Odebírání plzeňských titulů soudcům může skončit znovuotevíráním procesů

  11:32aktualizováno  11:32
Přezkoumávání a následné odebírání titulů absolventům plzeňské právnické fakulty může skončit až novým otevíráním soudních kauz. Někteří soudci totiž možná nemají právo používat titul magistr a toho by mohli odsouzení využít.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Následující situace není až tak nereálná: soudce pošle zloděje na dva roky do vězení. Rektorova komise na Západočeské univerzitě však mezitím při rozkrývání nynější aféry s podvodnými tituly zjistí, že dotyčný muž v taláru právnickou fakultu řádně nevystudoval.

Například - pětiletý magisterský obor zvládl za pouhé tři roky, aniž by dříve kdekoliv studoval. Nebo má index plný známek, aniž by všechny zkoušky absolvoval.

Justice může mít problémy

V Plzni zkoumají i tituly soudců a advokátů

Univerzita mu tak odebere magisterský titul, bez něhož nemůže dál soudit. V tu chvíli spustí lavinu, která může skončit až obnovením zmíněného procesu se zlodějem.

Známý pražský právník Josef Lžičař by žádost o revizi líčení svému klientovi rozhodně doporučil.

"Lidé mají právo na to, aby o nich rozhodoval soudce, který splňuje všechny předpoklady pro to být soudcem," myslí si Lžičař. Sám si však takovou situaci dokáže stěží představit. "Rozpoutalo by se něco, co nedovedu vůbec dohlédnout," říká advokát Lžičař.

Podle předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové to však vůbec není nereálné. "Pokud by se opravdu ukázalo, že některý soudce získal vysokoškolský titul neoprávněně, pak opravdu může vzniknout problém," myslí si Brožová.

Desítky spisů pro kolegy

To, že je soudce "lžimagistr", by ještě k otevření procesu automaticky nevedlo. Kdyby se ukázalo, že přes nevzdělanost dobře posoudil důkazy a postupoval podle práva, nejspíš by kauza zůstala uzavřena.

V opačném případě by však měl odsouzený naději, a kdyby soud došel k tomu, že "sedí" neprávem, mohl by dokonce žalovat stát a vysoudit statisíce korun.
Každopádně by však museli kolegové "falešných soudců" znovu prostudovat desítky spisů.

Lžičař by doporučil klientovi napadnout rozhodnutí soudce i v případě, že by měl advokáta s falešným magisterským titulem. Tím, že jeho zástupce řádně neprojde studiem, ochuzuje klienta o kvalifikovanou obhajobu.

Advokátní komora navíc počítá s tím, že své členy, kterým fakulta odebere titul, vyškrtne ze seznamu a tím jim znemožní vykonávat praxi.

"Pokud by jim škola odejmula titul magistra, ze seznamu advokátů bychom je museli vyškrtnout," říká mluvčí Advokátní komory Iva Chaloupková. Totéž platí i pro státní zástupce, kteří jsou de facto advokáty státu.

Prvních šest podezřelých

To všechno možná není až taková fikce. Plzeňští absolventi se skutečně rozutekli do světa a začali vydávat rozsudky, sepisovat obhajoby či sestavovat obžaloby.

Rozsudky v ohrožení

Co se bude dít, když vyjde najevo, že někdo z klíčových účastníků soudního procesu nemá předepsané právnické vzdělání:

Státní zástupce
V procesech s obviněnými zastupuje stát a k tomu potřebuje mít za sebou pětileté magisterské studium právnického oboru. Pokud se ukáže, že státní zástupce není skutečný magistr, a nemá tudíž kvalifikaci, může stát zažádat o obnovení procesu.

Advokát
Každý má podle ústavy právo na kvalifikovanou obhajobu. Když se ukáže, že advokát kvalifikovaný není, má jeho klient právo žádat obnovu procesu. Advokáta bez titulu magistr by navíc advokátní komora vyškrtla ze svého seznamu.

Soudce
I soudce musí mít za sebou pětileté magisterské studium práv. Pokud se ukáže, že řádně nevystudoval, může odsouzený či státní zástupce požádat o obnovu procesu. Kolegové "falešného" soudce budou muset posoudit, zda postupoval podle práva a dobře zvážil důkazy.

Vyšetřovací komise Západočeské univerzity už odhalila šest studentů, které podezírá z toho, že mají "velký doktorát" Ph. D. neprávem. Jde například o učitele z fakulty Jana Kavku a Jana Suchého či o bývalého náměstka policejního prezidenta Jana Brázdu.

Ministryně školství Miroslava Kopicová tento týden vyzvala univerzitu, aby neprotahovala odebrání jejich titulů. "Pokud univerzita dokáže, že byl porušen správní řád, může tituly odebrat. A škola by měla jednat co nejdříve," říká Kopicová.

Tituly se budou mazat poprvé za dvacet let

Bude to poprvé za dvacet let, co se v Česku budou anulovat akademické tituly, proto musí ministerstvo nashromáždit dostatek důkazů a všechny kroky konzultovat s právníky.

 "Musíme zkusit tu jedinou cestu, kterou definovali naši právníci: to znamená vzít diplom jako správní akt a postupovat podle správního řádu," řekla Kopicová. "Nevidím žádný důvod, proč bychom s tím otáleli," dodala.

Šesti případy falešných absolventů to zdaleka nekončí. Univerzitní vyšetřovací komise nyní prověřuje další stovky magistrů a držitelů titulu JUDr. Shromáždila případy s neobvykle krátkou dobou studia, které bude nyní podrobně zkoumat. MF DNES zjistila, že mezi nimi jsou právě i soudci, soudní znalci, konkurzní správci, ale i státní zástupci a především advokáti.

Někteří z nich zvládli pětiletý magisterský obor za několik měsíců, aniž by škola měla záznamy o jejich předchozím studiu. Jiní třeba za tři nebo čtyři roky (což už skutečně může být naprosto v pořádku).

Například soudkyně Okresního soudu Karlovy Vary Petra Hortenská studovala v Plzni od 1. září 1997 do 29. května 2001.

"Já se vůbec k tomuto nebudu vyjadřovat, já mám všechny podklady o tom, že jsem studovala právnickou fakultu řádně. Mám veškeré zápočty, originál indexu, mám rozhodnutí děkana o uznání zkoušek a skutečně jsem strašně překvapená," reagovala Hortenská.

Překvapen z toho, že jeho jméno figuruje mezi prověřovanými, byl i Radim Dragoun, okresní státní zástupce v Lounech. Bývalý policista z protikorupční služby měl prý individuální studijní plán, díky němuž si spojil do jednoho druhý a třetí ročník a čtvrtý a pátý ročník.

"Bylo to na základě mé žádosti, kterou jsem podal na děkanát. Odůvodnil jsem to tím, že jsem v letech 1994 až 1997 studoval na policejní akademii a spoustu zkoušek z ní mi nyní v Plzni uznali," říká.

Na plzeňskou aféru doplatí také poctiví studenti

Aby bylo zcela jasno - prověřovaný výčet není ani zdaleka přehledem podvodných studentů. Jsou to jen ti, jejichž studium bylo kratší, než je obvyklé. A při dalším zkoumání se u mnohých může ukázat, že studovali řádně. Kvůli aféře však nesmí škola zanedbat sebemenší podezření.

"Na začátku vyšetřování jsme si stanovili kritéria, kterými se budeme při prověřování magisterských titulů řídit. Jedním z nejdůležitějších je právě délka studia," vysvětluje Dvořáková.

Kvůli tomu se ocitne v jejich hledáčku i řada poctivých studentů. Jisté je, že celý proces potrvá ještě dlouho. Očekává se, že se absolventi, kteří takto přijdou o titul a tím i o práci, obrátí na soud. Jak by soud případy posoudil a zda by mezitím mohli dál vykonávat praxi, není vůbec jasné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Letní kino za 50 korun je zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Letní kino v Českých Budějovicích navštívilo za červenec přes tři tisíce lidí.

Lístek za padesát korun a film každý den. Tak budou vypadat prázdniny v českobudějovickém letním kině Háječek, které...

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Najdete na iDNES.cz