ODS slaví, ČSSD skrývá zklamání

  • 137
Občanští demokraté se radují z úspěchu v krajských i senátních volbách. Důvod k oslavám mají i komunisté, kteří také pokořili vládní ČSSD. Radost dávají najevo rovněž lidovci. Překročili 10procentní hranici a navíc vyhráli v jednom kraji. Jen ČSSD se snaží skrývat zklamání.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY
volby.idnes.cz

ODS s přehledem vyhrála ve dvanácti krajích, jen na jižní Moravě ji těsně předstihli lidovci. V senátních volbách postoupili kandidáti ODS do druhého kola v 25 ze 27 krajů. V Plzni zvítězil primátor Jiří Šneberger za ODS už v 1. kole. - více zde

Ve štábu ODS proto zavládlo nadšení už v průběhu sčítání hlasovacích lístků. "Dá se to říci třemi slovy: děkujeme, děkujeme, děkujeme. Je vidět, že nás lidé pochopili a drželi nám palce," prohlásil hejtman a volební manažer ODS Petr Bendl.

S rostoucím náskokem bylo v budově na Malé Straně stále veseleji. Šéfové strany se navzájem objímali a gratulovali si. Středočeský hejtman Bendl dorazil večer na kladenskou radnici v mikině a s kytarou přes rameno. 

Předseda ODS Mirek Topolánek se však snažil zachovat chladnou hlavu. "Volební úspěch vyhlásíme až tehdy, až budeme ve všech krajských koalicích."

Strana však podle něj musí začít řešit rozdílné výsledky v českých a moravských krajích.

"Vítězství jsme předpokládali, ale trochu mě překvapil rozdíl mezi námi a ČSSD, který zůstal téměř stejný, jako při posledních volbách," uvedl Topolánek.

ČSSD skrývala zklamání
I když na premiérovi a šéfovi ČSSD Stanislavu Grossovi bylo patrné zklamání, vše se snažil skrýt za pozitivními slovy. "ČSSD si oproti eurovolbám polepšila," tvrdil shodně se svým vedením.

V Lidovém domě také zřejmě proto nepanovala smutná nálada. Stoly byly plné občerstvení a lahví s vínem. Všude bylo plno lidí a čilý ruch.

Šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš kouřil doutník. I ministryně Petra Buzková se celé odpoledne vesele bavila se sklenkou vína v ruce.

"Nebudu zastírat, že jsem čekal lepší výsledek, ale zatím je příliš brzy přemýšlet, proč jsme neuspěli," dodal premiér.

Jeden z mála, kdo si připustil debakl ve volbách, byl poslanec Jan Kavan. "V sociálně demokratické politice by se měly udělat změny," řekl reportérovi MF DNES.

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman na své chalupě na Českomoravské vrchovině průběh voleb nesledoval. Když slyšel výsledky od zpravodaje ČTK, řekl, že ho nepotěšily, ani nepřekvapily.

Lidovci jsou rádi, že získali přes 10 procent
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek pokládá za úspěch, že lidovci překročili hranici deseti procent. Za dobrý výsledek podle ČTK pokládá také postup šesti nebo sedmi lidoveckých kandidátů do druhého kola senátních voleb. Radost má i z úspěchu v Jihomoravském kraji.

Zklamalo naopak Liberecko, kde se KDU-ČSL nevyšplhala nad pět procent. Zklamáním je pro Kalouska, původem z Bechyně, i méně než desetiprocentní zisk na jihu Čech. Celkový dvouciferný výsledek je pro lidovce podle něj historicky nejlepší. Lidovci však do krajů sami nikdy nekandidovali, vždy se o hlasy ucházeli v koalici, dodává ČTK.

KSČM těší druhé místo
Komunisté jsou spokojeni s výsledky voleb do krajských zastupitelstev, kde se umístili většinou na druhém místě za ODS, a ještě víc s postupem svých devíti kandidátů do druhého kola senátních voleb.

"Uděláme všechno pro to, abychom ve druhém kole získali co nejvíce křesel," řekl ČTK předseda strany Miroslav Grebeníček.

Komunistický poslanec Václav Exner sleduje volby na dálku z Paříže. V senátních volbách v Praze 6 skončil třetí. "Těžko to brát jako úspěch, ale odpovídá to síle naší strany ve volebním obvodu," řekl iDNES.

Exner komentoval také neúspěch ČSSD. "Odklon voličů od sociální demokracie ukázaly už volby do Evropského parlamentu. Tendence trvá a ani Stanislav Gross to se svým upřímným míněním nezachránil."

Petr Bendl oslavuje s přítelkyní volební úspěch ODS. (6. listopadu 2004)

Petr Bendl oslavuje volební úspěch ODS číší červeného vína. (6. listopadu 2004)

Premiér a šéf ČSSD sleduje výsledky voleb do krajských zastupitelstev a do Senátu. Jeho strana neuspěla. (6. listopadu 2004)

Koronavirus

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se z Čínského města Wu-Chan rozšířil do více než 40 dalších zemí.