ODS doufá, že čtyřkoalice odvolá nesouhlas s duhovou koalicí

  22:36aktualizováno  22:36
- Čtyřkoalice odmítá vstoupit do takzvané duhové vlády, v níž by podle představ ODS měly být všechny parlamentní nekomunistické strany - ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US. Předseda ODS však doufá, že čtyřkoalice svůj postoj změní. "Považuji to za ukvapené a nerozumné," řekl Klaus a pozval šéfa US Jana Rumla na schůzku. Ten však zatím váhá, zda pozvání přijme.

Požadavky jednotlivých stran

ODS

Není spokojena s jednobarevnou vládou ČSSD a požaduje duhovou koalici. Nechce zatím vypovědět opoziční smlouvu s ODS. Odmítá předčasné volby.

ČSSD

Tvrdí, že není důvod vládu měnit. Nevylučuje však jednání o vzniku duhové koalice.Nedoporučuje předčasné volby.

KDU-ČSL
a US

Odmítá vstoupit do vlády duhové koalice. Doporučuje buď koalici ČSSD a ODS, nebo předčasné volby.
Jaké řešení považujete za nejlepší? Hlasujte!

"Naše podaná ruka trvá," řekl Klaus.

"My jsme udělali jasný krok směrem ke změně a dříve, než vůbec začala jednání, čtyřkoalice zabouchla dveře," řekl  místopředseda a jeden z vyjednávačů ODS Ivan Langer.

ODS však podle něj nerezignuje na svou představu o nové vládě, chce "znovu zabouchnuté dveře otevřít" a dále jednat. Nabídka superkoalice pořád platí, budeme se snažit o ní alespoň jednat, dodal. Čtyřkoalice chce donutit ODS a ČSSD, aby uzavřely velkou koalici, řekl Langer Českému rozhlasu.

Čtyřkoalice duhovou vládu odmítá
Duhová vláda všech nekomunistických parlamentních stran nevznikne, protože Unie svobody a KDU-ČSL, které by v ní podle návrhu ODS měly být, do ní odmítají vstoupit. Strany čtyřkoalice (kromě US a KDU-ČSL ještě DEU a ODA) duhovou koalici odsuzují, protože by podle nich pak neexistovala demokratická, ale pouze komunistická opozice. Vidí pouze dvě řešení: vláda ČSSD-ODS, nebo předčasné volby. 


"Každá demokratická vláda potřebuje demokratickou opozici. Čtyřkoalice je proti tomu, aby jedinou opozicí v zemi byli komunisté," řekl na úterní společné tiskové konferenci čtyřkoalice šéf lidovců Jan Kasal.

Čytřkoalice nepovažuje výzvu ODS k jednáním o nové vládě za věrohodnou. "Odmítáme hrát ve frašce, kterou režíruje ODS a ČSSD," dodal předseda Unie svobody Jan Ruml.
Podle šéfů čtyřkoalice mohou ODS a ČSSD situaci vyřešit tak, že vyvolají předčasné volby. To však předseda ODS Václav Klaus už několikrát odmítl.


Pondělní jednání ODS a ČSSD
Už druhá schůzka představitelů ODS a ČSSD o případných změnách ve vládě skončila v pondělí večer bez konkrétnějších závěrů. Premiér Miloš Zeman pouze uvedl, že návrhy ODS na vytvoření superkoalice se bude zabývat vedení ČSSD ve čtvrtek, kdy by mělo padnout konečné rozhodnutí.


Zeman prohlásil, že zatím ČSSD nejednala s žádnou z opozičních stran, jak jim to přikazuje opoziční smlouva. Naopak nevyloučil možnost další prohloubení opoziční smlouvy.


Původní článek o návrhu ODS na vznik duhové koalice


Glosa iDNES o návrhu ODS na vytvoření duhové koalice

"Vedení ČSSD se seznámilo s názory ODS a konstatovali jsme, že považujeme za nevyhnutelné, aby se sešlo předsednictvo, které se bude těmito návrhy zabývat," oznámil Zeman hodinu před půlnocí. "I když zastávám názor, že smlouvy se neporušují, budeme o této myšlence vážně jednat," dodal premiér.

Zástupci ODS vedeni Václavem Klausem sociálním demokratům předložili přesně to, na čem se už v pátek shodlo grémium ODS a co včera odpoledne podpořila i výkonná rada: návrh na vytvoření vládní koalice, jíž by se účastnila ČSSD, ODS, lidovci a Unie svobody. "Pro ODS je dnešní výsledek dostačující, i když pro novináře je to málo spektakulární. Jsme rádi, že jsme měli možnost postoj ODS vysvětlit jasně. Ten postoj vzali sociální demokraté vážně. Předpokládám, že ČSSD se o tom bude vážně radit," uvedl po schůzce Klaus.

I když o definitivním stanovisku ČSSD rozhodne až ve čtvrtek předsednictvo, Zeman už v pondělí naznačil, že jemu je bližší zachování opoziční smlouvy. "Několikrát jsem v minulosti prohlásil, že nevylučuji možnost prohloubení opoziční smlouvy, ale to neznamená, že bychom nebyli ochotni diskutovat i o modifikacích, pokud se ovšem na nich dohodnou obě dvě strany," řekl Zeman bez bližšího vysvětlení.


Výkonná rada ODS doporučila další jednání o duhové koalici
Výkonná rada ODS se v pondělí nenechala odradit dosavadními nevstřícnými stanovisky ostatních stran k návrhu na vznik duhové koalice všech nekomunistických parlamenních stran  a doporučila užšímu vedení pokračovat v jednání o této variantě. Opoziční smlouvu s ČSSD zatím rušit nehodlá.


Předseda Václav Klaus v pondělí po zasedání výkonné rady oznámil, že rada doporučuje grémiu ODS vést další jednání tak, aby přechod od menšinové vlády k nové většinové vládě byl plynulý, bez politických otřesů.

"Znamená to, že uzavření dohody o novém politickém řešení a o podpoře většinové vlády automaticky ukončí platnost opoziční smlouvy," řekl Klaus.


Zásadní požadavek KDU-ČSL a Unie svobody, aby byla nejprve vypovězena smlouva mezi ODS a ČSSD, komentoval místopředseda ODS Ivan Langer slovy, že ten, "kdo se chce dohodnout, hledá způsoby jak, kdo nechce, hledá důvody, proč se nedohodnout".

Rychlá dohoda politických stran a rychlé sestavení většinové vlády považuje ODS za jediný správný postup proti rostoucímu vlivu komunistické strany. "Komu sílící vliv komunistů nevadí, ten ať nedělá nic. ODS to není," citoval Klaus z usnesení rady.

Sestavení většinového "politického překlenovacího" kabinetu, který by měl vládnout až do řádných voleb v roce 2002, by podle Klause mělo být dokončeno řádově v týdnech.


ČSSD pohrozila, že přestane jednat o změnách ústavy
Sociální demokracie, která se více než rok spolu s ODS podílela na přípravě návrhu ústavních změn, nyní pohrozila, že další jednání o úpravách ústavy zmrazí. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross to prohlásil v nedělním pořadu České televize V pravé poledne - jen několik dní předtím, než se společným návrhem ODS a ČSSD poprvé měla zabývat sněmovna.


Gross řekl, že pokud ODS bude chtít jednat o vypovězení opoziční smlouvy, musí počítat s tím, že ČSSD nebude pokračovat v jednání o změnách v ústavě a volebního zákona. "Nelze současně jednat o změně vlády, ústavy i volebního systému. Sociální demokracie nevidí žádný motiv nadále pokračovat v závazcích, které na sebe přijala smlouvou s ODS," dodal Gross. Obě strany se totiž v opoziční smlouvě zavázaly, že do dvanácti měsíců předloží společný návrh, který by upravoval současný volební zákon i ústavu.


Místopředsedu ODS Ivana Langra, který se na návrhu ústavních změn podílel, Grossovo televizní prohlášení překvapilo. Podle něj totiž o vypovězení opoziční smlouvy nikdo z představitelů ODS nehovořil. "Možná to někdo zmínil jako teoretickou možnost, ale výzva ODS je plně v souladu s opoziční smlouvou," řekl Langer v reakci na Grossův výrok. Langer takovou výhrůžku z úst sociálnědemokratických politiků slyšel vůbec poprvé: "O volebním zákonu a změnách v ústavě jsme na schůzce s ČSSD minulý týden nemluvili. Nic podobného tomu, co pronesl pan Gross, nezaznělo."


ODS a ČSSD mají ve sněmovně pohodlnou ústavní většinu, která jim zaručuje přijetí ústavních změn. V Senátu ji obě strany ztratily vítězstvím nezávislého kandidáta Václava Fischera v srpnových doplňovacích volbách. Pokud by sociální demokraté ve sněmovně nyní odmítli zvednout ruku pro společný návrh změn ústavy, ODS by je sama neprotlačila. Ostatní strany zastoupené ve sněmovně - Unie svobody, KDU-ČSL i komunisté - totiž takové úpravy odmítají podpořit.


Zatímco ústavní změny společná komise dotáhla do konce a předložila do parlamentu, jednání o novém volebním zákoně v současné době ustrnula na mrtvém bodě.
Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman nedávno přiznal, že mezi oběma stranami existuje nepřekonatelný rozpor v názoru, jak by měl nový zákon vypadat. Za dvanáct měsíců se vyjednavači z ODS a ČSSD shodli pouze na tom, že volební systém zůstane i nadále poměrný s některými většinovými prvky.

Předsedové ODS a ČSSD po skončení pondělního večerního jednání.

Úsměvy, zdvořilostní fráze, výsledek prakticky žádný. Miloš Zeman, Miroslav Macek a Václav Klaus po druhém jednání špiček ČSSD a ODS o případné změně vlády.

Dvě fotografie od jednoho stolu: vlevo sedí delegace ODS, vpravo ČSSD a jednají o změnách ve vládě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz