Řekl Peltovi, že má v kanceláři odposlech. Expolicistovi hrozí až osm let

  0:01aktualizováno  0:01
Městský soud se bude opět zabývat případem Martina Syneckého, který údajně prozradil bývalému předsedovi Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi, že má v kanceláři ukryté odposlouchávací zařízení. Bývalému policistovi a bezpečnostnímu manažerovi reprezentace za to místo milionové pokuty hrozí až osm let vězení.

Předseda FAČR Miroslav Pelta (vpředu), bezpečnostní manažer Martin Synecký a člen výkonného výboru Josef Tancoš | foto: Profimedia.cz

Osvobozující rozsudek Městského soudu v Praze nad Syneckým totiž zrušil pražský vrchní soud. V neveřejném jednání tak v březnu vyhověl státnímu zástupci.

Podle městského soudu se Synecký prozrazením odposlechu trestného činu nedopustil, šlo podle něj jen o přestupek. Teď se tam celý spis vrací.

„Úvahy Městského soudu v Praze směřující k posouzení jednání obžalovaného Syneckého jako přestupku a postoupení věci k projednání Národnímu bezpečnostnímu úřadu, neboť se nejedná o trestný čin, nejsou správné,“ uvedla pro MF DNES stanovisko vrchního soudu mluvčí městského soudu Markéta Puci. „Bude znovu nařízeno nové jednání,“ dodala.

Blízko k bossovi

Synecký je bývalý policista a měl bezpečnostní prověrku. Proto ho v prosinci 2016 požádala policie o spolupráci – aby v Peltově mimořádně zabezpečené kanceláři umístil odposlechy. Jako bezpečnostní manažer reprezentace do ní totiž měl přístup. Byl samozřejmě poučen, že se jedná o utajované skutečnosti.

Že však Synecký Peltovi o odposlechu řekl, upozornil policisty jiný odposlech – záznam z bytu na Senovážném náměstí, který Pelta užíval.

Fotogalerie

Právě tady informoval bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou o tom, že je odposloucháván a že i ví, kdo mu zařízení do kanceláře dal. Řekl, že mu to prozradil jeho bezpečnostní manažer. „Když mu dávám sto tisíc měsíčně, aby mi to neřekl!“ uvedl v odposlechu Pelta.

Policie přitom původně sledovala hovory Pelty a soudkyně Sylvy Mašínové, která byla podezřelá z ovlivňování rozsudku v civilním sporu místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka.

Synecký však loni u soudu popřel, že by Peltovi o odposlechu řekl. Městský soud mu to sice neuvěřil, ale nakonec Syneckého osvobodil. Teď bude o celé věci rozhodovat znovu.

Fotbalová asociace a její bývalý šéf Pelta jsou nově stíhán i za korupci

Podle soudkyně by odsouzení Syneckého mohlo vést k absurdní situaci. Peltovi totiž za údajné dotační podvody hrozí maximálně pětiletý trest, Syneckému za vyzrazení utajované skutečnosti osmiletý.

Pelta v současnosti čelí stíhání v kauze údajných machinací s rozdělováním státních dotací na sport. V případu policie stíhá také třeba někdejší náměstkyni z ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, bývalého úředníka ministerstva Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v...

Najdete na iDNES.cz