Po celé zemi padaly teplotní rekordy, pražští záchranáři měli napilno

  17:23aktualizováno  20:51
Teplotní rekordy pro dnešní den padly na většině stanic v Česku, z toho na osmi stanicích s více než třicetiletou dobou měření. Vůbec nejvyšší teplotu v sobotu meteorologové naměřili v Hradci Králové, a to 38 stupňů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Nové rekordy hlásí měřicí stanice ve Strážnici, na Milešovce, ve Smolnici na Lounsku, Vsetíně, Jevíčku na Svitavsku, Aši, Kopistech a Měděnci na Chomutovsku. U všech kromě Měděnce a Kopist byly přitom překonány 30 let staré teplotní rekordy. V Rýmařově teplota vystoupala na 31,5 stupně, a dostala se tak na úroveň rekordu z roku 1983.

Například v Kopistech u Mostu odpoledne meteorologové zjistili 37 stupňů, rekord jen o destinu stupně překonal zatím nejvyšší teplotu z roku 1983. Hranici 37 stupňů Celsia překročila teplota i Dobřichovicích u Prahy.

V Přerově bylo v sobotu 36,8 stupně Celsia, v Plzni naměřili 36,6 stupně a o desetinu méně vystoupala teplota v Praze-Karlově.

V sobotu padly teplotní rekordy na většině stanic, ale jen osm z nich padlo na stanicích, které měří déle než třicet let, uvedl meteorolog ČHMÚ Petr Dvořák. Právě rok 1983 si s ohledem na absolutní teploty nad 38 stupňů Celsia zatím drží největší počet rekordů, a to 20.

Druhý nejteplejší z tohoto pohledu je loňský 20. srpen, kdy bylo naměřeno 13 absolutních rekordů na stanicích hydrometeorologického ústavu. Na bronzové příčce se umístil 13. srpen 2003, uvedli meteorologové na svém webu.

Před 30 lety byla v pražské Uhříněvsi naměřena teplota vzduchu 40,2 stupně Celsia a o dvě desetiny stupně tak překonala předchozí rekord, který byl z 29. července 1921 v Hradci Králové. Od loňského 20. srpna ale platí v ČR teplotní rekord 40,4 stupně Celsia, který byl zjištěn ve středočeských Dobřichovicích. Zatím nejteplejším dnem letošního roku bude neděle, kdy podle předpovědí může teplota dokonce vystoupat až ke 40 stupňům Celsia.

Záchranáři v Praze zatím zasahovali u 13 kolapsů

Kvůli extrémním teplotám evidují zvýšené počty výjezdů ke kolabujícím lidem pražští záchranáři. V pátek ošetřili 21 lidí, kteří z vedra zkolabovali, v sobotu kvůli vedru museli záchranáři ošetřit 17 lidí, řekla mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová. Uvedla, že standardně má záchranná služba za 24 hodin 300 až 350 výjezdů, v pátek jich bylo 381 a mírné navýšení počtu výjezdů se dá očekávat i dnes.

"V pátek bylo prokazatelně z vedra 21 kolapsů, dnes od rána 13. Celkové navýšení počtu výjezdů je zatím mírné, možná lidé odjeli z Prahy, je doba prázdnin a dovolených, nebo opravdu nechodí ven a dbají doporučení, jak se chovat v horku," uvedla mluvčí.

Záchranáři zasahovali například u Teska na Národní třídě, kde zkolaboval devětaosmdesátiletý muž, na Václavském náměstí, kde postihl kolaps dvaašedesátiletého muže, a na tenisovém turnaji za Císařským mlýnem u kolabujícího sedmnáctiletého mladíka.

"Kolaps ohrožuje lidi všeho věku, chronicky nemocné i zcela zdravé lidi. Na tropická vedra není náš organismus zvyklý, a tak mohou zdravotní obtíže překvapit každého, kdo dostatečně nepije a je dehydrovaný," shrnula.

Podle mluvčí se uvidí v pondělí, až se lidé po víkendovém volnu vrátí do práce. Horka mají ten den vrcholit. "Loni, když byla horka, víkend byl jakžtakž klidný a kolapsů začalo přibývat až v pondělí," dodala.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

V matematice se letos maturanti zlepšili, čeština jim naopak šla hůře

Maturitní písemka.

Didaktický test z matematiky letos zvládlo 84,5 procenta studentů, což je o zhruba šest procentních bodů více než loni....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

Pronájem, byt 3+1, lodžie, garáž, Lanškroun, okr. Ústí nad Orlicí
Pronájem, byt 3+1, lodžie, garáž, Lanškroun, okr. Ústí nad Orlicí

Čelakovského, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
13 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz