Končící senátoři dostanou odchodné, Škromach si přijde na 600 tisíc

  16:02aktualizováno  16:02
Šestnácti senátorům, kterým za týden skončí mandát, zpříjemní odchod do „civilu“ štědrý finanční bonus. Podle zákona totiž mají nárok na odchodné až ve výši pěti měsíčních platů. Na nejvyšší částku se mohou těšit místopředsedové Senátu Přemysl Sobotka a Zdeněk Škromach.

Senátor Zdeněk Škromach ve volební místnosti v obci Rohatec (7. října 2016). | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nárok na odchodné mají senátoři, kteří svůj mandát již neobhajovali, anebo nyní ve volbách nezískali dostatek hlasů. „Celkově bude na odchodném senátorkám a senátorům za 10. funkční období Senátu vyplacena částka 6,9 milionu korun,“ řekla iDNES.cz mluvčí horní komory Eva Davidová.

„Odchodné náleží senátorovi podle zákona o platech ústavních činitelů ve výši platu, který mu příslušel v posledním měsíci výkonu funkce. K této částce se připočte její násobek v počtu celých ukončených let výkonu funkce, nejvýše však čtyřnásobek,“ doplnila Davidová.

První místopředseda horní komory Sobotka, který již mandát neobhajoval, po odchodu získá 660 000 korun hrubého. Škromach dostane 626 500 korun hrubého, spočítal deník Právo.

Kdo dostane odchodné

Zdeněk Besta, Petr Bratský, Ivana Cabrnochová, Pavel Eybert, Petr Gawlas, Stanislav Juránek, Miloš Malý, Antonín Maštalíř, Jaroslav Palas, Milan Pešák, Jozef Regec, Přemysl Sobotka, Zdeněk Škromach, Josef Táborský, Dagmar Terelmešová, Martin Tesařík

Nejméně si za práci v Senátu odnese Ivana Cabrnochová ze Strany zelených, která v horní komoře působila pouze dva roky - obdrží 197 100 korun. Jako jediná z končících senátorů nezastávala žádnou funkci s příplatkem, její odchodné se proto vypočítává pouze ze základního platu zákonodárce, což letos činí 65 700 korun hrubého.

Škromach po neúspěchu v druhém kole senátních voleb na Hodonínsku k pracovní budoucnosti uvedl, že se nyní musí dohodnout se svým bývalým zaměstnavatelem. „Odešel jsem do politiky jako uvolněný šéf odborů Sigmy. Mezitím se podnik transformoval a, co vím, měly by být mým zaměstnavatelem Moravské naftové doly pana Komárka. Počkám několik týdnů. Spíš budu hledat uplatnění v privátní sféře (rozhovor s končícím senátorem čtěte zde).

Šestiletý mandát odcházejících senátorů skončí 23. října. Podle zákona o platech ústavních činitelů bude odchodné vyplaceno po třech měsících od ukončení mandátu. V případě, že by senátoři začali během té doby pracovat v jiné volené funkci, ztratili by na něj nárok.

Odchodné podle zákona dostávají poslanci, senátoři, členové vlády, europoslanci, soudci Ústavního soudu, členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a Rady Českého telekomunikačního úřadu a soudci okresního, krajského a vrchního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz