ODS rozdala trafiky vlivným straníkům, kteří propadli ve volbách

  1:59aktualizováno  12:33
Voliči je vykroužkovali, o práci ale nepřišli. Někteří vlivní členové ODS, kteří neuspěli ve volbách, se dostávají na vysoká místa ve státních podnicích. Podle zjištění MF DNES obsadili například místa v ČEPS či dozorčí radě VZP. Někteří si dokonce na dohozené pozice stěžují.

Podle vnitrostranických kritiků právě Nečas vychází vstříc lidem z vedení, kteří přišli o práci . | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na první pohled mezi Milošem Paterou a Ladislavem Libým není žádný rozdíl. Oba jsou bývalí poslanci ODS, jež nespokojení voliči "vykroužkovali" ze Sněmovny. Oba zůstali bez práce, ovšem o každého se strana postarala úplně jinak.

straníci, jichž se ujali jejich ministři

Roman Boček
Je členem širšího vedení ODS, takzvané výkonné rady. Z funkce prvního náměstka ministra dopravy ho smetl audit po nástupu Víta Bárty z VV - kvůli plýtvání. Zachránil ho ministr zemědělství Ivan Fuksa, dal mu stejnou pozici.

Miloš Patera
Lídr kandidátky ODS v Karlovarském kraji zcela propadl ve volbách, přeskočil ho člověk ze čtvrtého místa. Místo ve správní radě VZP přesto považuje za slabou náplast, má pocit, že se o něj strana příliš nepostarala.

Martin Říman
Klíčový spojenec Nečase, který ukončil poslaneckou kariéru. Stal se šéfem premiérových poradců a navrch získal post předsedy dozorčí rady v polostátní elektrárenské společnosti ČEZ.

Ladislav Libý
Kandidoval na poslance jako trojka v Pardubickém kraji, ale voliči ho vykroužkovali. Jako člen výkonné rady ODS však nezůstal bez práce, minulý měsíc zasedl v dozorčí radě státní firmy ČEPS provozující rozvodnou síť.

Dagmar Molendová
Bývalé poslankyni z Moravskoslezského kraje těsně uniklo zvolení v květnových volbách. Je rovněž členkou výkonné rady ODS. Získala post v dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jan Kubata
Končící primátor Ústí nad Labem jde dělat náměstka ministra spravedlnosti. Propadl ve volbách do Sněmovny. Je členem širšího vedení a šéfem ODS v Ústeckém kraji, který je považován za problémový.

Ivan Adamec
Bývalého senátora se ODS zase snaží udržet ve správní radě Správy železniční dopravní cesty, kde chtěl ministr dopravy změny. Adamec je také člen výkonné rady ODS.

Libor Lukáš
Bývalý zlínský hejtman a již dva roky náměstek hejtmana za ČSSD, s níž na kraji uzavřel velkou koalici. Premiér si ho vzal do týmu poradců, Lukáš má na starosti dopravu. Je také členem výkonné rady ODS.

Jiří Hos
Získal přes ministerstvo zemědělství místo v dozorčí radě v Povodí Moravy. S Nečasem a brněnským lídrem ODS Robertem Kotzianem bojoval proti velké koalici ODS a ČSSD v Brně.

Pavel Svoboda
Poslanec z Nečasova Zlínského kraje a místopředseda poslanecké frakce ODS je pro premiéra důležitý člověk na udržení stranické loajality ve Sněmovně. Rovněž se v září stal členem dozorčí rady Povodí Moravy.

Robert Knobloch
V září tohoto dalšího člena širšího stranického vedení dosadilo ministerstvo zemědělství v čele s Ivanem Fuksou do dozorčí rady podniku Povodí Moravy, který spadá pod Fuksovo ministerstvo.

Karlovarský Miloš Patera díky ní zasedl ve správní radě VZP, za což bere zhruba 15 tisíc korun hrubého měsíčně.

Pardubický Ladislav Libý získal lukrativnější trafiku za zhruba 50 tisíc korun měsíčně - místo v dozorčí radě ČEPS, podniku provozujícího elektrizační přenosovou síť.

"Strana by měla chovat větší úctu k lidem, kteří pro ni pracovali. V mém případě tomu tak není. Pomohla mi sedět v jedné správní radě za pár korun, nejsou to žádné statisíce, padesátitisíce ani třicetitisíce. Samozřejmě, čekal bych víc," stěžuje si Patera, jenž byl osm let poslancem pravicové strany hlásající, že každý zdravý člověk se o sebe musí postarat sám.

Na rozdíl od něj je Ladislav Libý členem širšího vedení ODS, klíčové výkonné rady, která schvaluje všechna důležitá rozhodnutí. Určuje směřování strany, může rušit neposlušné místní buňky nebo klidně odvolat šéfa, jako se to stalo Mirku Topolánkovi.

Premiér a šéf občanských demokratů Petr Nečas proto potřebuje mít výkonnou radu na své straně.

Podle vnitrostranických kritiků právě Nečas vychází vstříc lidem z vedení, kteří přišli o práci - ať už poslance, senátora nebo starosty.

Vybírám lidi podle schopností, tvrdí Nečas

"Není to tak. Já vybírám lidi podle schopností a podle toho, jakou přinášejí práci do těch funkcí," odmítá Nečas takovou interpretaci.

"Například pan Libý je bývalý člen hospodářského výboru, bývalý starosta okresního města, to je v pořádku, že tam je on."

Lidí z výkonné rady, kteří podobně našli práci, je daleko víc. Třeba exprimátor Ústí nad Labem Jan Kubata je ministerským náměstkem na spravedlnosti.

Pro další předáky se našla místa v resortu zemědělství - Roman Boček se stal náměstkem a Robert Knobloch sedí v dozorčí radě Povodí Moravy.

Zatímco působení bývalých politiků v dozorčích radách šéf ODS Petr Nečas obhajuje, u těch současných to vždy neplatí. Vadí mu třeba to, jak někteří kolegové obcházejí zákon v dozorčí a správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle zákona o střetu zájmů nesmějí poslanci a senátoři zastupující stát ve státních nebo polostátních firmách brát odměnu, vždyť je to součást jejich práce (zatím to však neplatí pro zastupitele).

Jenže v případě VZP to aktivní poslanci obcházejí tvrzením, že pojišťovna není státní, nýbrž veřejnoprávní.

Ve volbách "vykroužkovaní" a narychlo do VZP dosazení exposlanci tohle řešit vůbec nemusí. Miloš Patera i Josef Kochan (oba z ODS), mají na finanční odměnu nárok. Berou základní plat zhruba osm tisíc korun měsíčně plus pět tisíc za jedno zasedání, přičemž schůze jsou tak dvě do měsíce.

Starost už před volbami

Petr Nečas měl "sociální cítění" už dříve. Třeba loni na jaře po pádu Topolánkovy vlády chtěl v hlavní kanceláři strany zaměstnat své nejbližší spolupracovníky z ministerstva práce, mluvčího Jiřího Sezemského a asistentku Janu Nagyovou.

Jenže lidé kolem tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka to odmítli. Vztah Nečase s Topolánkem poté ochladl, což mnozí dávali do souvislosti. Nečas se zpočátku se dokonce odmítal podílet na sepisování volebního programu.

Později se práce za úřednické vlády pro kolegy přece jen našla, a to na ministerstvu obrany vedeném Martinem Bartákem, vicepremiérem Fischerovy vlády. Ten zaměstnal nejen Nečasovu dvojici Sezemského s Nagyovou, ale i Topolánkovu mluvčí Janu Bartošovou. Možná právě tohle gesto je dnes vysvětlením až příliš shovívavého hodnocení Bartákovy éry na obraně.

Tu nejdůležitější "trafiku" však ještě premiér nesehnal - vytoužený post šéfa energetické agentury při OECD pro svého předchůdce, expremiéra Mirka Topolánka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz