V ODS se před kongresem vesele kupčilo s hlasy. Ministr Petr Gandalovič si díky tomu uhájil místo ve straně a ve vládě.

V ODS se před kongresem vesele kupčilo s hlasy. Ministr Petr Gandalovič si díky tomu uhájil místo ve straně a ve vládě. | foto: Marta Myšková, ČTK

ODS trestala nábor černých duší na Ústecku, hlavní viník ale vyvázl

  • 71
Vedení ODS zrušilo místní sdružení v Horním Jiřetíně a Mariánských Radčicích. Takový je výsledek stranického auditu, který měl prošetřit účelové nabírání nových členů v době před kongresem. Aféru odstartovalo sdružení v Dubí, které se v prosinci rozrostlo o 379 členů. Samo ale potrestáno nebylo.

Kontrola členské základny ODS v kraji se před měsícem rozběhla poté, kdy MF DNES upozornila na skandální nábory nových členů ODS v Dubí, z nichž mnozí podle svědectví dostali za vstup do strany zaplaceno. Zdejší buňka však paradoxně vyvázla bez postihu.

Potrestány byly jen pobočky v Horním Jiřetíně a Mariánských Radčicích, rozhodla v pondělí výkonná rada ODS. Buňka v Horním Jiřetíně byla prý dlouhodobě nefunkční poté, kdy se řada členů odstěhovala, sdružení v Mariánských Radčicích zase bylo zrušeno, protože nabíralo nové členy ještě předtím, než získalo licenci.

Vedení ODS v pondělí odebralo licenci i litvínovské organizaci, její zrušení ale nijak s auditem nesouvisí.

"Toto je definitivní závěr auditu. Tímto způsobem jsme se s tím vyrovnali a ti členové, kteří byli přijati v rozporu se stanovami, byli vyloučeni," řekl iDNES.cz první místopředseda ODS David Vodrážka.

Předsedu buňky v Mariánských Radčicích Antona Stehlíka ale rozhodnutí zjevně rozčílilo. "Nechápu, proč nás někdo zatahuje do nějakých machinací. Co komu na nás vadí? Co my můžeme ovlivnit?" zlobil se.

Loni před prosincovým regionálním sněmem zde přijali 64 lidí, mnohé z vedlejšího Litvínova. Stehlík odmítá, že by přijímal lidi účelově. "My jsme v Mariánských Radčicích založili sdružení ODS loni v létě jako alternativu ke KSČM, která zde vládne. Máme mnoho pravicově smýšlejících lidí. Někteří bydlí v Litvínově, kde byl ´stopstav´ a nové členy nebrali. My jsme je vzali, protože spousta z nich uvažuje, že se k nám v budoucnu přestěhuje, bude pracovat pro obec a ODS," dodal Stehlík.

Pobočka v Dubí z kauzy vyvázla bez trestu

Vadí mu také, že místní sdružení v Dubí, které aféru odstartovalo, potrestáno nebude. "Jestli zůstalo Dubí, které se nafouklo ze dne na den, bez trestu, tak to jsem asi vstoupil do špatné strany," reagoval rozhořčeně Stehlík.

V Dubí těsně před kongresem ODS v polovině prosince vstoupilo do zdejší buňky 379 lidí za velmi podezřelých okolností. Desítky z nich byli studenti ústecké univerzity.

Jeden z nich popsal, jak dostal tři tisíce korun za to, že se stal členem ODS a sám sebe prohlasoval na oblastní sněm, jenž se konal v teplické restauraci U Pramene. Zde za ním přišel neznámý muž a ukázal mu na papírku, že má volit "nějakého Gandaloviče". - čtěte Do ODS šli za peníze i studenti

"Slyšel jsem na sněmu, že studenti dostávali dvě tisícovky najednou," potvrdil tehdy primátor Teplic Jaroslav Kubera, jenž se sněmu účastnil. "Studentů bylo tolik, že se ani nevešli do sálu. Staří odéesáci si mysleli, že se v sále koná rockový koncert," dodal Kubera.

Nováčci, mezi nimiž byly kromě studentů také čtyři desítky dělníků v montérkách, měli navíc otevřený účet v restauraci, pokud se u baru prokázali tajným heslem Velrybář. Jejich útrata se zapisovala na zvláštní lístek, pití a jídlo platil tajemný "sponzor".

Velrybář zůstane neodtajněn

Ministra zemědělství Petra Gandaloviče oblastní sněm skutečně zvolil jako svého kandidáta na post místopředsedy strany, jímž se o tři dny později na kongresu stal.

Proč bylo tak důležité stát se místopředsedou strany? Patrně se hrálo o setrvání ve vládě, v níž měl ministr Gandalovič nejisté místo, nahlas se hovořilo o jeho možném odvolání. Ziskem postu místopředsedy ODS posílil svou pozici ve straně i na ministerstvu.

Gandalovič ale popírá, že by na jeho zvolení místopředsedou měl jakýkoli vliv nábor nových členů. "Absolutně odmítám, že to ohrožuje legitimitu mého zvolení," prohlásil Gandalovič.

Auditoři také nezjistili, kdo byl tajemným dubským "Velrybářem", případně, kdo a proč lákal další členy do jiných sdružení v kraji. "My nejsme policie, abychom toto zjišťovali. Můžeme mít o tom jakési povědomí, ale to, že by audit prokázal, kdo byl ten ´velrybář´, to si od toho samozřejmě slibovat nemůžeme," řekl iDNES.cz Vodrážka.