Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Odbory ČT vyhlásily stávku

  23:42aktualizováno  23:42
Odborová organizace České televize vyhlásila stávku. Zaměstnanci chtějí i nadále zajišťovat vysílání ve standardním rozsahu a podle programového schématu. Odboráři tento krok zdůvodnili nerozhodností všech, kdo jsou povinni a oprávněni řešit dosavadní vývoj ve vysílání. Generální ředitel Jiří Hodač, jenž považuje stávku za nelegální, informoval v Kramářově vile premiéra Miloše Zemana o situaci v České televizi. Hodače vystřídal ministr kultury Pavel Dostál, který zopakoval, že krizi by vyřešilo odsoupení Hodače. Za stávkující se postavil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr.
V prostorách zpravodajství je několik desítek redaktorů od neděle téměř neprodyšně uzavřeno.
Další vývoj sledujeme.

Krize v ČT - pondělí 1. ledna 2001

Ministr kultury Pavel Dostál při jednání s premiérem Milošem Zemanem zopakoval svůj názor, že řešení současné situace v České televizi by pomohlo odstoupení jejího generálního ředitele Jiřího Hodače.
Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus chce přeložit na úterní schůzce se šéfy ČSSD, KDU-ČSL a US návrh osmibodového programu, který by měl přispět k řešení současné krize v České televizi.
Režisérovi Sašovi Gedeonovi se  podařilo po skončení jeho filmu Návat idiota podpořit na obrazovce stávkující zaměstnance ČT.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Falbr po schůzce s ředitelem ČT Hodačem prohlásil, že jeho svaz stávku zaměstnanců ČT podpoří.
Režisér Saša Gedeon se pokusil podpořit stávkující zaměstnance ČT před zahájením svého filmu Návrat idiota vysílaném na ČT1 od 20. hodiny. Hodačův tým to však nedopustil a na obrazovce se objevil nápis, že vysílání není autorizované. Po chvíli film začal.
Tisíce lidí, kteří přišli podpořit stávkující zaměstnace, sledují zpravodajství obou táborů a poslouchají známé osobnosti, které rebely přišly rovněž podpořit. Někteří lidé přinesli zaměstnancům ČT uvězněným ve velíně jídlo a kýble s vodou.
V budově České televize právě jedná o situaci v ČT generální ředitel Hodač s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Falbrem. Když na schůzku přicházel zástupce televizních odborářů Dekoj, zastavila jej ochranka. "Řekli nám, abychom počkali na schodech. Odcházíme. Pan Hodač ví kde nás najde," řekl zpravodaji MF DNES Dekoj.
Generální ředitel Jiří Hodač informoval v Kramářově vile premiéra Miloše Zemana o situaci v České televizi. Hodače u premiéra vystřídal ministr kultury Pavel Dostál, téma zůstává stejné.
Před pražskou budovou České televize na Kavčích horách se kolem 19. hodiny shromáždilo zhruba tisíc lidí, kteří podporují stávkující zaměstnance. K lidem právě hovoří biskup Václav Malý.
Stávka, kterou vyhlásily televizní odbory, je podle generálního ředitele České televize Jiřího Hodače nelegální. Nejsou pro ni podle něj zákonné důvody a je vyhlášena v rozporu s platnými právními předpisy.
Generální ředitel ČT Jiří Hodač se má dnes setkat s premiérem Zemanem a informovat ho o situaci v televizi. O místě a čase schůzky se jedná. Ještě dnes se má uskutečnit i schůzka Hodače s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Richardem Falbrem.
Generální ředitel ČT Jiří Hodač popřel informace stávkujících zaměstnanců, že znovu zvažoval rezignaci, ale jeho konzultant Pavel Bobošík mu to rozmluvil. Moderátorka Iveta Toušlová přitom ČTK řekla, že tuto informaci mají od lidí z Hodačova okolí. Bobošík podle jejich zdroje Hodačovi řekl, že rezignovat nemá, protože
"věc už je téměř vyhraná".
Odbory České televize vyhlásily stávku. Zaměstnanci chtějí i nadále zajišťovat vysílání ve standardním rozsahu a podle programu.
Ředitelce zpravodajství České televize Janě Bobošíkové se po 13. hodině opět nepodařilo dostat do zpravodajského velína.
Ve 13. hodin ČT1 odvysílala předtočený novoroční projev prezidenta Havla, který připravoval tým pod vedením šéfredaktora vzbouřenců Klepetka. Projev prezidenta čtěte ZDE.
Týmy ředitele Hodače i vzbouřenců odvysílaly ve 12.50 hodin souběžně své zpravodajské relace.
Do velína se po dlouhém čekání dostal kněz Halík, jenž měl pro redaktory už v 11 hodin sloužit improvizovanou mši.
Do newsroomu se snaží dostat senátoři Helena Rögnerová a Jan Ruml.
Hodač společně s pěti policisty legitimuje lidi, kteří se nacházejí ve zpravodajském velíně. Několik z nich nemělo průkazku ČT.
Prezident Václav Havel soukromě popřál před silvestrovskou půlnocí vzbouřencům vše nejlepší v novém roce.

Odsoupení Hodače by krizi vyřešilo, zopakoval Dostál
Ministr kultury Pavel Dostál při jednání s premiérem Milošem Zemanem zopakoval svůj názor, že řešení současné situace v České televizi by pomohlo odstoupení jejího generálního ředitele Jiřího Hodače. "Můj osobní názor je..., že se narozdíl od pana premiéra domnívám, že by celou záležitost pomohla řešit rezignace pana Hodače," řekl Dostál.

Zeman podle Dostála přivítal, že vláda ve středu projedná novelu zákona o ČT, která má změnit způsob navrhování kandidátů do Rady ČT a zavést další změny. "Pan premiér se domnívá, že toto řešení a tato iniciativa vlády... pomůže řešit problémy v ČT. Jinak se domnívá, že česká vláda by se neměla do problémů veřejnoprávní televize... jinak vměšovat," řekl ministr kultury.

Falbr: Stávkující podpoříme
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr se postavil na stranu stávkujících zaměstnanců České televize. Řekl to po zhruba čtyřicetiminutové schůzce s ředitelem ČT Jiřím Hodačem v budově ČT na Kavčích horách. "Způsob, který používá paní Bobošíková v řízení je naprosto neproduktivní," prohlásil Falbr. "Generální ředitel se dostal do situace, z níž jde špatně vybřednout," dodal. Narozdíl od Hodače tak považuje vyhlášenou stávku za legální.

O vzniklé situaci v ČT bude v úterý jednat rada Českomoravské konfederace odborových svazů, ve které jsou zástupci všech členských odborových svazů.

Hodač informoval o situaci v ČT premiéra

O situaci v České televizi jednal v Kramářově vile s premiérem Milošem Zemanem generální ředitel ČT Jiří Hodač. "Jednání probíhalo v Kramářově vile a trvalo téměř 1,5 hodiny. V průběhu schůzky generální ředitel ČT informoval předsedu vlády Zemana o aktuálním vývoji situace v České televizi," uvedl Hodačův sekretariát.

Hodač: Stávka je nelegální
Generální ředitel České televize Jiří Hodač tvrdí, že stávka je nelegální a je vyhlášena v rozporu s platnými předpisy.

"Stávkující chtějí prostřednictvím stávky uměle legalizovat svoji protiprávní a trestněprávní činnost a hrubé porušování pracovní kázně trvající již více než osm dní. Jsou to právě oni, kdo svojí závažnou trestnou činností způsobují zaměstnavateli škodu značného rozsahu, jdoucí do desítek milionů korun," uvedl ředitel.

Připomněl, že na osoby způsobující tyto škody bylo podáno už několik trestních oznámení. "Vyhlášením stávky chtějí jmenovaní vynucovat požadavky, které nemají souvislost s jejich pracovněprávními vztahy, a proto je stávka nelegální," dodal.

Odbory žádají ukončení cenzury
V prohlášení, které novinářům pomocí televizního přenosu přečetl šéf televizních odborářů Antonín Dekoj, se odvolání stávky podmiňuje ukončením přerušovaného vysílání televize a údajné cenzury ze strany vedení televize v čele s generálním ředitelem Jiřím Hodačem.

Dalšími podmínkami ukončení stávky jsou odchod Hodače z funkce, a tím i všech subjektů z ČT, s nimiž uzavřel smlouvu. Zaměstnanci chtějí též zrušení blokády veškerých provozů ČT bezpečnostní agenturou.

Podle odborů by měl být zvážen co nejrychlejší odchod Rady ČT z funkce. Stejně tak odboráři požádali Poslaneckou sněmovnu o urychlené projednání příslušné novely zákona o ČT.

Odborová organizace je rovněž přesvědčena, že je nutno mediální rady všech veřejnoprávních médií v České republice a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání oddělit od politických stran. Zároveň se televizní odboráři vyslovili pro co nejrychlejší provedení forenzního auditu v ČT.

"Televizní odboráři přejímají zodpovědnost za veškerý provoz v budovách televize. To znamená jevy, které v posledních dnech bránily zaměstnancům naplňovat program a zejména zpravodajství, by pokračovat neměly," vysvětlil podobu stávky v Radiožurnálu Michal Kubal ze zahraniční redakce ČT.

Bobošíková se do velína nedostala
Ředitelce zpravodajství České televize Janě Bobošíkové se po 13. hodině opět nepodařilo dostat do zpravodajského velína. V něm je 50 zaměstnanců, kteří patří k lidem neuznávajícím zvolení nového generálního ředitele Jiřího Hodače. V budově zpravodajství zároveň bezpečnostní služba omezuje pohyb revoltujících zaměstnanců a dovnitř odmítá vpustit i novináře z jiných médií. Bobošíková uvedla, že chtěla novinářům z dalších médií velín zpřístupnit.

Marek Vítek z Krizového výboru ČT žurnalistům řekl, že zaměstnanci ve velíně dál připravují regulérní zpravodajství a obávají se, že by mohlo být narušeno. Dodal, že proti vstupu novinářů nic nemají, a pokud záleží na nich, mohou tam lidé z médií kdykoli, když k tomu dá Bobošíková svolení.

Ředitelka zpravodajství vzápětí uvedla, že na vstup do velína má právo a chtěla by tam na určitou dobu pustit další novináře. "Ale sami vidíte, jak to vypadá," uvedla.

Krátce po 16. hodině se do místnosti velína dostali po 24 hodinách blokády jejího vchodu první novináři. Ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou stávkující zaměstnanci do velína nevpustili.

ČT vysílala opět dvojí zpravodajství
Česká televize opět odvysílala souběžně zprávy rebelů i Bobošíkové. Novoroční projev prezidenta vysílaný na ČT1 připravoval tým pod vedením šéfredaktora vzbouřenců Bohumila Klepetka.

Vysílání vzbouřenců na ČT1 ve 12.50 hodin mohli vidět jako v předchozích dnech pouze vlastníci televizorů se satelitním příjmem, případně někteří uživatelé kabelové televize a internetu. Odpůrcům Hodače se podařilo připravit relaci i přesto, že lidem, kteří dnes měli službu, znemožnila ochranka vstup do sálu. Moderátor Josef Maršál a hlasatelka počasí Taťána Míková nemohli využít například maskérny a na vysílání se i po této stránce museli připravit sami.

Kromě odvysílání zpravodajské relace se vzbouřencům podařilo dvakrát mimořádně vstoupit do Hodačova vysílání. Před zprávami nejprve uvedli pořad rekapitulující situaci v ČT; po novoročním projevu prezidenta Václava Havla zařadili sestřih momentů posledních dní v newsroomu podbarvený zpěvem Louise Amstronga. Hudební klip měl být poděkováním lidem, kteří počínání Hodačových odpůrců podporují, a zároveň pozvánkou na Václavské náměstí. Tam se ve středu vpodvečer uskuteční shromáždění na podporu svobody slova.

Hodač legitimoval s policií vzbouřence
Do zpravodajského velína České televize na Kavčích Horách přišel mezi nespokojené redaktory dopoledne ředitel ČT Jiří Hodač v doprovodu pěti policistů. Za jejich asistence a s pomocí soukromé bezpečnostní služby revoltující zaměstnance legitimoval. Po dlouhém čekání se do velína dostal kněz Tomáš Halík, který měl pro redaktory sloužit improvizovanou mši.

Hodačova právní zástupkyně zdůvodnila perlustraci redaktorů tím, že Hodač jako šéf ČT má právo vědět, kdo se v této místnosti zdržuje. Někteří z kontrovaných neměli průkazku ČT.

Hodačem najatá soukromá bezpečnostní služba odmítá už téměř 20 hodin kohokoliv vpustit do zpravodajského sálu. Asi padesát zaměstnanců ČT, kteří nesouhlasí v volbou Jiřího Hodače novým ředitelem tohoto veřejnoprávního média, nepouští ani na toaletu.

Podle Hodače proběhlo legitimování lidí ve zpravodajském velíně bez vážnějších potíží.

Do velína chtějí senátoři
Do newsroomu se snaží dostat senátoři Helena Rögnerová a Jan Ruml. Soukromá ochranka je ovšem nechce vpustit i přesto, že se oba zaštiťují legitimacemi ústavních činitelů a tvrdí, že soukromá osoba, která jim brání ve svobodě pohybu, porušuje zákon.

Daniela Drtinová za rebelující zaměstnance prohlásila, že politici přišli do budovy ČT sami, že je nikdo ze zaměstnanců nevolal. Na cestě jsou ale zřejmě i další politici. Rögnerová totiž vyzvala, aby přijeli zástupci dalších politických stran.

Komers: pracujeme dál
Adam Komers z krizového výboru ČT ujistil, že redaktoři ve velíně stále pracují a připravují zpravodajství podle vysílacího schématu. "Máme veškeré hygienické zařízení, to znamená dostatečný počet chemických toalet," řekl.

Podle Komerse se ke svým klientům ve zpravodajství konečně podařilo proniknout právníkovi, který podniká v jejich prospěch potřebné kroky.

Komers prohlásil, že on i jeho kolegové nechápou, jak je v právním státě možné, aby úzká skupinka lidí kolem pana Hodače a paní Bobošíkové terorizovala nejen zaměstnance televize, ale i deset milionů koncesionářů.

Krize v České televizi způsobila, že toto veřejnoprávní médium není nyní schopno reagovat podle zákona, pokud by se naskytla krajní situace. V takových případech jako je například mobilizace, celostátní pátrání nebo přírodní katastrofy musí totiž Česká televize podle stanov Rady obrany státu připůsobit adekvátně vysílání. Nové vedení se však nedostane k potřebným informacím.
Podívejte se na reportáž TVD.

Nespokojencům volal prezident
Nespokojencům v České televizi telefonoval krátce před silvestrovskou půlnocí prezident Václav Havel. Podle Komerse telefonoval jemu a jeho kolegům nikoliv z pozice prezidenta, ale jako občan, aby zaměstnancům ČT popřál vše nejlepší v Novém roce. "Šlo o ryze soukromý telefonát," řekl Komers.

Hodač rádiu Svobodná Evropa řekl, že veškerá opatření v budově zpravodajství, včetně koordinace bezpečnostní služby, jsou v kompetenci jím jmenované ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. Ta se ve velíně objevila naposled na Silvestra večer, aby pouze provedla televizní štáby, před jejichž kamerami kritizovala stav místnosti.

Blokáda vchodů bezpečnostní službou, která povoluje pouze odchod, ale nikoliv vchod do místnosti, komplikuje práci zaměstnancům zpravodajství. Ochranka totiž odmítla do sálu vpustit lidi, kteří dnes mají službu, a tudíž mají připravovat zpravodajské relace. První se má vysílat ve 12:50 těsně před novoročním projevem prezidenta Havla.

Zaměstnanci zpravodajství pracují a žijí takřka v polních podmínkách; od nedělního večera používají mobilní toalety, které jsou umístěny v místnosti zvukové režie. Zásoby potravin jim po celou neděli, včetně noci, přinášely desítky lidí, kteří přišli Hodačovy odpůrce pod okna velína podpořit. Právě okna zůstala pro lidi ve zpravodajském sále jedinou spojnicí s okolním světem.

Lidé přinášejí zaměstnancům uvězněným ve zpravodajském velíně jídlo a pití. (1. ledna 2001)

Pracovníci České televize vyrábě dvojí zpravodajství. (1. ledna 2001)

Demonstrace před budovou České televize. (1. ledna 2001)

Generální ředitel České televize Jiří Hodač před polednem zhruba půl hodiny kontroloval za asistence policie totožnost lidí, kteří se nacházejí v místnosti velína v budově zpravodajství ČT. Jeho právní zástupkyně tento krok zdůvodnila tím, že Hodač nemá přehled o tom, kdo se v místnosti nachází. (1. ledna 2001)

Ochranka střežila v budově ČT na Kavčích horách v Praze vchod do zpravodajského velína, ve kterém je 50 zaměstnanců neuznávajících zvolení nového generálního ředitele Jiřího Hodače. Bezpečnostní služba omezovala pohyb revoltujících zaměstnanců a dovnitř odmítala vpustiti novináře z jiných médií. (1. ledna 2001)

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Řekli, že mě otestují. Na lékaře čekám už tři týdny, říká Češka ve Španělsku

Kateřina F. žije v Barceloně již deset let. Z Česka se do Španělska vrátila začátkem měsíce, při cestování se...

Zemřela vystresovaná sestra. Nato vznikla linka důvěry pro zdravotníky

Ministerstvo zdravotnictví iniciovalo vznik linky kolegiální podpory výhradně pro pracovníky ve zdravotnictví. Učinilo...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Vláda se vrátí k 15 tisícům korun pro OSVČ a financování kurzarbeitu

Vláda se vrátí k jednání o opatřeních k omezení dopadů šíření koronaviru. Má se zabývat vyplácením 15 tisíc korun...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz