Odpůrci Temelína skončili s blokádou

  17:09aktualizováno  17:09
Rakouští odpůrci spuštění Temelína ukončili blokády česko-rakouských přechodů. Na největším přechodu v Dolním Dvořišti se sešlo 1000 lidí, z nichž asi polovinu tvořili školáci. Mezi protestující přišla i česká rodina. Tři děti držely transparent: Zachraňte Česko před jaderným sebezničením!
Temelín vadí i Němcům. Asi dvacet demonstrantů však ukončilo protest po pouhých patnácti minutách.

Na rakousko-české hranici byly zablokovány tyto přechody

Na jihočeské straně: Přední Výtoň, Studánky, Dolní Dvořiště, České Velenice, Halámky, Nová Bystřice, Slavonice a Nové Hrady.
Na Moravě: Hevlín, Valtice, Mikulov a Hatě.

Dolní Dvořiště
"Přivedla jsem své děti, protože problém Temelína bude hlavně jejich problémem," řekla Eva Kusová z Vyššího Brodu, matka tří dětí ve věku od deseti do patnácti let. Kromě ní přijelo na hraniční přechod do Dolního Dvořiště dalších deset Čechů.

S názorem, že Temelín může ohrozit další generace, se shodují i organizátoři akce, kteří tak vysvětlují vysokou účast dětí při blokádě.

Silnici v Dolním Dvořišti blokoval pár traktorů. Mezi celnicemi v hraničním pásmu stálo 17 autobusů s turisty, kteří čekali na ukončení protestu.

Mikulov
V Mikulově se sjely jen desítky protestujících, kteří se navíc s policií dohodly na tom, že blokádu změní jen na poklidný protest. Aktivisté stáli podél silnice s transparenty a vylepovali na budovu celnice plakáty.

Nejčastějšími hesly byla Atomová energie? Ne, děkujeme!, Atomová elektrárna Temelín? Ne, děkujeme!

Původní fámy, že v Mikulově bude protest trvat až do večera organizátoři vyvrátili. Provoz přes přechod v Mikulově byl naprosto plynulý.

České Velenice
Přechod v Českých Velenicích zablokovala toyota, na níž byla bedna plná zelených broskví. Na hranicích protestoval zhruba třicítka obyvatel nedalekého Gmündu. Řidiči byli s ohlášenou blokádu seznámeni, a tak se na přechodu netvořily téměř žádné fronty.

Z české strany čekalo na odbavení zhruba osm kamionů. "Chtěl jsem tady být první a tak tu čekám už nyní. Spěchám totiž za prací," vysvětlil Jan Erben, řidič dodávkového vozu z Jihlavy, proč přijel na hranici během blokády.

Hatě
Přechod v Hatích zatarasily tři osobní vozy. Zhruba třicet rakouských aktivistů drželo transparenty, nejčastěji se objevovalo heslo: Stop Temelín!

Na celnici byl jen malý provoz, lidé s blokádou patrně počítali. V koloně proto stáli pouze desítky vozů.

K protestu se přidali i Němci
Po pouhých patnácti minutách ukončila asi dvacítka demonstrantů blokádu hraničního přechodu Cínovec. Aktivisté rozvinuli transparenty s hesly například Stop Temelín!

Pískali a zastavovali osobní vozy a autobusy. Pruh pro kamiony byl normálně průjezdný. Celníci byli formou protestu zaskočeni, neboť očekávali velkou akci.

Čeští novináři nesměli přes přechody
Problémy však měli i čeští novináři. Němečtí celníci je totiž nechtěli ani s platným cestovním pasem pustit na německé území.

"Byli velmi nevlídní až hrubí," telefonuje zpravodaj MF DNES. Svou reakci zdůvodnili tím, že novináři u sebe neměli mezinárodní novinářský průkaz.

Ke spuštění Temelína zbývá jeden krok

Jaderné elektrárně Temelín zbývá do spuštění poslední krok. Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil ve čtvrtek vstup do takzvaného spouštěcího režimu číslo tři a techniky čeká závěrečná komplexní kontrola zařízení před startem. Ta potrvá asi týden. Ovšem přesně za týden, kdy má být Temelín připraven k aktivaci, začne v Praze zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a úřad zvažuje, zda start elektrárny kvůli hrozbě demonstrací ještě neodložit.Sami Rakušané zatím nevědí, zda budou v blokádách pokračovat
Hornorakouské protiatomové iniciativy nemají zatím příliš jasno v tom, zda s protestními blokádami opravdu skončí.

"Páteční demonstrace byla poslední jen tehdy, pokud by z české strany přišly garance, že zkouška vlivů na životní prostředí podle evropských norem bude uskutečněna před spuštěním prvního reaktoru," řekl ve čtvrtek ve Vídni mluvčí Hornorakouské nadstranické platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Reagoval tak na prohlášení mluvčího dolnorakouské Platformy Stop Temelín Gottfrieda Brandnera, který řekl, že páteční blokáda všech hraničních přechodů bude "zatím poslední", protože z české strany již přicházejí signály ochoty jednat a rakouští experti začínají dostávat požadované dokumenty k bezpečnosti elektrárny.

Pühringer však odmítl říci, kdy bude uspořádána další blokáda. "Naše rozhodnutí o tom, zda a kdy bude uspořádána další protestní blokáda bude oznámeno v pátek během naší odpolední akce," řekl.

K protestům se připojil i bavorský Svaz ochránců přírody, který svolal na tuto neděli v poledne demonstraci na přechod Philippsreut-Strážný. Symbolická protestní akce proti Temelínu se tu konala už minulou sobotu.

První blokádu, zaměřenou pouze na jihočeské hraniční přechody, uspořádaly rakouské ekologické iniciativy 2. září a druhou 8. září.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz