Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

ODS chce pohltit KDU, obávají se Čunkovi lidovci

  17:01
Chci zabránit integraci ODS a KDU-ČSL, tvrdí předseda lidovců Jiří Čunek. Podle něj je zřejmá názorová blízkost ODS a Kalouskova křídla, a straně tak hrozí rozštěpení. To připouštějí i sociální demokraté ve svých analýzách. Podle nich je Topolánkovým záměrem absorbovat KDU do ODS.

Ministr Miroslav Kalousek a šéf lidovců Jiří Čunek. (15. února 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Na první pohled jde o souboj dvou vnitrostranických křídel. Předseda Jiří Čunek se chce zbavit svého rivala Miroslava Kalouska, stejně jako se Mirek Topolánek zbavil Pavla Béma a Martin Bursík Dany Kuchtové.

Ale Čunek k tomu má o důvod víc. Strana, rozdělená do dvou bloků už ve svém názvu, totiž stojí před historickým mezníkem. Hrozí její rozštěpení a pohlcení jednoho jejího křídla občanskými demokraty. A předseda lidovců tomu chce zabránit.

Pnutí mezi lidovci není ničím novým, ještě nikdy ale nedosáhlo takové míry. Strana je před zánikem, tvrdí někteří členové v diskusi na stranickém webu v předvečer jednání, která mají rozhodnout o dalším osudu Miroslava Kalouska a Jiřího Čunka. Ti se ještě nikdy nedrželi vzájemně pod krkem tak pevně jako v těchto dnech. Vzájemně se chtějí vystrnadit z vlády, a oslabit tak protivníkovu pozici ve straně.

Rozbroje mezi KDU a ČSL jsou už i předmětem analýz obou velkých stran. ODS by ráda pohltila KDU představovanou Kalouskem a jeho lidmi, tvrdí ČSSD. ODS zase varuje před spoluprací ČSL s ČSSD.

To ale Topolánek odmítá. "Spojení KDU-ČSL a ODS je úplná fikce a já se nenechám zatáhnout do vnistrostranického sporu lidovců," řekl premiér na tiskové konferenci.

Tvrzení je mylné i podle Kalouska. "Už mne unavují nesmyslné, zástupné a dodatečně hledané argumenty. Ano, když jsem byl předsedou KDU-ČSL, tak v létě 2006 jsem o společné kandidátce přemýšlel jako o řešení do předčasných voleb. Není rok 2006, já nejsem předseda KDU-ČSL a nemám v úmyslu do té funkce už nikdy kandidovat," reagoval podle ČTK.

Rozložení sil v KDU-ČSL

Jiří Čunek

Má většinu v předsednictvu (užší vedení) a v celostátní konferenci strany (širší vedení), stejně jako v senátorském klubu. Na jeho straně stojí například poslanci Jiří Carbol, Ludvík Hovorka, Michaela Šojdrová, Tomáš Kvapil, senátoři Rostislav Slavotínek, exhejtman Stanislav Juránek, místopředseda David Macek, předseda pražských lidovců Marián Hošek.

Miroslav Kalousek

Má těsnou většinu v celostátním výboru (stranický orgán o 30 lidech) a v poslaneckém klubu. Na jeho straně stojí například poslanci Pavel Severa, Vlasta Parkanová, Jan Kasal, Ladislav Šustr, senátoři Václav Jehlička, Adolf Jílek, europoslanec Jan Březina.

Poslanec Cyril Svoboda a senátor Petr Pithart mají kolem sebe svá stranická křídla a pěstují si vlastní politiku. Svoboda ale v tuto chvíli podporuje Čunka, názorově má k Čunkovi blízko i Pithart.

ČSSD: ODS chce ovládnout KDU-ČSL

Socialisté si však podrobně zpracovali projevy prominentních občanských demokratů na jejich nedávném kongresu. "Mirek Topolánek ve svém projevu prakticky připustil rozpad a zánik KDU-ČSL. V Čechách podle něj tato strana prakticky zanikla a voliči přecházejí k ODS," píší ve své analýze, kterou má iDNES.cz k dispozici.

Sami upozorňují na zajímavý a neobvyklý fakt, že na kongresu kromě předsedy lidovců Čunka vystoupil jako host i ministr financí Miroslav Kalousek. Není žádným tajemstvím, že Kalousek a Topolánek jsou velcí spojenci. Topolánek Kalouska považuje za "nejlepšího ministra financí v historii KDU-ČSL", Kalousek se zase na kongresu vyznával z toho, jak je rád, že je Topolánek jeho šéfem.

Podobně mluví i předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Je tady boj dvou koncepcí. Čunkova koncepce počítá se zachováním identity. Druhá koncepce to vzdává a chce přenést konzervativní platformu do ODS," řekl Paroubek v Českém rozhlase s tím, že mu je Čunkův koncept bližší.

Topolánek si rozdílnost obou křídel svého koaličního partnera také dobře uvědomuje. "KDU-ČSL je, minimálně tedy KDU, ve skutečnosti stranou nesocialistickou, konzervativní," řekl ve svém kongresovém projevu.

"Soupeříme o stejné voliče (...) Musíme udělat vše pro to, aby se pravicové hlasy netříštily, a snažit se s KDU-ČSL pokud možno o trvalou spolupráci. Nicméně i tady platí, že strana prochází vnitřním pnutím, pomlčka začíná být spíše rozdělovníkem než spojovníkem a další vývoj je složitý," dodal.

Kalousek rozdělení napomáhá, tvrdí čunkovci

Bližší spolupráci KDU a ODS už před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006 prosazoval právě Miroslav Kalousek. Nejnovější vývoj na politické scéně, kdy se premiér Topolánek snaží odstranit z vlády lidoveckého předsedu, považují Čunkovi lidé za další pokus tento záměr uskutečnit.

"Otázkou není, zda Čunek, nebo Kalousek, ale zda máme vystupovat jako svébytná strana, nebo se více přidružovat k ODS," řekl například předseda pražských lidovců Marián Hošek.

Ještě otevřeněji to řekl sám Čunek. "Já to dělám proto, že pan premiér v mnoha svých projevech a v mnoha postojích zdůrazňuje blízkost ODS a KDU. Tuto blízkost považuje za tak velkou, že si myslí, že by se tyto strany mohly sblížit před volbami. Já tvrdím, že jsme samostatná strana, která má jiné portfolio voličů. Trvalé přimknutí k ODS je pro nás chybným a zničujícím krokem. Vším, co dělám, chci zabránit integraci ODS a KDU-ČSL," vysvětlil Čunek Právu.

I proto přišel na nedělní koaliční schůzku s tím, že Kalouska chce z vlády dostat pryč. Odmítl, že by tak učinil až v reakci na premiérovu snahu jej odvolat. Bylo to právě naopak.

"Ještě v neděli večer část informací poskytl médiím 'blízký spolupracovník premiéra' a 'vysoce postavený člen KDU-ČSL'," řekl Čunek v narážce na Kalouska, který se měl s Topolánkem domluvit na tom, že jako protiútok odstraní z vlády Čunka a v médiích to budou prezentovat jako Topolánkův prvotní plán.

To, že jej předsednictvo odmítlo, ale premiér to nechce respektovat, považují čunkovci za vměšování do své strany, Kalouskův krok pak za vzpouru proti předsedovi a jakýsi vnitrostranický puč. "Žádný premiér v historii se nepokusil takto otevřeně ovlivnit svobodné rozhodování orgánů jiné koaliční strany," řekl Čunek.

Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

Varianty jsou celkem tři. Čunek svůj záměr odvolat Kalouska před stranickými orgány obhájí - pravděpodobné. Kalousek by v tom případě nejspíše sám rezignoval, nemá v úmyslu se nechat sám odvolávat.

Vyhraje Kalousek a prosadí odvolání Čunka - nepravděpodobné, ale vyšel by tak zároveň Topolánkův plán. V tom případě se zřejmě koalice rozpadne a padnout může i vláda, Čunkovi lidé by totiž s koalicí nehlasovali.

Kalousek tlak ustojí a celostátní výbor ho podpoří, zatímco celostátní konference podpoří Čunka. Nastala by tak "plichta". Vše by pak mohlo dopadnout tím, že se tábory usmíří a ve vládě zůstanou oba rivalové. Tím by ale utrpěl Topolánek, protože jeho změny ve vládě by se značně scvrkly, ukázal by tak neschopnost si ve vládě prosadit svou.

Co si oba politici vytýkají

Co vytýkají čunkovci Kalouskovi

urážlivé výroky na adresu opozice i vlastních kolegů, obscénní gesta, nestoudné chování

chybějící loajalita ke straně, která ho do funkce nominovala

povolení internetového kurzového sázení jeho ministerstvem, čímž nerespektoval usnesení Celostátní konference KDU-ČSL

zrada předvolebních slibů v roce 2006 a následný pokus vytvořit vládní koalici s podporou komunistů

nepromyšlené reformy z dílny "jiné koaliční strany", Kalousek je podle nich "odéesák"

Kalousek není dobrý ministr, zdanil kapitál, ten ze země odchází

záměr spojit KDU s ODS

dlouhodobá kampaň s cílem zlikvidovat Čunka kvůli smyšleným aférám je podle některých lidovců Kalouskovým dílem a je jím financována

Co vytýkají kalouskovci Čunkovi

jeho lidé hlasují s ČSSD, porušují koaliční dohodu

problematické výroky na adresu Romů

nedokázal vysvětlit své aféry (korupce, pobírání sociálních příspěvků)

snaha odvolat Kalouska oslabí stranu před voliči, Čunkovi nejde o blaho země, ale o pozici ve straně

strana pod vedením Čunka neuspěla ve volbách

Čunek nezvládá svou práci na ministerstvu

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

K pochopení holokaustu je třeba zohlednit také gender, říká historička

Historička, anglistka a socioložka Anna Hájková má na svém kontě řadu knih, které se mimo jiné zaobírají ženskou...

Rudí lokajové i škopky špíny. Také Československo zažilo nelítostné boje o Hrad

Premium Prezidentské volby provázejí tuhle zemi už déle než století. Některé byly nekonečně nudné, jiné nesmírně napínavé....

Premiér Fiala doufá, že voliče neodradila „skutečně odporná“ kampaň

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává ve druhém kole prezidentské volby vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila...

STALO SE DNES: Češi vybírají hlavu státu. Putin na Ukrajině chystá ofenzivu

V Česku začalo druhé kolo prezidentských voleb. Ruský prezident Vladimir Putin připravuje ruské síly k ofenzivě na...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...