ODS odstartovala předvolební kampaň pětkami a sedmičkou pro ČSSD

  18:25aktualizováno  18:25
Pět jedniček, čtyři pětky a jedna sedmička. Tak vypadá neformální start kampaně občanských demokratů před krajskými volbami. V pondělí vystavili občanští demokraté vysvědčení sociálnědemokratickému vládnutí v krajích.

Vysvědčení hejtmanům ČSSD | foto: ODS

"Poprosím svého kolegu Zbyňka Stanjuru, aby v této chvíli zafungoval jako můj spolehlivý držák," zalaškoval na úvod svého vystoupení premiér a předseda ODS Petr Nečas. A zatímco šéf poslaneckého klubu Stanjura držel obří vysvědčení za roky 2008 až 2012, Nečas okomentoval známky udělené hejtmanům ČSSD.

ODS má sice oficiálně podobu předvolební kampaně představit za týden v Mladé Boleslavi, s vysvědčením ovšem přišla už o týden dříve. Po jednání výkonné rady strany. V den, kdy svoji kampaň z vlaku odstartovali i sociální demokraté (více o startu kampaně ČSSD čtěte zde).

Jedničky na obřím vysvědčení udělila ODS opozičním rivalům za zadlužování, růst platů úředníků, zvyšování provozních výdajů, vlastní propagaci a populismus.

"Škoda, že se na vysvědčení nemůže psát jednička s hvězdičkou," posteskl si Nečas. "Zadlužení krajů za tři roky vlád ČSSD stouplo o 50 procent," vysvětlil v pořadí první jedničku. A dodal, že ČSSD zvýšila platy krajských úředníků o 10 procent, stejně tak navýšila spotřebu krajů. Podle Nečase například někdejší středočeský hejtman David Rath stihl za svoji propagaci utratit 20 milionů korun.

Dost vládě

ČSSD vjela do kampaně vlakem

Pětky si naopak ČSSD zasloužila za rozvoj neziskového sektoru, podporu příspěvkových organizací, proplácení poplatků ve zdravotnictví, kvalitu silnic a dopravní obslužnost.

"Krajské vlády snížily investice do neziskového sektoru o 44 procent a vzaly tak neziskovým organizacím téměř 150 milionů korun," tvrdí Nečas. Investice do škol či kulturních zařízení pak kraje podle něj snížily o 31 procent. "Slib sociální demokracie proplácet v krajských nemocnicích poplatky skončil naprostým fiaskem a promrháním 600 milionů korun," doplnil předseda ODS.

Sedmičku si pak ČSSD podle občanských demokratů vysloužila za čerpání evropských fondů. "Kvůli kauze Davida Ratha je tu poněkud netradiční, nicméně s touto kauzou nezbytně spojená číslovka - sedmička," shrnul premiér s tím, že sedmičku není potřeba dále komentovat.

Podle výkonné rady ODS jsou podzimní krajské a senátní volby střetem odpovědné politiky s negativistickým populismem. "Kterým se zejména ČSSD pokouší zakrýt dosavadní pochybné působení v čele krajů České republiky," citovala první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová jeden bod usnesení výkonné rady.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz