Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto: Michal Šula, MAFRA

Kriminalisty vyšetřující Čapí hnízdo někdo odposlouchával, uvedl deník

  • 148
V kancelářích detektivů z pražské hospodářské kriminálky, kteří vyšetřují možný dotační podvod v souvislosti s luxusní farmou Čapí hnízdo, se našla odposlouchávací zařízení. V sobotu o tom informoval deník Právo. Podle listu, který se odvolává na dva nezávislé zdroje, není známo, kdo a proč „štěnice“ do prostor v sídle pražské policie nalíčil.

Jeden ze zdrojů uvedl, že kromě mikrofonů byla součástí instalace i kamera zabírající celou místnost. Žádná z policejních složek se k případu nevyjádřila. Na mlčenlivost se podle Práva odvolal šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka, komentář k případu odmítla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová i mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Právě inspekce nebo ÚOOZ jsou složkami, které za určitých okolností mohly detektivy odposlouchávat. ÚOOZ například tuto techniku použil v kauze Vidkun týkající se důstojníků policie na Olomoucku (více o odposleších v kauze Vidkun čtěte zde).

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se na dotaz ke článku Práva na tiskové konferenci vyjádřil v tom duchu, že zveřejnění je „zjevně načasované ke dnu, kdy má hnutí ANO konferenci“ a že to je „nějaká provokace“.

Týdeník Respekt na svém webu poznamenal, že variant, kdo zařízení do kanceláří umístil, je několik. Například státní složky jako BIS nebo GIBS, které mohly získat závažnou informaci o zmanipulovaném vyšetřování, nebo třeba někdo zvědavý, co detektivové zjistili a kam pátrání směřuje - ať už by chtěl Babiše vydírat, nebo mu pomoci. Jako třetí možnost uvádí Respekt možnost provokace, která uvrhne v podezření Babiše i detektivy.

Spekulace: případ může souviset s děním kolem Nagyové

Podle ČT policie v souvislosti s odposlechy podezřívá jednoho z kriminalistů, že na pokyn lidí z okolí Jany Nagyové ovlivňoval vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka kvůli zveřejnění odměn, které Nagyová pobírala jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.

Obžaloba Randáka vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové, nyní Nečasové. Soudy ale pravomocně rozhodly o tom, že vynesení informací o nadstandardně vysokých odměnách z úřadu vlády do médií nebylo trestným činem.

Nagyová, která se za Nečase v roce 2013 provdala, v současné době čelí několika obžalobám, mimo jiné v kauze zneužití Vojenského zpravodajství a kvůli vynášení informací z BIS. Obviněna je i za krácení daní z dárků, které jako Nečasova pravá ruka dostávala od vlivných lidí.

Kritika za způsob, jak firma získala dotaci

Hospodářská kriminálka v Praze prověřuje okolnosti dotace pro farmu, která nyní už zase patří do holdingu Agrofert ovládaného Andrejem Babišem, na základě anonymního trestního oznámení.

Babiš čelí kritice, že farma skryla své skutečné vlastníky, aby na dotaci dosáhla - a že se oficiálně vrátila pod křídla Agrofertu hned, jakmile to formálně bylo možné. Možností, že se tím dopustil dotačního podvodu, se zabývají i evropské kontrolní orgány (časovou osu případu Čapího hnízda najdete zde, přehled článků zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video