Odpor k Lisabonské smlouvě v ODS sílí, kritiků přibývá i v Senátu

  4:07aktualizováno  4:07
V ODS sílí odpor k pokračování ratifikace Lisabonské smlouvy. Místní i oblastní sdružení přijímají usnesení, která vyzývají vedení strany k zastavení ratifikace. Odpůrců smlouvy přibývá i mezi senátory. "Jen během středy mezi nás přibyli čtyři dosud váhající kolegové," pochvaluje si senátor Jaroslav Kubera.

Ratifikace skončila a ti, co se těšili na své fleky, jsou zklamaní. Ta místečka se jim zase vzdálila, tvrdí senátor Kubera. | foto: Karel Kopáč

Lisabonská smlouva, kterou před měsícem v referendu odmítli Irové, vzbuzuje mezi občanskými demokraty stále větší nevoli. Proti pokračování ratifikace smlouvy se vyslovují jednotlivá sdružení i politici.

"Naše místní sdružení přijalo usnesení, ve kterém doporučuje vedení ODS zastavit proces ratifikace," řekla iDNES.cz poslankyně Alena Páralová z místního sdružení ODS Polabiny v Pardubicích.

Podle ní mají řadoví členové obavy o tvář strany. "Vnímají tu smlouvu velice negativně," vysvětlila Páralová s tím, že usnesení bylo přijato jednoznačně, proti byli jen tři lidé. Doporučením by se měla zabývat výkonná rada ODS.

Proti Lisabonské smlouvě se postavili i občanští demokraté ve Žďáru nad Sázavou, odkud pochází místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová či europoslanec Ivo Strejček. "Měli jsme oblastní sněm a jeden z členů tam navrhl usnesení, které výkonnou radu ODS vyzývá, aby se nepokračovalo v ratifikaci Lisabonské smlouvy," řekla iDNES.cz Němcová. Sněm usnesení schválil. "Jako každým usnesením by se i tímto měla zabývat výkonná rada, která je v době mezi kongresy nejvyšším orgánem strany," řekla Němcová.

Zamítavé stanovisko k Lisabonu je i jejím názorem. "Lisabonskou smlouvu považujeme jen za mírně modifikovanou ústavní smlouvu o Evropě. Nyní, když ji nepřijali Irové, bude další ratifikace probíhat už jen jako nátlak na Iry. Nezdá se nám správné, aby si tímto způsobem EU vynucovala poslušnost svých členů," vysvětlila Němcová, proč s dalším schvalováním smlouvy nesouhlasí.

. Text usnesení

Oblastní sněm ODS Žďár nad Sázavou:

- konstatuje, že Lisabonská smlouva je v přímém rozporu se zásadami demokracie, individuální svobody a evropské tradice

- zavazuje představitele ODS z oblasti Žďár nad Sázavou, činné ve výkonné radě ODS a parlamentu České republiky, aby nepodpořili další pokračování procesu ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR

- vyzývá předsedu ODS, místopředsedy ODS, výkonnou radu ODS, poslance a senátory ODS, aby svým konáním proces ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR zastavili

- zdůrazňuje, že dostatečnou alternativou Lisabonské smlouvy je stávající smluvní základ EU

Ivo Strejček, předseda OS ODS Žďár nad Sázavou

Nápad tlačit na vedení strany se líbí i dalším poslancům. "V září se něco takového pokusím navrhnout. Takovou věc u nás v klidu prosadíme," řekl iDNES.cz Juraj Raninec z Liberecka. Nejbližší sněm ale bude až na podzim, přes prázdniny se členové strany příliš nescházejí. Podobně mluví i Jan Schwippel. "Můžeme tak ukázat cestu ostatním sdružením a odpor proti Lisabonské smlouvě by se mohl lavinovitě šířit," tvrdí poslanec z Berouna.

Kubera: Je nás zase o čtyři více
Odpůrců evropského dokumentu přibývá i mezi modrými senátory, kteří se smlouvou nesouhlasili už před irským referendem. "Mám k ratifikaci vážné výhrady, zvažuji také další okolnosti. A ke smlouvě samotné mám desítky námitek," řekl iDNES.cz senátor Miroslav Škaloud.

Podle jiného senátora, Jaroslava Kubery, kritiků po irském referendu ještě přibylo. A někteří váhající se přidali i po středečním jednání Senátu a následné bouřlivé debatě se sociálními demokraty.

Senát totiž projednával zprávu o postupu vlády na nedávném bruselském summitu. Postup ODS tvrdě kritizovali sociální demokraté, jejich argumenty některé modré senátory namíchly. "Vystoupil tam (senátor) Štěch a (senátorka) Gajdůšková a používali taková slova, jako že jsme banánová republika Spojených států, což vyprovokovalo některé senátory, kteří nebyli rozhodnutí, a nyní už jsou," řekl iDNES.cz Kubera.

.

"Umím si představit, co by bylo po Lisabonské smlouvě, když už teď s námi zacházejí takhle. Když například jeden významný politik EU řekne, že by nás vyměnil za Chorvaty..."

senátor Jaroslav Kubera, ODS

Podle něj tak do tábora odpůrců Lisabonu přibyli jen za středu čtyři noví senátoři. "Poznal jsem to v hospodě u piva, když jsme si o tom povídali. Ale nebudu je jmenovat. Mám totiž hrozný strach z toho, že teď je nás opravdu hodně, ale pak může přijít chvíle, kdy premiér Topolánek může vyvíjet nátlak. Už ve středu řekl, že vymění Lisabonskou smlouvu za radar," dodal Kubera.

Senátor tak naráží na Topolánkova slova, kdy premiér opozici pohrozil, že pokud neschválí smlouvu o americkém radaru, nemůže počítat s podporou občanských demokratů pro Lisabonskou smlouvu.

"Vzhledem k tomu, že klub poslanců ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla, že by naši poslanci, případně senátoři, hlasovali pro Lisabonskou smlouvu," prohlásil ve středu Topolánek. - čtěte Topolánek: Lisabonská smlouva jedině s radarem

Klaus se bude radit s polským prezidentem
Aby Lisabonská smlouva v parlamentu neprošla, stačí, když se třiatřicet senátorů zdrží hlasování. ODS má přitom v horní komoře 41 zástupců, kritici smlouvy se rekrutují navíc i ze senátorského klubu KDU-ČSL.

"Doufám, že přijetí Lisabonské smlouvy u nás znemožní buď Ústavní soud, nebo Senát," vzkázal nedávno prezident Václav Klaus oběma institucím. Právě senátoři totiž smlouvu poslali k Ústavnímu soudu, který se má dokumentem zabývat a posoudit jeho slučitelnost s českým právním řádem.

Ke Klausovi se nedávno připojil i polský prezident Lech Kaczyński, když řekl, že smlouvu nepodepíše. Později ale otočil a pod francouzským nátlakem slíbil, že Polsko ratifikaci bránit nebude.

"On je v těžkém domácím prostředí, to je jeden tlak. Druhý velmi mohutný tlak je vyvíjen velkými zeměmi EU, jako je Francie," komentoval Kaczyńského obrat ve středu prezident Klaus. Polskou hlavu státu plánuje v průběhu července pozvat na krátkou návštěvu do Lán, kde s ním chce o problematice smlouvy mluvit.

Lisabonskou smlouvu zkoumá i německý ústavní soud a s jejím zněním má velké problémy. Kvůli Lisabonské smlouvě se rozpadla i koaliční vláda v Rakousku, tamní sociální demokraté odmítají pokračovat v ratifikaci bez všelidového hlasování, a zemi tak čekají nové volby.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz