Odbory upustily od pondělí, stávka bude ve čtvrtek a celodenní

  12:00aktualizováno  13:42
Stávka v dopravě bude ve čtvrtek 16. června a bude trvat celých 24 hodin. Dohodli se na tom předáci odborů, kteří jednali o postupu po soudním zákazu plánovaného pondělního protestu. Proti němu se chtějí odbory odvolat.

Odboráři sice opustili původně plánovaný termín, zato ale v tom novém slibují delší stávku, než měla být ta pondělní. V pondělí se měla doprava zastavit mezi třetí hodinou ranní a čtvrtou odpolední, ve čtvrtek bude stávka trvat celých 24 hodin.

Nejnovější články o stávce

"Proti předběžnému opatření, které zakázalo pondělní stávku, se odvoláme, i když víme, že to nemá právní účinek, protože naše stávka není podle kolektivní smlouvy. Pokud by bylo vydáno předběžné opatření i na čtvrtek, doporučuji vládě, aby raději vyhlásila stanné právo," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Pohled na soudní materiál

Odborář Jaroslav Pejša upozornil, že soud chybně své předběžné rozhodnutí opatřil datem 10. července místo 10. června.

"Myslím, že ta rozhodná část je zde na první straně, nemusíme tu probírat úřední lejstra," odložil dokument ministr Miroslav Kalousek před moderátora.

To se nelíbilo Bohumíru Dufkovi z Asociace samostatných odborů. "To pohození soudního rozhodnutí na stůl ukazuje na aroganci ministra," řekl.

V sobotu předák odborářů Jaroslav Zavadil verdikt také nešetřil, označil ho za "cár papíru".

Ministr financí Miroslav Kalousek se v tomtéž pořadu ohradil proti tvrzení, že je společnost rozpolcená na zastánce vlády a zastánce odborů.

"Tady je výrazná většina těch, kteří nefandí ani vládě, ani odborům, ale nejsou zvědaví na to, aby si je někdo bral jako rukojmí pro své zájmy. Vláda je povinna tyto občany chránit a chránit je bude," řekl ministr. Zároveň odboráře vyzval, aby přestali vyzývat k živelným blokádám silnic.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že aktivity ministra financí v dění kolem stávky jen zvyšují napětí ve společnosti. Vládu vyzval, aby okamžitě začala s odbory a opozicí jednat o reformách. "Pozitivním signálem návratu k dialogu se společností by mohl být právě odchod ministra financí Miroslava Kalouska z vlády," navrhl Sobotka.

Horníci v pondělí nepřijedou

Horníci z mosteckého Czech Coalu už potvrdili, že v pondělí do Prahy nepojedou. "Dostal jsem informaci, že akce v pondělí se ruší," řekl ČTK předseda odborářů Czech Coalu Jaromír Franta.

Stávku organizuje Koalice dopravních odborových svazů. Na přesunutí termínu stávky se dohodla v neděli dopoledne. Odbory si také chtějí na vládu stěžovat v Ženevě. "Bude tam zasedat Mezinárodní organizace práce a tam podáme stížnost na českou vládu," nastínil další kroky předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

BLOGEŘI iDNES.cz o stávce: Naběhli si odboráři na vidle, nebo je stávka legitimní?

Odboráři zatím nevyhlásili, že by se podoba stávky měla změnit. Ve čtvrtek tedy patrně nastane původní pondělní scénář. Nevyjedou vlaky v celé zemi a MHD v Praze a Brně. Omezenou účast avizují odboráři ze Zlína a Olomouce. Pražský Dopravní podnik zřejmě zkusí zajistit aspoň omezený provoz metra.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody odklad stávky umožní lépe připravit například integrovaný záchranný systém. Zároveň opět vyzval Pražany, aby ve čtvrtek necestovali, pokud nemusí. Brněnský primátor Roman Onderka naopak soudí, že odsunutá stávka Brno ochromí víc, než kdyby se konala v pondělí, protože se odboráři lépe připraví a budou stávkovat déle.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Najdete na iDNES.cz