ODS a ČSSD prosadily rozpočet

  14:51aktualizováno  14:51
- Poslanecká sněmovna odsouhlasila zákona o státním rozpočtu v prvním čtení a pustila ho k dalšímu projednávání do sněmovních výborů. Stalo se tak po dlouhotrvajících jednáních mezi ODS a ČSSD. Debata ve sněmovně se však nesla ve znamení kritiky poslanců z řad KSČM a čtyřkoalice.

Úvod debaty nad zákonem o rozpočtu pro rok 2000 se v Poslanecké sněmovně nesl v duchu kritiky z řad poslanců čtyřkoalice a KSČM. “Deficitní rozpočet se odráží i v deficitní účasti poslanců,” zhodnotil situaci ve sněmovně úřadující předseda Unie svobody Karel Kühnl. “Je to ale pochopitelné, protože kostky jsou už předem vrženy,

Z vládního návrhu zákona o státním rozpočtu:

Celkové příjmy státního rozpočtu České republiky na rok 2000  se stanoví částkou 592 156 000 000   Kč.

Celkové výdaje státního rozpočtu se stanoví částkou 627 336 000 000  Kč. 

 Schodek  státního  rozpočtu  činí 35 180 000 000  Kč; k jeho úhradě budou vydány státní dluhopisy podle zvláštního předpisu.

včetně hlasování, ” dodal.

Na tuto kritiku předseda vlády Miloš Zeman uvedl: ”Ti, kdo budou hlasovat proti rozpočtu, slouží zoufalé impotenci jakéhokoli programu a jejich cílem je pouze závist nad tím, že jiní se dokázali dohodnout.”

Během rozpravy předseda vlády nešetřil slovy o výrazném ekonomickém růstu, k němuž podle něho přispěla sociálnědemokratická vláda. “Doufám, že náš trvalý růst bude trvalý a dlouhodobý,” poznamenal. “A je elementární slušností, aby vládu, která se snaží napravit to, co vlády před ní zkazily, alespoň netorpédovat,” dodal premiér.

Těsně před hlasováním vznesl poslanec Vojtěch Filip požadavek na hlasování po jménech, "aby občané měli možnost vidět, kdo jak hlasuje." Jeho návrh však byl zamítnut. Poslanci nakonec hlasovali počtem 125 hlasů pro zákon, 39 jich bylo proti.

Reakce na hlasování
"Rozpočet teď už nebylo možné postavit jinak," řekl předseda ODS Václav Klaus novinářům po dnešním hlasování sněmovny, která rozpočet podpořila hlasy ČSSD a právě ODS. Odmítl, že by kladný postoj jeho strany byl zradou na voličích. "Nesestavuji tento rozpočet, my nejsme ve vládě a my ho neurčujeme," prohlásil Klaus.

Předsedu lidovců Jana Kasala výsledek hlasování o rozpočtu nepřekvapil. "Z tváří kolegů z ODS jsem viděl nadšení pro tuto cestu, takže jim přeji, aby se jejich očekávání naplnila, aby vydrželi u funkcí a aby se splnilo to, co si od takto schváleného státního rozpočtu slibují," poznamenal ironicky k postupu občanských demokratů

Miloš Zeman, předseda ČSSD po schválení rozpočtu v prvním čtení netajil svou spokojenost. Z jeho přijetí má prý ještě větší radost než z úspěchu jiných norem, protože rozpočet je nejdůležitější zákon roku. "Půjdu si zapálit cigaretu a dám si skleničku becherovky. Nikdy neměním své zvyky," nastínil pak v rozhovoru s novináři své plány pro nejbližší okamžiky.

Jednání v duchu dohod ODS a ČSSD
Přijetí zákona o rozpočtu si vládní sociální demokracie zajistila zejména dohodami o opoziční smlouvě. Prvním z pěti dodatků, které smlouvu rozšiřují, je právě dohoda o státním rozpočtu. Veškeré změny, které si za jeho schválení ODS a ČSSD dohodly, budou proto s vědomím ODS a ČSSD do zákona začleněny pozměnovacími usneseními.

Na čem se ODS s ČSSD dohodla:
Dohoda o státním rozpočtu a rozpočtovém výhledu
Základní parametry rozpočtu zůstanou zachovány (navržený deficit tedy zůstane na 35 miliardách korun). Vláda nebude navrhovat zvyšování daňové zátěže, včetně zdravotního a sociálního pojištění, nebude prosazovat změnu daně z příjmů.
Vláda zahájí kroky směřující ke snížení mandatorních výdajů (na sociální dávky atd.). Dohoda rovněž popisuje, jak má postupně klesat rozpočtový schodek, tak, aby v roce 2003 (očekávaný vstup do Evropské unie) byl rozpočet vyrovnaný a dluh veřejných rozpočtů odpovídal takzvanému maastrichtskému kritériu (do tří procent HDP).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Staněk podal trestní oznámení i na dva ředitele Muzea umění v Olomouci

Bývalí ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal (vlevo) a Michal Soukup

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení na kromě již bývalého ředitele Národní galerie Praha...

Ohrožují nás islamismus a globalismus, řekla Le Penová. Podpořila Okamuru

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Šéf SPD Tomio Okamura na start kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední evropské...

Letní teploty přepisovaly rekordy, v Hradci naměřili přes 27 stupňů

Ilustrační snímek

V Česku ve čtvrtek panovaly letní teploty. Nejvíc naměřili v Hradci Králové a Doksanech na Litoměřicku, kde se teploměr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz