ODS na Jihlavsku odvolala mladé politiky. Měli prý patent na rozum

  12:22aktualizováno  12:22
Občanská demokratická strana neprožívá dobré období. Aféry na celostátní úrovni a nepopulární kroky stranu štěpí i v regionech. Strana na Jihlavsku vyměnila vedení, které kritizuje směřování ODS.

Jan Tesař, bývalý předseda jihlavské ODS | foto: Stránka Jana Tesaře na Facebooku

Mladá generace, která měla převzít otěže ODS na Jihlavsku, se neosvědčila. A je nutná změna.

Spolustraníci proto na oblastním sněmu odvolali Michala Zigla z čela jihlavské ODS spolu s Janem Tesařem a Františkem Strnadem poté, co jmenovaní v oblastní organizaci odmítli po výzvě sami na své posty rezignovat.

Kdo místo mladých?

Oblastní sněm namísto Michala Zigla, Jana Tesaře, Františka Strnada, Petr Koláčka, Martina Hájka a již dříve rezignujícího Lea Švančary nově zvolil za členy oblastní rady Jana Dršatu, Vladimíra Bílka, Davida Bekeho, Evu Krpálkovou, Romana Křivánka a někdejšího jihlavského primátora a poté poslance Vladimíra Hinka. Zároveň sněm doplnil oblastní radu o Petra Jelínka a Zdeňka Geista.

"ODS nikdy nebránila jinému názoru uvnitř strany. Můžu mít svůj názor, ale musím být také schopen a ochoten naslouchat jinému názoru. A to byl ten největší problém, že skupina lidí měla svůj názor a nechtěli slyšet názor jiných, dělali si patent na rozum," řekl jihlavský primátor a člen jihlavské ODS Jaroslav Vymazal.

Podle Vymazala, který patřil k často kritizovaným členům strany, tak mladí lídři nenaplnili naděje.

Sesazený Zigl ale své odvolání vidí jinak. "ODS dle mého směřuje k zániku a už jsem ztratil chuť být jedním z nich, moji lidé se neztotožňují s tím, co ODS předvádí," řekl po svém sesazení Zigl.

"Začalo to krajskými volbami, velká porážka, v senátních ještě větší. Na prezidentské volbě to byla drtivá porážka pro ODS. Podle mě si ale tyto kopance ODS za svoji politiku a hledání chyb někde jinde než u sebe zaslouží," nešetří kritikou Zigl.

Sám byl dvojkou kandidátky do podzimních krajských voleb a špatné výsledky ODS vidí v nedostatku sebereflexe, odklonu od pravicové politiky a ztrátě důvěry pravicových voličů.

Nové vedení mluví o uklidnění situace

Zigl dál zůstává místopředsedou ODS na Vysočině a zatím podle svých slov neví, zda chce v politice a v barvách ODS pokračovat. Předsedou ODS na Jihlavsku se stal matador v barvách ODS, někdejší hejtman Vysočiny a nynější senátor Miloš Vystrčil. Ten nyní hovoří o uklidnění situace uvnitř okresní buňky.

"Věřím, že klidně proběhnuvší oblastní sněm uzavřel období poměrně překotných změn v ODS na Jihlavsku," okomentoval změny Vystrčil. Důvěra v komunální politiky ODS je podle něj jednou z posledních jistot a nadějí strany.

V ODS na Jihlavsku se tak střetly dva proudy. Ten "mladý", tvořený právě lidmi kolem Zigla a proud pamětníků v ODS.

Na místa v oblastní radě se tak navrátil třeba Vladimír Bílek, někdejší primátor Jihlavy a poté poslanec Vladimír Hink. Nové tváře tak z pozic na Jihlavsku vytlačili na vedlejší koleje dávní členové ODS.

Rozkládal stranu, teď je v ní zpět

A to i včetně navrátilce Zdeňka Geista, člena polenské ODS, který se od strany odklonil už v době takzvaného sarajevského atentátu v devadesátých letech. Z odnože tehdy vznikla Unie svobody, v níž byl Geist před deseti lety i krajským předsedou.

"To je člověk, který v roce 1997 rozkládal ODS, byl přímo poradce Ivana Pilipa a jeden z organizátorů sarajevského puče, který je pro mě naprosto nezkousnutelný," má vůči němu výhrady exšéf jihlavské ODS Tesař. Do vedení na Jihlavsku se vrátil i další bývalý unionista Roman Křivánek.

V odvolání své "skupiny" spolupracovníků vidí Tesař odstranění nepohodlných členů.

"Nebylo nám řečeno, proč s námi někdo je nespokojený, naopak to ukazuje na to, že po naší rezignaci v jihlavské ODS se politická moc otočila a nyní je snaha nás vytěsnit z té strany, zbavit se hlasu, který nesouhlasí s tím, jak se strana vede," řekl Tesař.

Tesař byl předsedou ODS v Jihlavě ještě loni na podzim. Pak společně s dalšími šesti členy rezignovali na své posty v jihlavské stranické buňce.

Odůvodnili to mimo jiné jako nesouhlas s politikou ODS na radnici, když koalice vedená primátorem Vymazalem odhlasovala zvýšení poplatků za svoz odpadů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Najdete na iDNES.cz