Odhalit rakovinu děložního čípku půjde i doma, ženy se mohou testovat samy

  17:37aktualizováno  17:37
Ročně v Česku přibude okolo tisíce žen trpících rakovinou děložního čípku a 400 jich na tuto nemoc zemře. Přitom podle onkologů se tomuto nádorovému onemocnění dá velmi dobře předcházet. Ženy však zanedbávají preventivní prohlídky. Od podzimu se proto budou moci testovat samy doma.
Ročně v Česku přibude okolo tisíce žen trpících rakovinou děložního čípku a 400 jich na tuto nemoc zemře.

Ročně v Česku přibude okolo tisíce žen trpících rakovinou děložního čípku a 400 jich na tuto nemoc zemře. | foto: SXC

„Umíme očkovat, umíme odhalit přednádorové změny a dokážeme je dobře léčit. Jen u nás nechodí ženy na prohlídky a zatím se nenašlo nic, co by je k tomu přimělo,“ poukazuje na paradoxní situaci vedoucí onkogynekologického oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze profesor Jiří Sláma.

V porovnání se západní Evropou u nás tímto typem rakoviny onemocní dvakrát více žen. Vysvětlení je jednoduché. Češky preventivní prohlídky zanedbávají. V rizikové skupině žen nad 50 let dochází ke gynekologovi pouze každá druhá.

Od podzimu by se tyto údaje mohly zlepšit. Ženy, které překročily padesátku a nepřišly na preventivní prohlídku více než tři roky, dostanou možnost „sebetestování“. „Pořádně nevíme, proč tolik žen u nás ke gynekologovi nechodí. Jestli si myslí, že jich se onemocnění netýká, nebo se bojí k lékaři přijít,“ vysvětluje profesor Sláma, který na projektu spolupracuje s Ústavem informací a statistiky.

Ve schránkách tak pacientky naleznou pomůcky, prostřednictvím nichž si samy provedou stěr a pak jej odešlou zpátky k vyhodnocení do specializované laboratoře. Testy by měly být rozesílány v září nebo v říjnu.

Trojnásobně citlivější test

Profesor Sláma teď navíc ve spolupráci s brněnským Institutem statistiky a bioanalýzy a laboratoří AeskuLab Patologie zkouší novou metodu, která riziko nádoru u žen určí s větší přesností. Vytipuje jednak ženy, u nichž by rakovina mohla vzniknout, a zároveň identifikuje i ty ženy, jimž onemocnění nehrozí a mohou být v klidu.

Třikrát lepší metoda, jak onemocnění zjistit

  • Rakovinu děložního čípku způsobuje vir HPV.
  • Dnes gynekologové používají cytologický stěr, který dokáže odhalit přednádorové změny v buňkách.
  • Vědci zkouší novou metodu. Ta odhalí přítomnost viru ještě před způsobením přednádorové změny. Dokáže tak včas odhalit pravděpodobnost nádoru u trojnásobného počtu žen, než je tomu nyní.

Nádor způsobuje takzvaný papilomavirus, který se odborně označuje zkratkou HPV. S ním se za svého života setká většina žen, imunitní systém se s ním ale dokáže často vypořádat. „Virus musí v těle dlouho přetrvávat a k tomu musí působit další faktory, jako je například kouření nebo slabá imunita. Pak může začít v buňkách způsobovat změny vedoucí až k rakovině,“ popisuje Sláma, který je garantem výzkumu.

Gynekologové dnes standardně při vyšetření provádějí cytologické stěry, které tyto změny v buňkách identifikují.

Nová metoda je o krok napřed. Nehledá ženy, u nichž už se vlivem viru změny projevují. Hledá ženy, které jsou virem nakaženy. Od vzniku infekce do vzniku nádoru totiž obvykle uplyne minimálně 10 let.

„V počátečních stadiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky,“ doplňuje Markéta Trnková z laboratoře AeskuLab Patologie.

Výzkum zabere tři roky

Díky studii s názvem LIBUSE budou mít odborníci k dispozici unikátní data o původci rakoviny děložního čípku, která jsou v podobném rozsahu dostupná jen pro Severní Ameriku, Itálii a Holandsko.

Výzkum zabere tři roky. Teprve za tu dobu budou odborníci schopni pořádně doložit efektivitu nového způsobu testování a předložit zdravotním pojišťovnám jako alternativu.

Zatím se podařilo dokončit první fázi. Během ní experti otestovali 2400 žen napříč republikou a výsledky porovnali s klasickým cytologickým stěrem.

„Díky cytologii jsme našli osm pacientek s těžkým přednádorovým stavem, zatímco díky novému testu jich máme 24. Máme tak trojnásobek pacientek, které by nám za normálních okolností propadly sítem,“ přibližuje Sláma výsledky první fáze studie. V listopadu je budou prezentovat ministerstvu zdravotnictví.

Ženy na preventivních prohlídkách změnu nepocítí. Test se dělá stejným stěrem z děložního čípku, rozdíl je v laboratorní analýze.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Najdete na iDNES.cz