Demonstranti s balíky slámy při protestním pochodu Prahou (16. června 2011)

Demonstranti s balíky slámy při protestním pochodu Prahou (16. června 2011) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Odbory kvůli reformám zvažují stížnost, chystají happening i pochod

  • 174
Odbory chtějí podat ústavní stížnost, pokud projdou reformní zákony. Vláda nevzala v úvahu jedinou naši připomínku, řekli odboráři. Na 12. července plánují happening před ministerstvem zdravotnictví. Následovat bude protestní pochod nazvaný Ulov si svého politika, který povede k zasedající Sněmovně.

"Chceme odlehčenou formou ukázat na věci, které budou mít vážné dopady na zdravotní stav populace," uvedla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové. Akce začne pět minut po poledni.

Reformy ve zdravotnictví podle ní povedou k omezení dostupnost zdravotní péče, protože mnoho pacientů na ní nebude mít peníze. Na happening pozvala i Radu seniorů, Sdružení nájemníků či Národní radu osob se zdravotním postižením.

Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka happening podpořily obě odborové centrály. K účasti na akci vyzval i šéf Svazu pacientů Luboš Olejár. "Odmítněme ožebračující reformy a pojďme vyjádřit nesouhlas," uvedl.

Účastníci happeningu se zhruba ve 13 hodin vydají na protestní pochod ke Sněmovně. Trasa bude stejná jako 16. června, kdy proběhla stávka. Pochod se bude jmenovat Ulov si svého politika, uvedl Dufek. "Zjistili jsme totiž, že poslance a senátory není možné nikde najít a dohledat," řekl.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek podotkl, že vláda s odbory o jednotlivých reformách pečlivě jedná. "Když se ale objevují výkřiky odborů, že musí zabránit krádeži, a pak chtít korektní jednání, to je velmi těžké," reagoval ministr v ČT na slova šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka. Podle něj chce vláda privatizovat veřejné finance.

Kroky vlády vedou zemi do Řecka, míní odboráři

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl uvedl, že vláda při schvalování klíčových reformních zákonů nevzala v potaz žádnou z připomínek odborů. "Vláda nemá zájem přijímat zásadní reformy na zásadě širšího konsenzu," prohlásil.

"Kroky vlády nás vedou do Řecka," dodal právní expert ČMKOS Vít Samek. Odbory sepsuly i důchodovou reformu a zákoník práce. Ten podle Samka obsahuje protiústavní prvky. "Jsme rádi, že s námi u řadě výhrad souhlasila Legislativní rada vlády, ale vláda to nerespektovala," uvedl.

Zavedení spoření v soukromých fondech v rámci penzijní reformy označil za cestu do pekel. "Je to nezodpovědný hazard s finanční situací České republiky. Vláda neudělala analýzu ekonomických a sociálních dopadů," podotkl Samek, který by raději modernizoval stávající připojištění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video