Odbory chystají sérii protestů, které v červnu vyvrcholí stávkou

  15:12aktualizováno  15:23
Do konce června vyhlásí odbory stávku proti vládě. Podle předáka ČMKOS Jaroslava Zavadila půjde o vyvrcholení série protestů. Jak bude akce velká a nakolik omezí život obyvatel, odmítl říci. Protest bude vládu bolet, je si ale jistý Zavadil.

Odborářští předáci na pódiu během demonstrace Stop vládě na Václavském náměstí v Praze (21. dubna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Představitelé odborů a občanských iniciativ, které tvoří platformu Stop vládě!, se dnes sešli, aby zhodnotili sobotní demonstraci a zahájili přípravy na protestní akce, jejichž cílem má být konec vlády Petra Nečase.

"Bude to série akcí, která by měla vyvrcholit tím, co bylo dříve řečeno. Naším cílem je, abychom se dohodli na formě všeobecné stávky," prohlásil šéf odborů Jaroslav Zavadil. "Ta by měla proběhnout do konce června."

Pro plánování protestních akcí se platforma dohodla na vytvoření koordinačního centra. V něm budou rovným počtem zastoupeny odbory i občanská hnutí. Do konce příštího týdne by mělo být dořešeno složení skupiny. "Abychom mohli hned ten další týden svolat první schůzku," řekl Zavadil.

Zavadil: Vláda se bojí už i písmen

Odboráři vystoupili před veřejnost krátce po druhé hodině. V pozadí stálo několik z nich v tričkách, která tvořila nápis Stop vládě!.

"Oni byli v parlamentu, z něhož byli vyvedeni. Aniž by cokoliv řekli nebo nějak vyrušovali," vysvětlil jejich přítomnost Zavadil. "Vláda a parlament se už asi bojí i písmen," dodal předák.

Zavadil kabinet varoval před bagatelizací akcí pořádaných platformou. "Jestli si myslí, že to je jen odborová záležitost, tak není. Je to široká občanská aliance, která tyto protesty spustila."

Protestovat budou důchodci i studenti

Odbory zatím nechtěly říci žádné konkrétní termíny ani formu protestů. Už ve středu ale oznámily, že budou mnohem bolestivější než demonstrace na Václavském náměstí, které se podle policie zúčastnilo na 90 tisíc, podle odborů dokonce 120 tisíc lidí.

"Cítíme velký zájem občanů o to, bojovat proti nelegitimní a nespravedlivé vládě," zaznělo od mluvčího platformy a hnutí ProAlt Jana Májíčka.

Jednou z akcí, která už termín má, bude 14. května seminář o nezaměstnanosti. Ten se uskuteční v kulturním domě Divus. Druhou, pravděpodobně mohutnější akcí, bude demonstrace pořádaná Radou seniorů a Národní radou zdravotně postižených. Ta proběhne 30. května na Palachově náměstí. 

"Co udělala tato vláda, neudělala za posledních 20 let žádná jiná vláda. Je to tragédie této politiky, je to tragédie kultury," prohlásil předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Protestů se zúčastní i hnutí Za svobodné vysoké školy. Ani jeho představitelé ale neřekli, kdy a jak se protestů zúčastní. Ve hře tak zůstává i "okupace" univerzit. "Teď v neděli se sejdeme a zvážíme, jak slaďovat naše akce v rámci platformy," oznámil za hnutí Lukáš Matoška.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz