Odpor k Lisabonské smlouvě v ODS sílí, kritiků přibývá i v Senátu

  4:07aktualizováno  4:07
V ODS sílí odpor k pokračování ratifikace Lisabonské smlouvy. Místní i oblastní sdružení přijímají usnesení, která vyzývají vedení strany k zastavení ratifikace. Odpůrců smlouvy přibývá i mezi senátory. "Jen během středy mezi nás přibyli čtyři dosud váhající kolegové," pochvaluje si senátor Jaroslav Kubera.

Ratifikace skončila a ti, co se těšili na své fleky, jsou zklamaní. Ta místečka se jim zase vzdálila, tvrdí senátor Kubera. | foto: Karel Kopáč

Lisabonská smlouva, kterou před měsícem v referendu odmítli Irové, vzbuzuje mezi občanskými demokraty stále větší nevoli. Proti pokračování ratifikace smlouvy se vyslovují jednotlivá sdružení i politici.

"Naše místní sdružení přijalo usnesení, ve kterém doporučuje vedení ODS zastavit proces ratifikace," řekla iDNES.cz poslankyně Alena Páralová z místního sdružení ODS Polabiny v Pardubicích.

Podle ní mají řadoví členové obavy o tvář strany. "Vnímají tu smlouvu velice negativně," vysvětlila Páralová s tím, že usnesení bylo přijato jednoznačně, proti byli jen tři lidé. Doporučením by se měla zabývat výkonná rada ODS.

Proti Lisabonské smlouvě se postavili i občanští demokraté ve Žďáru nad Sázavou, odkud pochází místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová či europoslanec Ivo Strejček. "Měli jsme oblastní sněm a jeden z členů tam navrhl usnesení, které výkonnou radu ODS vyzývá, aby se nepokračovalo v ratifikaci Lisabonské smlouvy," řekla iDNES.cz Němcová. Sněm usnesení schválil. "Jako každým usnesením by se i tímto měla zabývat výkonná rada, která je v době mezi kongresy nejvyšším orgánem strany," řekla Němcová.

Zamítavé stanovisko k Lisabonu je i jejím názorem. "Lisabonskou smlouvu považujeme jen za mírně modifikovanou ústavní smlouvu o Evropě. Nyní, když ji nepřijali Irové, bude další ratifikace probíhat už jen jako nátlak na Iry. Nezdá se nám správné, aby si tímto způsobem EU vynucovala poslušnost svých členů," vysvětlila Němcová, proč s dalším schvalováním smlouvy nesouhlasí.

. Text usnesení

Oblastní sněm ODS Žďár nad Sázavou:

- konstatuje, že Lisabonská smlouva je v přímém rozporu se zásadami demokracie, individuální svobody a evropské tradice

- zavazuje představitele ODS z oblasti Žďár nad Sázavou, činné ve výkonné radě ODS a parlamentu České republiky, aby nepodpořili další pokračování procesu ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR

- vyzývá předsedu ODS, místopředsedy ODS, výkonnou radu ODS, poslance a senátory ODS, aby svým konáním proces ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR zastavili

- zdůrazňuje, že dostatečnou alternativou Lisabonské smlouvy je stávající smluvní základ EU

Ivo Strejček, předseda OS ODS Žďár nad Sázavou

Nápad tlačit na vedení strany se líbí i dalším poslancům. "V září se něco takového pokusím navrhnout. Takovou věc u nás v klidu prosadíme," řekl iDNES.cz Juraj Raninec z Liberecka. Nejbližší sněm ale bude až na podzim, přes prázdniny se členové strany příliš nescházejí. Podobně mluví i Jan Schwippel. "Můžeme tak ukázat cestu ostatním sdružením a odpor proti Lisabonské smlouvě by se mohl lavinovitě šířit," tvrdí poslanec z Berouna.

Kubera: Je nás zase o čtyři více
Odpůrců evropského dokumentu přibývá i mezi modrými senátory, kteří se smlouvou nesouhlasili už před irským referendem. "Mám k ratifikaci vážné výhrady, zvažuji také další okolnosti. A ke smlouvě samotné mám desítky námitek," řekl iDNES.cz senátor Miroslav Škaloud.

Podle jiného senátora, Jaroslava Kubery, kritiků po irském referendu ještě přibylo. A někteří váhající se přidali i po středečním jednání Senátu a následné bouřlivé debatě se sociálními demokraty.

Senát totiž projednával zprávu o postupu vlády na nedávném bruselském summitu. Postup ODS tvrdě kritizovali sociální demokraté, jejich argumenty některé modré senátory namíchly. "Vystoupil tam (senátor) Štěch a (senátorka) Gajdůšková a používali taková slova, jako že jsme banánová republika Spojených států, což vyprovokovalo některé senátory, kteří nebyli rozhodnutí, a nyní už jsou," řekl iDNES.cz Kubera.

.

"Umím si představit, co by bylo po Lisabonské smlouvě, když už teď s námi zacházejí takhle. Když například jeden významný politik EU řekne, že by nás vyměnil za Chorvaty..."

senátor Jaroslav Kubera, ODS

Podle něj tak do tábora odpůrců Lisabonu přibyli jen za středu čtyři noví senátoři. "Poznal jsem to v hospodě u piva, když jsme si o tom povídali. Ale nebudu je jmenovat. Mám totiž hrozný strach z toho, že teď je nás opravdu hodně, ale pak může přijít chvíle, kdy premiér Topolánek může vyvíjet nátlak. Už ve středu řekl, že vymění Lisabonskou smlouvu za radar," dodal Kubera.

Senátor tak naráží na Topolánkova slova, kdy premiér opozici pohrozil, že pokud neschválí smlouvu o americkém radaru, nemůže počítat s podporou občanských demokratů pro Lisabonskou smlouvu.

"Vzhledem k tomu, že klub poslanců ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla, že by naši poslanci, případně senátoři, hlasovali pro Lisabonskou smlouvu," prohlásil ve středu Topolánek. - čtěte Topolánek: Lisabonská smlouva jedině s radarem

Klaus se bude radit s polským prezidentem
Aby Lisabonská smlouva v parlamentu neprošla, stačí, když se třiatřicet senátorů zdrží hlasování. ODS má přitom v horní komoře 41 zástupců, kritici smlouvy se rekrutují navíc i ze senátorského klubu KDU-ČSL.

"Doufám, že přijetí Lisabonské smlouvy u nás znemožní buď Ústavní soud, nebo Senát," vzkázal nedávno prezident Václav Klaus oběma institucím. Právě senátoři totiž smlouvu poslali k Ústavnímu soudu, který se má dokumentem zabývat a posoudit jeho slučitelnost s českým právním řádem.

Ke Klausovi se nedávno připojil i polský prezident Lech Kaczyński, když řekl, že smlouvu nepodepíše. Později ale otočil a pod francouzským nátlakem slíbil, že Polsko ratifikaci bránit nebude.

"On je v těžkém domácím prostředí, to je jeden tlak. Druhý velmi mohutný tlak je vyvíjen velkými zeměmi EU, jako je Francie," komentoval Kaczyńského obrat ve středu prezident Klaus. Polskou hlavu státu plánuje v průběhu července pozvat na krátkou návštěvu do Lán, kde s ním chce o problematice smlouvy mluvit.

Lisabonskou smlouvu zkoumá i německý ústavní soud a s jejím zněním má velké problémy. Kvůli Lisabonské smlouvě se rozpadla i koaliční vláda v Rakousku, tamní sociální demokraté odmítají pokračovat v ratifikaci bez všelidového hlasování, a zemi tak čekají nové volby.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz