Jsme srdcem Evropy, ukázala ODS volební slogan i své nové plány s daněmi

  9:47aktualizováno  13:59
Na programové konferenci ODS představila svůj slogan pro volby do Evropského parlamentu. Ten zní - „Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet“. ODS také řekla, jaké má plány s Českou republikou. Slíbila nižší a jednodušší daně, jen dvě sazby DPH i to, že část sociálních odvodů budou moci lidé poslat na penzi svých rodičů.

ODS představuje své plány pro Českou republiky. Na snímku jsou zleva předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, místopředsedkyně strany Alexandra Udženija, předseda strany Petr Fiala a předseda poslaneckého klubu v Evropském parlamentu Jan Zahradil. (16. března 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Ještě nikdy se za polovinu volebního období neudělalo tak málo. Pryč od marketingových výstřelků a bulvárních témat,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

Fotogalerie

Vymezil se proti vládnímu ANO a proti sociálním demokratům, se kterými hnutí Andreje Babiše vládne, tolerované komunistickou stranou. „Zatímco levice rozdává ryby, my rozdáváme udice,“ prohlásil lídr občanských demokratů.

„Propadli jsme se na chvost zemí V4, pokud jde o hospodářský růst,“ kritizoval na programové konferenci ODS. Prohlásil, že zájmy Agrofertu jsou zaměňovány za zájmy České republiky. Agrofert převedl premiér Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů do dvou svěřenských fondů. Fiala řekl, že je načase, aby skončila vláda ANO a ČSSD a vznikla vláda pravostředová.

Fiala řekl, že jeho strana reprezentuje před volbami do Evropského parlamentu hlas zdravého rozumu proti snahám o nekonečnou integraci EU na straně jedné a o odchod z Evropské unie na straně druhé. „Evropskou unii mohou zachránit jen reformy,“ řekl Fiala. „Vyčítají mi, že jsem málo konfliktní. Slibuji vám, že se polepším,“ řekl také na programové konferenci.

„Nebudeme vyhlašovat odchod z boje ani odchod z Evropské unie. Chceme pružnou, vícerychlostní Evropskou unii,“ vyhlásil lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu Jan Zahradil.

Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet. Vizuál ODS pro eurovolby 2019

Jen dvě sazby DPH a nižší sociální odvody

ODS představila svou představu daňové reformy. Počítá jen se dvěma sazbami DPH. „Chceme paušální daň pro živnostníky,“ řekl ekonomický expert strany Jan Skopeček. Strana chce zvýšit i hranici příjmů k povinné registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun.

Plánuje také zrušení superhrubé mzdy a odmítá plány sociální demokracie na zavedení nové bankovní daně. „Nepotřebujeme nové daně, potřebujeme rušit ty současné,“ uvedl poslanec ODS Jan Skopeček

„Snížíme sociální odvody o dva procentní body,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. ODS chce také zrušit daň z nabytí nemovitosti a silniční daň.

Jeden procentní bod ze sociálních odvodů na penzi rodičů

Nejsilnější opoziční strana nastínila obrys důchodové reformy. „Nespoléhejte se jenom na stát,“ vybídl občany poslanec Jan Bauer. „Chceme nechat třicátníkům v kapse více peněz, aby se mohli lépe zabezpečit na své stáří,“ prohlásil. Zdůraznil, že plány ODS se nijak negativně nedotknou seniorů či těch, kteří zakrátko zamíří do penze. Řekl, že jedno procento ze sociálních odvodů budou lidé formou asignací poslat na penzi svých vlastních rodičů.

„Víme, že změny penzijního systému musí jít ruku v ruce s prorodinnou politikou. Bez fungující rodiny nebude fungující stát,“ napsala na Twitteru první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

16.března 2019 v 11:09, příspěvek archivován: 16.března 2019 v 11:31

Víme, že změny penzijního systému musí jít ruku v ruce s prorodinnou politikou, tak vedle konkrétních návrhů,které jsme vám dnes představili, představíme na podzim i jasnou koncepci prorodinné politiky.Bez fungující rodiny nebude fungující stát. #KonferenceODS #ProrodinnaPolitika

Místopředseda ODS Martin Kupka řekl, že jeho strana bude prosazovat, aby lidé mohli on-line sledovat vyřizování své žádosti. „Pojďme zrušením zbytečných zákonů vrátit lidem svobodu,“ vybídl.

„Zvýšíme platy učitelům na 150 procent aktuálního příjmu,“ řekl místopředseda ODS a školský expert strany Martin Baxa. Plány ODS v oblasti vzdělávání prezentoval společně s Jiřím Nantlem, zatímco šéf školského výboru Sněmovny Václav Klaus mladší nebyl do divadla La Fabrika, kde ODS prezentuje své plány a kde bude také jednat o Klausově osudu, pozván.

Klaus nevyslyšel výzvu, aby opustil poslanecký klub ODS

Hned po programové konferenci bude výkonná rada ODS řešit, jak s poslancem Václavem Klausem mladším. Klaus nevyslyšel výzvu stranických kolegů, aby opustil poslanecký klub ODS. Ve Sněmovně totiž použil příměr jednání dolní komory českého parlamentu s rozhodováním židovského výboru, kdo půjde do nacistického transportu do koncentračního tábora hned a kdo až později.

Klause vyzval k odchodu šéf strany Petr Fiala a stanovisko podpořila velká většina klubu.  „Václav Klaus se stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS a myslím, že některé jeho výroky jsou i za hranicí zdravého rozumu,“ uvedl pro iDNES.cz Fiala.

Na stranu poslance Klause mladšího se postavil poslanec Jan Skopeček a na Facebooku ho podpořila i Zuzana Majerová Zahradníková. Podle sobotní MF DNES Klause mladšího podporují ještě poslanci Jakub Janda a Vojtěch Munzar a tvrdý zákrok proti Klausovi mladšímu si vedení strany naplánovalo záměrně na tuto dobu, aby Klaus mladší už nestihl sestavit vlastní kandidátku pro eurovolby. Uzávěrka podávání kandidátek je již v úterý,

Klausův otec, exprezident Václav Klaus, tento týden dokonce vyzval k založení nové pravicové strany.  „Rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo. Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana,“ uvedl Klaus starší.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Najdete na iDNES.cz