Autor Švejka má originální žulový pomník, vydrží desetitisíce let

  20:16aktualizováno  20:16
Zhruba stovka lidí se v sobotu odpoledne sešla na křižovatce silnic vedoucích z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, aby viděly slavnostní odhalení obřího žulového portrétu spisovatele Jaroslava Haška nazvaného Hlava XXII, který vytvořil sochař Radomír Dvořák.

Odhalení obřího žulového portrétu spisovatele Jaroslava Haška Hlava XXII. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Místo, na kterém bude od nynějška unikátní dílo k vidění, nebylo vybráno náhodně. Hašek tudy prý kdysi procházel do Radostovic a Kochárova. Hašek v Lipnici nad Sázavou a jejím okolí strávil poslední část života. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého románu Osudy dobrého vojáka Švejka, který byl přeložen do 58 jazyků. Pohřben je na lipnickém hřbitově, v obci je jako vzpomínka na spisovatele Haškovo muzeum.

"Politika nemá hlavu ani patu. My máme aspoň hlavu. Ještě, že není válka a máme aspoň mír," uvedl Richard Hašek, vnuk slavného spisovatele v řeči před odhalením sochy. Název Hlava XXII je odkazem na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera.

Vznik sochy podle Haška podporovali esperantisté, kteří při této příležitosti dokonce zasadili svůj první strom v České republice, konkrétně lípu Lipnici.

Fotogalerie

Autora díla, sochaře Radomíra Dvořáka, provázely při chystání Hlavy XXII také komplikace. "Myslel jsem si, že ji v pátek zvládneme umístit mezi osmou až jedenáctou dopoledne, ale trvalo to o šest hodin déle. Objednali jsme totiž slabý jeřáb, který by portrét neuzvedl. Museli jsme tak nakonec shánět silnější, což se naštěstí povedlo," popsal.

Dílo vážící osmnáct tun by mělo podle Dvořáka vydržet tisíce let. "Jen životnost nápisu je devět tisíc sto sedmdesát let," uvedl ve své řeči. Socha byla vytesána ze žuly, která se těží v lipnických lomech. "Ti, co si na takový kámen někdy sáhli, vědí, co to dá za práci," řekl například ředitel lipnické firmy Zdeněk Knedla s tím, že jsou za tím stovky hodin tvrdé práce.

Chodili do stejné hospody

Na místě lidé nešetřili příběhy, v nichž Hašek figuroval. "Mě Hašek celkově moc zajímá. Mám totiž manželku z Radostovic u Lipnice a chodil jsem do stejné hospody jako kdysi on. Vyzpovídal jsem tam tehdy hospodskou. Povídala, jaké dělal vylomeniny. Třeba, že přijel s koňmi do Radostovic, kde se s kamarády připil. A když jeli zpátky, tak je schválně všechny vyklopil ze saní tažených koňmi do závěje," pravil jeden z účastníků akce Karel Satrapa z Havlíčkova Brodu.

Pomník Hlava XXII

je vysoký 2,65 metru a je složený z osmi částí, přičemž segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na vnitřních stěnách segmentů najdete citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích.

"Ona ta hospodská taky vzpomínala, jak jim vařila a oni se pak nadšeně bavili o povídkách a podobných věcech," dodal Satrapa. Do tamní hospody už se ale zajít nedá. "Akorát už neexistuje, říkalo se mu Hostinec U Puflerů. Dnes tam jsou jen zdi a chybí tomu střecha," poznamenal muž.

Odhalení se zúčastnila i spousta mladých lidí. "Já jsem přijel s rodiči, udělali jsme si výlet. Přišlo mi, že se na odhalení sochy hodně dlouho čekalo. Ale je to moc pěkné dílo, stálo to za to," zhodnotil akci osmnáctiletý David Hladík z Havlíčkova Brodu. Přišel také slavný spisovatel, básník a filozof Eugen Brikcius nebo nejznámější český haškolog Radko Pytlík.

Návštěva z druhé světové války

Návštěvníci mohli vidět také originální vojenské auto z roku 1944, přijela s ním čtvrtá obrněná divize z Pelhřimova oblečená do dobových uniforem. "Zastávali jsme tu americkou stranu. Naše velení od začátku spolupracovalo i při vytváření díla. Vzhledem k tomu, že je konec války, květen, jsme tu nakonec v pěti lidech s jedním vozidlem. Zítra vyrážíme na turné po republice, takže toho budeme mít hodně," řekl za divizi Leoš Paulina z Pelhřimova.

Klub se podle něj snaží věrohodně napodobovat historii, takže veškerá jejich technika, ustrojení a vše až do posledního odznaku jsou originály z válečné doby. Atmosféru pak dokreslovala také letadla, která předváděla manévry přímo nad hlavami účastníků. Nebo muž se psem, který byl skoro k nerozeznání od slavného filmového Haškova Švejka.

Sochař Dvořák už nyní plánuje další práci. Rád by vizuálně zpracoval řeku Sázavu. "Socha muže bude držet loď ze dřeva, na níž bude sedět dívka s rozpuštěnými vlasy, která bude symbolizovat Sázavu," uvedl. Socha by měla být k vidění u některého ze sázavských jezů. V hlavě má také nápad vytvořit zemskou bránu, žulové podobizny královských vojáků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Najdete na iDNES.cz