KOMENTÁŘ: Boxer sražený pěstmi ve tmě

  14:02aktualizováno  14:02
Po hlasování o vládě je hlavním poraženým ODS. I když se situace ve Sněmovně mění jako vítr u moře, předčasné volby jsou na spadnutí. A je to právě ODS, která má důvod mít strach. Po sedmi letech vlády se musí bát, aby měl její výsledek podobu dvouciferného čísla.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová | foto:  David Neff, MAFRA

U strany, která byla tahounem ekonomické transformace po roce 1989, je to pád na dno. V souboji o pravicové voliče má teď navrch TOP 09. Miroslav Kalousek vystupuje jako vůdčí postava boje proti tomu, co sám nazval pokusem o přeměnu liberální demokracie na autokratický režim putinovského typu. Miroslava Němcová, která má ambici být hlavní tváří ODS pro volby, by jistě tuto roli Kalouskovi přenechávat nechtěla. Její postavení však oslabuje mimo jiné nevyjasněná pozice zákulisních hráčů v ODS, které expremiér Mirek Topolánek jako první nazval kmotry.

Nechme teď na chvíli stranou voliče, kteří by o volbě pravicových stran v následujících volbách neuvažovali. Ale mezi těmi, na něž se ODS a TOP 09 nejvíce obrací, je velká skupina, jíž skutečně vadí, že místo volených politiků rozhodují jedinci jako Ivo Rittig, Roman Janoušek či Tomáš Hrdlička. Takoví týpkové jsou sice nalepení i na jiné strany, ale v souvislosti s ODS padala zatím jména různých kmotrů nejčastěji.

Paní Němcová řekla, že ji inspiroval Boxer z její oblíbené desky od Simona a Garfunkela. Má chuť si stoupnout do ringu a bojovat. Její šance vést vládu ještě před volbami byly jen teoretické, protože Zeman by ji nikdy nejmenoval. Jestli však Miroslava Němcová nechce, aby se ODS ještě někdy stalo to co při hlasování o Rusnokovi, potřebuje jasně identifikovat, čí vlastně byly ty pěsti ve tmě, které modrého boxera srazily.

Občanští demokraté se tváří, že strůjce našli v pražském šíbrovi Hrdličkovi. Ze strany ho vyloučili, protože právě on prý oba poslance ODS ponoukl. Je otázka, zda to byl hlavní pachatel. V kuloárech Sněmovny bylo před blížícím se hlasováním stále častěji slyšet, že nespokojených poslanců je až sedm. A že kromě Jana Floriána, který nakonec nehlasoval, jsou mezi nimi i někteří další pražští poslanci ODS. Jen se nakonec nepřidali, když jeden z pozdějších odpadlíků ODS Tomáš Úlehla předčasně prozradil, že váhá. ODS tím dal asi čtyři hodiny času, aby si před hlasováním zařídila, že další odpadlíci už nebudou.

Když pak vláda neprošla a strany začaly mluvit o volbách, Úlehla pravil, že hystericky vyvolávat předčasné volby je promarněná šance. Podobně se spěchu s předčasnými volbami podivil při výstupu na Sněžku i exprezident Václav Klaus. A odmítl návrat do ODS, k němuž ho někteří členové strany vybízeli. Němcová mezi nimi není. Bývalá Klausova obdivovatelka dokonce volání po jeho návratu označila za nesmysl. Zapochybovala i, zda má občanské demokraty vést někdo jiný než hlavní volební lídr. Martin Kuba, který teď ODS řídí a zároveň se snaží Klause přitáhnout zpět, se dotčeně ohradil.

Kdo ví, jestli Němcová vůbec pozici volebního lídra ODS uhájí. Pokud ano a když bude znovu přemýšlet o osudu boxera, jehož zasáhly pěsti ve tmě, doporučuji místo Simona a Garfunkela pustit desku, na níž skupina Lucie zpívá: "Už se nechcem nikdy vracet…"


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Najdete na iDNES.cz