou Ludmila Müllerová. Vyhrála o pouhých 59 hlasů nad Jiřím Čepelkou z ODS, starostou města. Je to nejtěsnější vítězství v senátních volbách 2004.
Pithart: Má funkce patří ODS
Na výsledky voleb reagoval i nynější předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Není podle něj možné, aby setrval ve funkci, když se z ODS stala jednoznačně nejsilnější strana horní komory.
"Post patří ODS. Osobně tipuji, že by mě mohl nahradit dosavadní první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který obhájil mandát za ODS na Liberecku," řekl Pithart zpravodaji MF DNES.
Komunisté mají smutek
V pražském sídle KSČM zavládlo po zveřejnění výsledků druhého kola zklamání. Komunisté zvítězili jen v jednom obvodě, ačkoli postoupili v devíti, což slibovalo vyšší zisky.
"To je realita a sotva bych to mohl označit za úspěch," řekl ČTK předseda KSČM Miroslav Grebeníček.
Ze slov šéfa KSČM však vyplynulo, že i tak po letošku považuje svou stranu za stěžejního hráče české levice. "Uděláme vše pro to, abychom se této role důstojně zhostili," uvedl.
V letošních volbách (evropských, krajských i senátních) komunisté zřetelně porazili vládní ČSSD.
ČSSD: Za prohru může mediální kampaň
Za volební prohru ČSSD mohou podle jejího předsedy Stanislava Grosse média, která vylekala veřejnost informacemi o znárodňování ordinací.
"Byla to kampaň, která neměla s realitou nic společného," řekl Gross novinářům.
Příčin, proč sociální demokracie prohrála senátní i krajské volby, je ale podle něj několik desítek. Například i to, že straně šéfoval Vladimír Špidla. - více zde
Gross: proti ODS podporujeme i komunisty
Gross před druhým kolem nepřímo vyzval k podpoře komunistů. "Pokud jsou osobní kvality jednotlivých kandidátů dostatečné, doporučujeme volit tak, aby ODS neměla v Senátu většinu," prohlásil.
Lidovci postoj koaličního partnera odsoudili. "Patnáct let po listopadu 1989 je to pro demokratickou stranu hanba a ostuda," prohlásil ve čtvrtek mluvčí křesťanských demokratů Ondřej Jakob. Vedení KDU-ČSL doporučilo hlasovat proti komunistům.
Ti ústy svého předsedy Miroslava Grebeníčka vyhlásili válku ODS.
Poslední předvolební poselství favorizovaných občanských demokratů naopak znělo: "Kdo volí kandidáty ODS, volí českého prezidenta." Tak pravila na předvolebním plakátu strany zpěvačka Lucie Bílá.
Loni to byl přitom právě Senát, kde měl Václav Klaus problémy získat většinovou podporu při volbě hlavy státu.
Senátora si vybíral i vězeň Ladislav, který si odpykává trest v brněnské věznici. (12. listopadu 2004) |
Kandidát na senátorské křeslo Jaromír Štětina odevzdal svůj hlas ve volební místnosti na Jižním Městě v Praze 4. (12. listopadu 2004) |
Volební komisaři v Zátoru na Bruntálsku čekají na voliče, kteří přijdou ve druhém kole vybírat senátora. Před týdnem tu pětina voličů dala nejvíce hlasů komunistickému kandidátovi. (12. listopadu 2004) |
Novopečený senátor Pavel Sušický zvolený za ODS v Ústí nad Labem oslavuje. (13. listopadu 2004) |
Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross smutní. Právě se dozvěděl, že ČSSD v senátních volbách nezískala ani jedno křeslo, 13. listopadu 2004. |
Přemysl Sobotka z ODS slaví (v pozadí Jiří Kittner, primátor Liberce). Sobotka obhájil svůj senátorský post na Liberecku, 13. listopadu 2004. |
Karel Schwarzenberg oslavoval 13. listopadu v Praze své volební vítězství s herečkou Evou Holubovou (uprostřed) a socioložkou Jiřinou Šiklovou. Ve finále senátních voleb porazil Schwanzenberg se ziskem 58 procent hlasů místostarostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou (ODS). |
Karel Schwarzenberg s herečkou Evou Holubovou slaví vítězství. V obvodu Praha 6 porazil kandidátku ODS a stal se senátorem, 13. listopadu 2004. |
Přemysl Sobotka se raduje. Obhájil svůj mandát na Liberecku a dalších šest let může být senátorem, 13. listopadu 2004. |
Novým senátorem za Prahu 10 bude novinář Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Ve finále senátních voleb porazil 13. listopadu se ziskem 55 procent hlasů stavebního inženýra Jana Malypetra (ODS). Neparlamentní Strana zelených tak má svého prvního senátora. |
Pavel Sušický z ODS dostává hobla od svých příznivců - vítěz v senátních volbách v Ústí nad Labem, 13. listopadu 2004. |
Předseda ODS Miroslav Topolánek slaví vítězství v senátních volbách. Sekunduje mu Miroslava Němcová, 13. listopadu 2004. |
Předseda ODS Mirek Topolánek zažívá velký triumf. ODS v senátních a krajských volbách roznesla politickou konkurenci na kopytech, 13. listopadu 2004. |
ODS slaví volební triumf. V popředí Petr Nečas a předseda ODS Mirek Topolánek, 13. listopadu 2004. |