„Je to tak velké ohrožení, tak velké nebezpečí, že jsem rád, že hnutí ANO, SPD, Piráti, KDU-ČSL a STAN dosud říkají, že tuto normu nepodpoří,“ řekl Středula. „Ale v případě, že by se tak stalo a někdo vyměnil sliby za něco, co teď neumím definovat, tak my jsme připraveni zahájit přípravu generální stávky,“ dodal.
Při výpovědi bez udání důvodu by zaměstnanci náleželo nejméně dvojnásobné odstupné, tedy zpravidla aspoň dva až šest měsíčních výdělků podle doby zaměstnání.
Návrh ODS a TOP 09 by umožnil výpověď bez důvodu i pečujícímu o malé dítě![]() |
Nesměli by ji dostat těhotné zaměstnankyně, lidé na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, pracovníci se zdravotním postižením a ti, kterým zbývá pět a méně let do řádného starobního důchodu. Změna by podle předkladatelů umožnila zaměstnavatelům pružněji reagovat na situaci na pracovním trhu.
Měl by mít zaměstnavatel možnost dát výpověď bez udání důvodu?
Podle úterního stanoviska ČMKOS je možné pochybovat i o ústavnosti návrhu. Odvolávají se na nález Ústavního soudu z roku 2018, podle něhož se do uspokojivých pracovních podmínek zahrnuje mimo jiné i ochrana proti svévolnému propouštění.
Strany nevzdávají boj za výpovědi bez udání důvodu. Navrhují nové odstupné![]() |
Například ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Lenka Janáková se ale domnívá, že důvodů pro výpověď bez zákonem stanoveného důvodu je řada. „Toto právo má nyní pouze zaměstnanec, šlo by tedy o vyvážení práv,“ řekla už dříve.
Zdůraznila, že výpověď bez uvedení zákonného důvodu neznamená bezdůvodnou výpověď, ale výpověď z jiných důvodů, než se kterými počítá zákon.
Špidla hovoří o generální stávce, když projde vyhazov bez udání důvodu![]() |
Protesty kvůli možnému uzákonění výpovědi bez udání důvodu odbory hrozily už dříve. Uspořádaly proti propouštění bez důvodu i petici, kterou podepsalo přes 50 tisíc lidí.