ODS navrhuje duhovou koalici, ČSSD zřejmě odmítá

  18:39aktualizováno  18:39
- Návrh ODS na vznik takzvané supervelké koalice - obvykle nazývané duhová koalice - všech parlamentních stran bez KSČM, tedy ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, se zatím nesetkal s příliš kladným ohlasem. Šéf ČSSD Miloš Zeman tento návrh nekomentoval, ale místopředseda ČSSD Petr Lachnit, přestože poznamenal, že nemá mandát sdělovat stanovisko strany, variantu předloženou ODS odmítl. Strany čtyřkoalice požadují, aby v první řadě byla vypovězena opoziční smlouva s ČSSD. To však ODS odmítá.

Jednání mezi čtyřkoalicí a ODS

Ohlasy na výzvu ODS

Zeman
"Vycházím z toho, že seriózní politické strany si nevyměňují názory prostřednictvím tisku nebo tiskových konferencí. Máme dohodnuté pondělní večerní jednání s ODS a vyjádřím se až po něm.”

Klaus
“Cílem bylo ověřit si reakce ostatních stran na náš návrh. Jednání nepokročilo za elementární výměnu informací, je však nutné aby tyto jednání probíhala právě teď.”
Kasal
“Oceňujeme iniciativu ODS – jednání o politické změně je možné je po zrušení opoziční smlouvy. Já sám však nechápu výhody superkoalice na rozdíl od současné situace.”
Ruml
“Řekli jsme si, jak vyvést zemi z krize, zůstává však stále otázka, kdy budeme dále jednat: jestli před zrušením opoziční smlouvy nebo až po. My říkáme, že jednoznačně až po.”
Tlustý
V případě, že by jednání o možné velké koalici bylo úspěšné, nemá smysl dál držet opoziční smlouvu.”

Zdroj: zpravodajové iDNES

Zatímco předseda Václav Klaus velice zdrženlivě komentoval více než dvou a půl hodinové jednání před novináři slovy, že cílem jednání není ze dne na den změnit politickou situaci u nás, ale “ pohovořit si o tom, co iniciativa ODS v praxi znamená a získat na ní reakce,” členové čtyřkoalice již tak zdrženliví nebyli.

“Oceňujeme iniciativu ODS, jakékoli jednání o politické změně, je však možné jen potom co ODS vypoví opoziční smlouvu,” uvedl nekompromisně Jan Kasal (KDU-ČSL).

Jak by asi situace mohla vypadat v případné schody na změně politické situace v zemi ukázala už tisková konference, kdy docházelo k otevřeným střetům mezi Václavem Klauzem a ostatními představiteli stran. Klaus dokonce předsedu ODA Kroupu veřejně napomenul, že “na tomto způsobu vystupování před tiskem se nedohodli.”

ODS bude o svém návrhu s ČSSD jednat

Předsedové čtyřkoalice a Václav Klause se při své schůzce nedohodli na tom, kdy by měla být vypovězena opoziční smlouva. Čtyřkoalice požaduje, aby to bylo ihned, aby o případné duhové koalici mohla jednat jako rovnoprávný partner. ODS to odmítá.

Duhová koalice podle Lachnita byla na místě pouze v případě ohrožení demokracie, války či katastrofy. Za nynějšího stavu země by takové řešení považoval za stejné, jako "jít s kanónem na zajíce".

Miloš Zeman návrh ODS odmítl návrh ODS komentovat. Cítil se však dotčen, že se o něm dozvěděl od novinářů, a nikoli přímo od představitelů ODS.

"Vycházím z toho, že seriózní politické strany si nevyměňují názory prostřednictvím tisku nebo tiskových konferencí. Máme dohodnuté pondělní večerní jednání s ODS a vyjádřím se až po něm," řekl Zeman.

Opoziční smlouvu rušit nebudeme, řekl Klaus
Václav Klaus na tiskové konferenci po zasedání grémia ODS zároveň dodal, že opoziční smlouvu s ČSSD nebude třeba rušit.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal sice návrh ODS ocenil jako první krok z dosavadní zmrtvělé politické situace, avšak spojení čtyř parlamentních stran bez vypovězení opoziční smlouvy považuje za nehoráznost. "V České republice neexistuje mnohoženství. Jestliže by se ODS chtěla spojit s jinými stranami, musí opoziční smlouvu vypovědět," řekl zpravodaji iDNES.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý však poté připustil, že kdyby byla koalice čtyř parlamentních stran bez KSČM funkční, ztratila by opozoční smlouva smysl a bylo by možné ji zrušit.

Bývalý místopředseda ODS a ministr zahraničí Josef Zieleniec návrh ODS na vznik takzvané supervelké koalice, kterou nazval duhovou, odsoudil. "To je velmi nebezpečná idea, která rozdělí jednou provždy naši společnost na vládnoucí část a opoziční komunisty," řekl v Českém rozhlase. Dodal, že by pak nebylo možné se z takového způsobu vládnutí vyvázat.

DOSAVADNÍ VÝVOJ
ODS a ČSSD nedošly ke konkrétním závěrům
Špičky ODS a ČSSD, které se ve středu sešly k diskusi o případných změnách ve vládě nebo o vypovězení opoziční smlouvy, nedospěly k žádným konkrétním závěrům. Předseda ODS Václav Klaus po schůzce sdělil, že představitelé ODS a ČSSD probrali všechny varianty vývoje, které se nabízejí, seznámí s nimi grémia svých stran a znovu se sejdou v pondělí.

Obě strany spojené opoziční smlouvou se neshodly v základním pohledu na ekonomickou situaci v zemi. ODS podle Klause přednesla názor, že ekonomická situace v zemi je špatná, vládnoucí ČSSD nesouhlasí. Klaus ani premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman však nenaznačili, jak situaci vyřešit.

"Naše delegace určitě neměly žádný mandát, aby provedly nějaké rozhodnutí, a proto nezbývá, než abychom se s těmito náměty vrátili ke svým grémiím a sešli se znovu," řekl Klaus. Grémium ČSSD se sejde ve čtvrtek, vedení ODS v pátek. Obě strany se za jednací stůl vrátí příští týden v pondělí večer na Úřadu vlády.

Vláda ČSSD zřejmě skončí
Jednobarevná vláda sociální demokracie - přinejmenším v současném složení - zřejmě počítá své poslední dny.
Pokud ODS myslí vážně návrhy, s nimiž jde ve středu vyjednávat s ČSSD, pak dosáhne alespoň výrazných personálních změn ve vládě Miloše Zemana. Jinak je připravena vypovědět opoziční smlouvu, díky níž vládnou sociální demokraté. Celá rekonstrukce kabinetu by se měla uskutečnit během několika týdnů.

"Variant je víc, ale minimem pro nás jsou zásadní změny současné vlády. Spíš to ale směřujeme ke změně struktury vlády, to znamená ke vzniku zcela nového kabinetu," uvedl včera po zasedání politického grémia ODS šéf poslanců Vlastimil Tlustý. "Z variant, které přicházejí v úvahu, ale nepovažujeme za rozumné ty, které by vedly k předčasným volbám," dodal.

Schůzka, ke které vyzvala Klausova strana - aniž zatím přesně uvedla, co konkrétně ji k tomu vyprovokovalo -, se uskuteční dnes (ve středu), zřejmě v přestávce jednání sněmovny. Za ODS se jí zúčastní předseda Václav Klaus a místopředsedové Ivan Langer a Miroslav Macek, za ČSSD přijde šéf Miloš Zeman a jeho zástupci Vladimír Špidla a Petr Lachnit.
"Půjdu tam spíš se zvědavostí, co ODS vlastně bude žádat. V kuloárech koluje celá řada představ, které jsou velmi odlišné. Myslím si, že je dobré počkat," popsal své pocity vicepremiér Špidla.

Šéfové obou stran, Klaus i Zeman, se včera odmítli vyjadřovat s poukazem na to, že čekají až na středeční setkání.

ODS chce novou vládu, která vydrží do voleb v roce 2002

Pokud se má změnit vláda, mělo by se tak stát co nejdříve a rozhodně by nemělo jít jen o provizorní kabinet, který dovede zemi k dalším předčasným volbám. To jsou výchozí podmínky, s nimiž půjdou ve středu lídři ODS vyjednávat se zástupci sociální demokracie o dalším osudu opoziční smlouvy.

"Na předčasné volby bych moc nevěřil," oznámil včera v Českém rozhlase předseda ODS Václav Klaus. "Jestli někdo chce definitivně prohrát to, aby republika byla v první vlně připojení k Evropské unii, tak ať vyvolává předčasné volby," dodal. O předčasných volbách jako o řešení situace mluví zejména politici čtyřkoalice.

ODS chce sestavit vládu, která by vydržela do řádného termínu voleb, tedy až do roku 2002. Výsledek rozhovorů by měl být znám do několika týdnů, už vzhledem k tomu, že sněmovna by měla do konce roku schválit návrh státního rozpočtu na rok 2000.

"Je zřejmé, že jednání nemůže trvat dlouhou dobu, protože jsou věci, jako je státní rozpočet, kde platí určité lhůty, a tím je určeno, jak ta jednání mohou být dlouhá," řekl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Prozatím mají poslanci na stole rozpočtový návrh s deficitem čtyřiceti miliard z dílny sociálnědemokratické vlády, který nemá jisté, zda ho sněmovna schválí - hlasy poslanců ČSSD k tomu nestačí. "Mohu jen zopakovat, že mezi poslanci ODS je k rozpočtu velká rezervovanost a skepse," uvedl místopředseda ODS Ivan Langer.

O co budou na středeční schůzce usilovat sociální demokraté, není zřejmé. "Protože neznáme, s čím chce ODS přijít, nemohli jsme přijmout žádné stanovisko," řekl po jednání poslanců ČSSD jejich předseda Stanislav Gross.

Předseda vládní strany Miloš Zeman odbyl dotazy novinářů větou: "Své názory nejprve sdělím svým politickým partnerům a teprve potom vám."

O CO USILUJE ODS
1.
Dosáhnout přinejmenším výrazných personálních změn v současné jednobarevné vládě Miloše Zemana při zachování opoziční smlouvy.
2. Větším cílem je však vypovězení smlouvy a sestavení zcela nové vlády. Zde ODS počítá s variantami: koalice ODS, US, lidovci; koalice ČSSD, US, lidovci; koalice ODS, ČSSD, US, lidovci; menšinová vláda ODS, případně s Unií svobody.
3. Za nejméně žádoucí ODS označuje velkou koalici se sociální demokracií.
4. Zcela zavrhuje jakoukoli variantu, která by vedla k dalším předčasným volbám.
Zdroj: informace od členů vedení ODS

Jednání ODS se zástupci čtyřkoalice o budoucnosti politické situace u nás.

Jednání ODS se zástupci čtyřkoalice o budoucnosti politické situace u nás.

Jednání ODS se zástupci čtyřkoalice o budoucnosti politické situace u nás.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Najdete na iDNES.cz