ODS doufá, že čtyřkoalice odvolá nesouhlas s duhovou koalicí

  22:36aktualizováno  22:36
- Čtyřkoalice odmítá vstoupit do takzvané duhové vlády, v níž by podle představ ODS měly být všechny parlamentní nekomunistické strany - ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US. Předseda ODS však doufá, že čtyřkoalice svůj postoj změní. "Považuji to za ukvapené a nerozumné," řekl Klaus a pozval šéfa US Jana Rumla na schůzku. Ten však zatím váhá, zda pozvání přijme.

Požadavky jednotlivých stran

ODS

Není spokojena s jednobarevnou vládou ČSSD a požaduje duhovou koalici. Nechce zatím vypovědět opoziční smlouvu s ODS. Odmítá předčasné volby.

ČSSD

Tvrdí, že není důvod vládu měnit. Nevylučuje však jednání o vzniku duhové koalice.Nedoporučuje předčasné volby.

KDU-ČSL
a US

Odmítá vstoupit do vlády duhové koalice. Doporučuje buď koalici ČSSD a ODS, nebo předčasné volby.
Jaké řešení považujete za nejlepší? Hlasujte!

"Naše podaná ruka trvá," řekl Klaus.

"My jsme udělali jasný krok směrem ke změně a dříve, než vůbec začala jednání, čtyřkoalice zabouchla dveře," řekl  místopředseda a jeden z vyjednávačů ODS Ivan Langer.

ODS však podle něj nerezignuje na svou představu o nové vládě, chce "znovu zabouchnuté dveře otevřít" a dále jednat. Nabídka superkoalice pořád platí, budeme se snažit o ní alespoň jednat, dodal. Čtyřkoalice chce donutit ODS a ČSSD, aby uzavřely velkou koalici, řekl Langer Českému rozhlasu.

Čtyřkoalice duhovou vládu odmítá
Duhová vláda všech nekomunistických parlamentních stran nevznikne, protože Unie svobody a KDU-ČSL, které by v ní podle návrhu ODS měly být, do ní odmítají vstoupit. Strany čtyřkoalice (kromě US a KDU-ČSL ještě DEU a ODA) duhovou koalici odsuzují, protože by podle nich pak neexistovala demokratická, ale pouze komunistická opozice. Vidí pouze dvě řešení: vláda ČSSD-ODS, nebo předčasné volby. 


"Každá demokratická vláda potřebuje demokratickou opozici. Čtyřkoalice je proti tomu, aby jedinou opozicí v zemi byli komunisté," řekl na úterní společné tiskové konferenci čtyřkoalice šéf lidovců Jan Kasal.

Čytřkoalice nepovažuje výzvu ODS k jednáním o nové vládě za věrohodnou. "Odmítáme hrát ve frašce, kterou režíruje ODS a ČSSD," dodal předseda Unie svobody Jan Ruml.
Podle šéfů čtyřkoalice mohou ODS a ČSSD situaci vyřešit tak, že vyvolají předčasné volby. To však předseda ODS Václav Klaus už několikrát odmítl.


Pondělní jednání ODS a ČSSD
Už druhá schůzka představitelů ODS a ČSSD o případných změnách ve vládě skončila v pondělí večer bez konkrétnějších závěrů. Premiér Miloš Zeman pouze uvedl, že návrhy ODS na vytvoření superkoalice se bude zabývat vedení ČSSD ve čtvrtek, kdy by mělo padnout konečné rozhodnutí.


Zeman prohlásil, že zatím ČSSD nejednala s žádnou z opozičních stran, jak jim to přikazuje opoziční smlouva. Naopak nevyloučil možnost další prohloubení opoziční smlouvy.


Původní článek o návrhu ODS na vznik duhové koalice


Glosa iDNES o návrhu ODS na vytvoření duhové koalice

"Vedení ČSSD se seznámilo s názory ODS a konstatovali jsme, že považujeme za nevyhnutelné, aby se sešlo předsednictvo, které se bude těmito návrhy zabývat," oznámil Zeman hodinu před půlnocí. "I když zastávám názor, že smlouvy se neporušují, budeme o této myšlence vážně jednat," dodal premiér.

Zástupci ODS vedeni Václavem Klausem sociálním demokratům předložili přesně to, na čem se už v pátek shodlo grémium ODS a co včera odpoledne podpořila i výkonná rada: návrh na vytvoření vládní koalice, jíž by se účastnila ČSSD, ODS, lidovci a Unie svobody. "Pro ODS je dnešní výsledek dostačující, i když pro novináře je to málo spektakulární. Jsme rádi, že jsme měli možnost postoj ODS vysvětlit jasně. Ten postoj vzali sociální demokraté vážně. Předpokládám, že ČSSD se o tom bude vážně radit," uvedl po schůzce Klaus.

I když o definitivním stanovisku ČSSD rozhodne až ve čtvrtek předsednictvo, Zeman už v pondělí naznačil, že jemu je bližší zachování opoziční smlouvy. "Několikrát jsem v minulosti prohlásil, že nevylučuji možnost prohloubení opoziční smlouvy, ale to neznamená, že bychom nebyli ochotni diskutovat i o modifikacích, pokud se ovšem na nich dohodnou obě dvě strany," řekl Zeman bez bližšího vysvětlení.


Výkonná rada ODS doporučila další jednání o duhové koalici
Výkonná rada ODS se v pondělí nenechala odradit dosavadními nevstřícnými stanovisky ostatních stran k návrhu na vznik duhové koalice všech nekomunistických parlamenních stran  a doporučila užšímu vedení pokračovat v jednání o této variantě. Opoziční smlouvu s ČSSD zatím rušit nehodlá.


Předseda Václav Klaus v pondělí po zasedání výkonné rady oznámil, že rada doporučuje grémiu ODS vést další jednání tak, aby přechod od menšinové vlády k nové většinové vládě byl plynulý, bez politických otřesů.

"Znamená to, že uzavření dohody o novém politickém řešení a o podpoře většinové vlády automaticky ukončí platnost opoziční smlouvy," řekl Klaus.


Zásadní požadavek KDU-ČSL a Unie svobody, aby byla nejprve vypovězena smlouva mezi ODS a ČSSD, komentoval místopředseda ODS Ivan Langer slovy, že ten, "kdo se chce dohodnout, hledá způsoby jak, kdo nechce, hledá důvody, proč se nedohodnout".

Rychlá dohoda politických stran a rychlé sestavení většinové vlády považuje ODS za jediný správný postup proti rostoucímu vlivu komunistické strany. "Komu sílící vliv komunistů nevadí, ten ať nedělá nic. ODS to není," citoval Klaus z usnesení rady.

Sestavení většinového "politického překlenovacího" kabinetu, který by měl vládnout až do řádných voleb v roce 2002, by podle Klause mělo být dokončeno řádově v týdnech.


ČSSD pohrozila, že přestane jednat o změnách ústavy
Sociální demokracie, která se více než rok spolu s ODS podílela na přípravě návrhu ústavních změn, nyní pohrozila, že další jednání o úpravách ústavy zmrazí. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross to prohlásil v nedělním pořadu České televize V pravé poledne - jen několik dní předtím, než se společným návrhem ODS a ČSSD poprvé měla zabývat sněmovna.


Gross řekl, že pokud ODS bude chtít jednat o vypovězení opoziční smlouvy, musí počítat s tím, že ČSSD nebude pokračovat v jednání o změnách v ústavě a volebního zákona. "Nelze současně jednat o změně vlády, ústavy i volebního systému. Sociální demokracie nevidí žádný motiv nadále pokračovat v závazcích, které na sebe přijala smlouvou s ODS," dodal Gross. Obě strany se totiž v opoziční smlouvě zavázaly, že do dvanácti měsíců předloží společný návrh, který by upravoval současný volební zákon i ústavu.


Místopředsedu ODS Ivana Langra, který se na návrhu ústavních změn podílel, Grossovo televizní prohlášení překvapilo. Podle něj totiž o vypovězení opoziční smlouvy nikdo z představitelů ODS nehovořil. "Možná to někdo zmínil jako teoretickou možnost, ale výzva ODS je plně v souladu s opoziční smlouvou," řekl Langer v reakci na Grossův výrok. Langer takovou výhrůžku z úst sociálnědemokratických politiků slyšel vůbec poprvé: "O volebním zákonu a změnách v ústavě jsme na schůzce s ČSSD minulý týden nemluvili. Nic podobného tomu, co pronesl pan Gross, nezaznělo."


ODS a ČSSD mají ve sněmovně pohodlnou ústavní většinu, která jim zaručuje přijetí ústavních změn. V Senátu ji obě strany ztratily vítězstvím nezávislého kandidáta Václava Fischera v srpnových doplňovacích volbách. Pokud by sociální demokraté ve sněmovně nyní odmítli zvednout ruku pro společný návrh změn ústavy, ODS by je sama neprotlačila. Ostatní strany zastoupené ve sněmovně - Unie svobody, KDU-ČSL i komunisté - totiž takové úpravy odmítají podpořit.


Zatímco ústavní změny společná komise dotáhla do konce a předložila do parlamentu, jednání o novém volebním zákoně v současné době ustrnula na mrtvém bodě.
Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman nedávno přiznal, že mezi oběma stranami existuje nepřekonatelný rozpor v názoru, jak by měl nový zákon vypadat. Za dvanáct měsíců se vyjednavači z ODS a ČSSD shodli pouze na tom, že volební systém zůstane i nadále poměrný s některými většinovými prvky.

Předsedové ODS a ČSSD po skončení pondělního večerního jednání.

Úsměvy, zdvořilostní fráze, výsledek prakticky žádný. Miloš Zeman, Miroslav Macek a Václav Klaus po druhém jednání špiček ČSSD a ODS o případné změně vlády.

Dvě fotografie od jednoho stolu: vlevo sedí delegace ODS, vpravo ČSSD a jednají o změnách ve vládě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Staněk podal trestní oznámení i na dva ředitele Muzea umění v Olomouci

Bývalí ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal (vlevo) a Michal Soukup

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení na kromě již bývalého ředitele Národní galerie Praha...

Průzkum: Eurovolby by s náskokem vyhrálo ANO, druhá ODS, třetí Piráti

Voličské preference při volbách do Evropského parlamentu podle dubnového...

Květnové volby do Evropského parlamentu (EP) by v Česku vyhrálo hnutí ANO s 28 procenty hlasů, ukazuje průzkum Centra...

Soud potvrdil čtyři roky vězení pro bývalého šéfa Čepra Kadlece

Bývalý šéf NBÚ a někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně...

Najdete na iDNES.cz