ODS líčí na mladé, slibuje volby přes internet do tří let

  12:30aktualizováno  13:29
ODS odtajnila novinku svého volebního programu. Je jí plán na zavedení elektronických voleb, které občanovi umožní místo ve volební místnosti hlasovat doma přes internet. Pokud největší pravicová strana vyhraje volby, chce novinku poprvé vyzkoušet v senátních volbách v roce 2012.

Lidé by mohli volit buď na dálku přes internet, nebo klasicky ve volební místnosti. | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

"ODS přichází s ambiciózním, ale realistickým plánem, jak v České republice za čtyři roky volit elektronicky," oznámil místopředseda ODS Ivan Langer. Pokud se internetové hlasování v senátních volbách osvědčí, volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013 by podle něj už byly plně elektronické, slíbil.

Občan má mít celkem dvě možnosti, jak volit. Buď na dálku přes internet, nebo klasicky ve volební místnosti. I tato místa však podle představ ODS mají projít velkými změnami.

Místo tradičního vkládání hlasovacího lístku do obálky za plentou má na voliče čekat takzvaný elektronický kiosek, kde politickou stranu vyberou elektronicky.

Podle vedení ODS bylo zavedení elektronických voleb jedním z častých přání voličů, kterými reagovali na výzvu pravicové strany, aby se podíleli na sestavování volebního programu. - čtěte Pište s námi program, vyzvala ODS

Podle Langera by nový systém přinesl řadu výhod - od úspory nákladů přes rychlejší sčítání hlasů, zjednodušení administrativy až po možnost volit z jakéhokoli místa na světě. "Každý volič bude mít garantováno tajné hlasování, současně bude vyloučeno jakékoli zneužití," ubezpečil exministr vnitra. 

Volby přes internet by mohly přilákat mladé

Podle politologa Petra Justa by takový druh hlasování mohl přilákat k volbám více mladých lidí, pro které je počítač každodenním prostředkem komunikace.

"Teď je otázka, zda je česká mládež spíše doprava, nebo doleva. Zatím se spíše zdá, že je orientovaná doprava nebo volí Stranu zelených," řekl iDNES.cz Just. Naopak ČSSD a KSČM by mohl takový systém voleb poškodit, domnívá se.

S tím nesouhlasí šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík. Případného poškození strany v případě voleb přes internet se neobává. "Je to mýtus, že má ODS robustní podporu v mladé generaci. To bylo možná před třemi roky," tvrdí.

Samotný nápad ODS na elektronické volby ale vítá. "Nám se všechny myšlenky, které budou znamenat zvýšení volební účasti, líbí a budeme je podporovat," řekl iDNES.cz Tvrdík.

Podle něj by ale bylo dobré, kdyby kromě motivování občanů k volbám ODS souhlasila i s tím, aby se občané mohli vyjadřovat k více věcem - například v národních či krajských referendech nebo v přímé volbě prezidenta. "Nápad ODS je fajn, ale pojďme to spojit s dalšími prvky přímé demokracie," řekl.

Na elektronických volbách se už pracuje

Nápad ODS ale není zas až takovou novinkou. Už loni oznámil tehdejší šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer, že by se v příštích sněmovních volbách mohlo hlasovat elektronicky.

Spolu s Ivanem Langerem, který byl tehdy ministrem vnitra, podepsal v Hradci Králové memorandum o přípravě koncepce, testování a realizaci takového systému. - čtěte Vnitro a statistický úřad připravují systém elektronických voleb

 

Kde se hlasuje elektronicky

Zkušenosti s internetovými volbami mají například Spojené státy, Švýcarsko nebo Velká Británie. Parlamentní volby s hlasováním po internetu se v roce 2007 konaly také v Estonsku.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz