Odborům ČT tentokrát vadí cenzura

  16:59aktualizováno  16:59
Vedení České televize po složitých jednáních s odboráři podepsalo kolektivní smlouvu na letošní rok. Hrozbu stávky tím však nezažehnalo. Odbory sice uznaly, že televize nemá peníze a smířily se s letošním reálným snížením platů o 18 procent. Podle odborového předáka Antonína Dekoje by ale mohla stávka propuknout kvůli cenzuře.

"Podpisem kolektivní smlouvy se v daném okamžiku odvrátila hrozba stávky, která skutečně byla na pořadu dne. Stávka ale klidně může propuknout z důvodů jiných, a to z důvodů cenzury," oznámil krátce po podpisu smlouvy Dekoj.

Poukázal na herce Jana Krause, který skončil s moderováním pořadu Přesčas. Nadřízení mu zakázali pozvat do pořadu členy Rady ČT s tím, že jde o vnitřní záležitost televize.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín vzápětí Dekojovi oponoval. "Zcela to odmítám, to žádné cenzurní zásahy nejsou," prohlásil a dodal, že televize by na obrazovce neměla řešit svoje vnitřní spory nebo dosud neuzavřená správní řízení.

Veřejnoprávní televize čelí správnímu řízení, které proti ní kvůli odvysílání divadelní inscenace Obrázkáři vede Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televizi také hrozí půlmilionová pokuta za žert zlehčující holocaust, který zazněl v pořadu Sliby a chyby.

Televize na zvýšení platů nemá
Odboráři nepovažují kolektivní smlouvu za svůj neúspěch. I když neuspěli s mzdovými požadavky, podařilo se jim omezit prodlužování pracovních poměrů na dobu určitou.

Reálné příjmy zaměstnanců letos klesnou o 18 procent, přestože se vedení veřejnoprávního média zavázalo valorizovat jejich mzdy od 1. října o šest procent. "Bez tohoto závazku vedení ČT by odborové organizace kolektivní smlouvu na rok 2002 nepodepsaly," řekl Adam Komers z Nezávislé odborové organizace ČT.

Nelíbí se jim ale, že zatímco oni vzali na vědomí, že televize na vyšší platy nemá, členové Rady ČT zvýšení svých platů vyžadují. "To hraničí s nehorázností," dodal Komers.

Balvín se s odbory shodl v tom, že ČT se ne vlastní vinou ocitla v neudržitelné finanční situaci. Ředitel tvrdí, že pokud se systém financování veřejnoprávních médií nejpozději během začátku příštího roku výrazně nezmění, nemají šanci přežít. Zpřísnit se má hlavně výběr koncesionářských poplatků.

Dekoj vyjádřil domněnku, že politici schválně brání změně financování, aby pak mohli Českou televizi lépe ovládat.

Odboráři hrozili stávkou už v lednu. Nehodlali se totiž v kolektivní smlouvě vzdát valorizace mezd a nároku na 13. i 14. plat. "Kdyby se zlepšilo vybírání koncesionářských poplatků, na třinácté platy by možná bylo," bránil se Balvín na shromáždění zaměstnanců 17. ledna.

Podle Balvína je televize ve špatné ekonomické situaci a plošné zvyšování platů si nemůže dovolit. Průměrná mzda v ČT je podle něj 22 tisíc korun, bez valorizace a 13. a 14. platu spadne na 19 tisíc. Televize tím získá 100 milionů korun.

Odboráře rozčílil už hrubý návrh rozpočtu, který Balvín představil koncem loňského října. "Navržený rozpočet de facto zahajuje likvidaci ČT," prohlásil tehdy odborový předák Dekoj.

Rada ČT souhlasila s tím, aby lidé generálního ředitele sestavili rozpočet s náklady mírně přes pět miliard korun. Příjmy jsou přitom vypočteny na 4,7 miliardy.

Balvínův návrh kromě výrazného omezení investic počítá i s menší sumou na mzdy - přibližně o čtvrt miliardy korun. Dekoj už loni v říjnu naznačil, že v tom případě se případná stávka zaměstnanců nedá vyloučit.

Stávka není pro ČT nic nového
Stávka není pro televizní odboráře nic nového. V prosinci 2000 se v ČT rozhořel konflikt po jmenování Jiřího Hodače ředitelem. Vzbouření redaktoři se odmítli podřídit novému vedení. Vysílali vlastní zpravodajství, Hodačův tým ho ale přerušoval. Spor ukončilo až jmenování Jiřího Balvína prozatímním ředitelem.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín se 17. ledna v Praze zúčastnil veřejného shromáždění zaměstnanců. Odbory ČT hrozí stávkou v případě, že vedení nepřistoupí na kolektivní smlouvu se závazkem třináctého a čtrnáctého platu a s plošnou valorizací platů. (17. ledna 2002)

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Rošády v Loučné. Odvolaného starostu nahradila dříve sesazená starostka

Starostování v Loučné nad Desnou na Šumpersku není v tomto volebním období právě nejstabilnější práce. Petra Harazímová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz