Odpůrci Temelína blokovali pět hodin hraniční přechody

  21:13aktualizováno  21:13
Rakouští odpůrci Temelína přesně po pěti hodinách a jedné minutě ukončili blokády tří přechodů s Českou republikou. Bezprostředně po odjezdu traktorů z přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště, které přehrazovaly vozovky, se daly do pohybu kolony vozidel čekajících na obou stranách hranice na odbavení. Organizátoři akci hodnotí jako úspěšnou, ve Dvořišti, Studánkách a Přední Výtoni, kde se blokáda uskutečnila, se podle nich sešlo na šest tisíc lidí.
Doporučení policie:
"Doporučujeme turistům, aby v době blokády využili hraniční přechody České Velenice - Gmünd, Halámky - Neunagelberg a Nová Bystřice - Grametten. Všechny mají nepřetržitý provoz a jsou určeny pro osobní a nákladní automobily, autobusy, motocykly, cyklisty i pěší," řekla v pátek jihočeská policejní mluvčí Martina Kolářová. "Využít lze i hraniční přechody Nové Hrady - Pyhrabruck, a Slavonice - Fratres s provozem od 6 do 22 hodin. Oba jsou určeny pro osobní automobily, motocykly, cyklisty a pěší, přechod Slavonice pak i pro autobusy," dodala.

Hodinu před ukončením blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště se demonstranté pomalu rozcházeli. Vydrželo jich zhruba tři sta, v poledne přitom přijelo na přechod dva tisíce lidí. Hranici však stále blokovaly desítky traktorů.

"Neblokované" přechody zažívaly větší nápor. Například v Gmündu - Českých Velenicích se do České republiky vytvořila asi kilometrová fronta.

Do Dvořišti se sjelo zhruba dva tisíce lidí
Více než hodinu před zablokováním přechodu vyrostla kolem budov celnice Wullowitz - Dolní Dvořiště řada stánků rakouských ekologických organizací a jejich aktivisté rozdávali propagační materiály odmítající Temelín a jadernou energetiku. Účastníci blokády všech věkových kategorií včetně rodin s dětmi na místo přijížděli jak vlastními auty, tak i pendlujícími autobusy.

Do Dvořiště se sjelo zhruba dva tisíce demonstrantů. Korzovali  jinak přísně střeženým hraničním pásmem a popíjejí pivo a jedí klobásy. Všichni byli označeni žlutými nápisy Stop Temelín či Atomovou energii NE! v češtině i v němčině. Hraniční přechod blokovala téměř stovka traktorů.

"Na kruhovém objezdu u Freistadtu naši policisté informují turisty o uzavření hranice a doporučují jim k cestě do Česka použít sousední přechody," řekl ČTK příslušník rakouské pasové kontroly ve Wullowitz.

Demonstranté v Dolním Dvořišti rozdávali velké žluté letáky, které ubezpečovaly, že blokáda není zaměřena proti obyvatelům České republiky, ale proti nezodpovědné jaderné politice české vlády.

"Máme z Temelína strach, neboť máme v paměti strašné následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Myslím si, že i přes dobré vztahy s našimi českými sousedy na to musíme důrazně a nahlas upozornit," zdůvodnil pro ČTK svou účast na blokádě starosta nedalekého Leopoldschlagu Alois Böhm.

Čeští celníci a pohraničníci v Dolním Dvořišti normálně odbavují, neboť podle jejich názoru akci nevyhlásili. Zahraniční turisté však nedbají jejich varování, že rakouský přechod je uzavřen, a musejí otáčet své vozy a vracet se.

"Čeští policisté informují turisty o blokádě hraničních přechodů a možnostech objížděk. Posílili jsme také služby na sousedních 'neblokovaných' hraničních přechodech, podle posledních informací zde odbavení probíhá plynule a bez problémů," charakterizoval situaci na české straně hranice zástupce ředitele jihočeské policejní správy Josef Kuchař.

Blokáda začala za minutu dvanáct i na hraničním přechodu Guglwald - Přední Výtoň, který se stal rázem zcela neprůjezdným. Přechod zatarasilo sedm traktorů a demonstranté drží transparent: Stop Temelínu! Těžké traktory zůstanou podle vyjádření organizátorů na přechodu až do sedmnácté hodiny.

Hejtman Pühringer: Česko by mělo brát ohledy na dobré sousedské

Blokované přechody:
Sobotní blokáda postihla hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště používaný jako hlavní v celé oblasti, dále Weigetschlag - Studánky procházející přes Vyšebrodský průsmyk a Guglwald - Přední Výtoň u Lipenské nádrže.
vztahy
Česká vláda by podle hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera měla mít ve vztahu k jaderné elektrárně Temelín více odpovědnosti a ustoupit od bezohledné a arogantní politiky, kterou vůči Rakousku uplatňuje v posledních dnech.

"Obyvatelé Horních Rakous jsou postupem české vlády zděšeni a lidé spojení v Česku s bezpečností jaderných elektráren by měli vzít v úvahu, že spuštění Temelína by třeba podle německého práva nebylo možné. Jestliže chce Česko vstoupit do evropského domu, musí respektovat domovní řád, který v něm platí. A přitom také brát ohledy na dobré sousedské vztahy. A to je paragraf jedna 'domovního řádu' Evropské unie," zdůraznil Pühringer pro ČTK.

Poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpingera tvrdí, že nelze vyloučit opakování dalších blokád hranic s cílem zabránit uvedení Temelína do provozu. "Záleží na stanovisku Německa, zda se k našim protestům připojí. Pokud ano, mohlo by třeba dojít i k zablokování všech hraničních přechodů mezi Rakouskem a Německem na jedné a ČR na druhé straně," prohlásil Gumpinger.

Blokáda začala symbolicky za minutu dvanáct

Čas zahájení blokády "za minutu dvanáct" podle zemského hejtmana Josefa Pühringera naznačuje, že jde o jednu z posledních možností ke změně rozhodnutí české vlády o uvedení Temelína do provozu.

"Od sobotních 11:59 do 17:00 nebude moci hornorakousko- jihočeské hranice přejet žádné motorové vozidlo; výjimkou budou vozy záchranné služby, hasičů, exekutivy, sdělovacích prostředků a politiků, kteří se budou chtít této akce zúčastnit," uvedl Pühringer, který také stojí v čele ekologické Občanské iniciativy pro životní prostředí  se sídlem v Českých Budějovicích.

"Doufám, že demonstrací a blokádou můžeme obyvatelstvo v Česku vyburcovat a přesvědčit o tom, že pociťujeme Temelín jako skutečné ohrožení a že ukvapená aktivace vyvolává velkou obavu a starost," uvádí ve svém prohlášení Pühringer a s nelibostí konstatuje, že česká média, stejně jako dříve, označují obavy rakouské strany za hysterické.

Za neslýchanou aroganci Pühringer pociťuje výrok českého premiéra Miloše Zemana, že na prohlášení rakouské vlády oficiálně neodpoví, ale že odpoví činy, a to aktivací Temelína během příštích 14 dnů. "Takovým nedemokratickým chováním se Česko samo diskvalifikuje. Kdo chce do Domu Evropa, musí dodržovat domovní pořádek," prohlásil hornorakouský zemský hejtman.

Rakouská  policie se nechystá zasáhnout
Podle mluvčího rakouského ministerstva vnitra se rakouská  policie nechystá zasáhnout proti účastníkům demonstrace a blokády, protože tyto akce jsou řádně ohlášené. Postup rakouských bezpečnostních orgánů tedy bude obdobný jako například letos v červnu, kdy rakouští ochránci životního prostředí zablokovali dálnici vedoucí přes Brennerský průsmyk. Také tehdy se aktivita policie omezovala na všeobecný bezpečnostní dohled

Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost pozvala Pühringera do Temelína
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pozvala hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera k návštěvě temelínské elektrárny. Drábová mu napsala, že ví o jeho obavách a chce mu přímo v elektrárně ukázat opatření, která tam byla učiněna pro to, aby bezpečnost byla co nejvyšší.

Rakousko chce držet Česko Temelínem v šachu
Kancléř Wolfgang Schüssel v úterý podmínil vstup Česka do unie dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů v elektrárně. Neuvedl však, čím elektrárna nevyhovuje a jaké standardy přesně má na mysli. Prezident Václav Havel v telefonickém rozhovoru se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem zopakoval, že nevidí důvod ke spojování otázky bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín s členstvím České republiky v Evropské unii.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Najdete na iDNES.cz