Klaus u nádraží odhalil sochu Wilsona, kvůli níž se poprali sochaři

  11:22aktualizováno  13:14
Asi dvě stovky lidí se sešly na slavnostním odhalení pomníku bývalého prezidenta USA Woodrowa Wilsona u pražského hlavního nádraží. Mezi nimi i politici včetně prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla. Klaus a pražský primátor Svoboda sochu v poledne slavnostně odhalili.

Slavnostní akt s proslovy, který odhalení pomníku předcházel, se rozběhl hodinu před polednem.

Ceremoniál přilákal i řadu zvědavců, podle reportéra iDNES.cz akci sledovalo asi dvě stě párů očí. Někteří odhalování pomníku pozorovali z oken.

Z oficiálních hostů přišli například pražský primátor Bohuslav Svoboda, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, současný i bývalý americký velvyslanec nebo bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Bývalý prezident Václav Havel ceremoniálu přihlížel z první řady publika. Z pódia mu současný prezident Václav Klaus popřál k jeho 75. narozeninám. Řečníci to ale neměli jednoduché, proslovy totiž několikrát přerušily houkáním projíždějící sanitky. Po Klausovi hovořili velvyslanec USA Norman Eisen, Albrightová a primátor Svoboda.

Americký ambasador Eisen předvedl, že se pilně učí česky, když pozdravil účastníky shromáždění právě česky, než přešel do své mateřštiny.

Všichni řečníci si pochvalovali, že se pomník podařilo dokončit a poukazovali na to, že symbolizuje i myšlenku. "Spojenectví mezi ČR a Spojenými státy není jen formální, je to přátelství mezi konkrétními lidmi. Tak to bylo už za první republiky, kdy byla vztyčena první socha Wilsona," uvedl Klaus.

Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté dílo sochaře Albína Poláška zničili v roce 1941. Místo, kde pomník stál, je nyní zastavěno novou nádražní halou.

Myšlenku vytvořit kopii 3,5 metru vysoké bronzové sochy iniciovala společnost Američtí přátelé České republiky, která také zajistila finanční prostředky. V červnu roku 2008 se práce na obnově sochy ujal sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

Pomník ještě dlouho před dokončením "proslavila" rvačka dvou sochařů-rivalů, kteří se poprali při měření podstavce sochy. Michal Blažek za to nedávno dostal měsíční podmínku. Tentokrát při slavnostním ceremoniálu k podobnému faux pas nedošlo. Slavnostní akt narušila jen zkouška sirén, která vyšla zrovna na chvíli, kdy osobnosti začaly za vyhrávání vojenské kapely pokládat k čerstvě odhalené soše věnce. Tomu se posléze pousmál i exprezident Havel.

Socha byla umístěna před nádražní budovu už před měsícem. Součástí památníku bude nově takzvaná cesta svobody složená z desek se jmény lidí, kteří na projekt finančně přispěli.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz