Klaus dnešní akci státních zaměstnanců a odborů za falešnou a bezúčelnou. Vládní škrty jsou podle něj potřebné.
Demonstrující krátce před dvanáctou hodinou položili před hlavním vchodem ministerstva vnitra rakev s nápisem Policie ČR a smuteční věnce. Poté se odboráři natlačili i do vestibulu budovy, kde udělali pomocí píšťalek a vuvuzel obrovský rámus, zapálili také škrtací petardy a rozbili skleněnou výplň bezpečnostních zábran.
Podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Reichla se za bezpečnostní rám dostaly desítky lidí. "Demonstranti se snažili se proniknout dále do budovy ministerstva, v tom jim však zabránila ochranka. Poté jsme navíc zjistili, že pod koly zaparkovaných aut zaměstnanců jsou rozbité lahve od piva a dalšího alkoholu," informoval mluvčí ministerstva vnitra Jiří Reichl.
ÚČAST DESETITISÍCŮDnešní demonstrace se mělo účastnit na 20 tisíc lidí, nakonec jich přišlo na 40 tisíc lidí. O něco odvážnější byly odhady účasti na demonstraci v květnu loňského roku, kdy odboráři očekávali, že do Prahy dorazí kolem třiceti tisíc lidí. Proti dopadu hospodářské krize nakonec protestovalo přes dvacet tisíc zaměstnanců. |
Lidé v budově "Radku, ven". Ministr Radek John byl ale ve Sněmovně a protesty tak neslyšel. "Zatímco demonstranti demonstrovali, my jsme pracovali v parlamentu," komentoval dění na ministerstvu vnitra John. Incident vyšetřovat nehodlá.
Bezpečnostní odbor Ministerstva vnitra zároveň požádal média o poskytnutí záznamů a fotografií ze vstupního vestibulu. "Tyto záznamy budou použity výhradně pro identifikaci a dokumentaci případného protiprávního jednání," dodal mluvčí. Záznamy je mohou lidé zaslat na e-mailovou adresu public@mvcr.cz.
Šéf policejních odborů Milan Štěpánek se později za incident omluvil. "Pokud způsobili nějakou škodu, omlouváme se a zaplatíme to," řekl.
NEČAS: ODBORÁŘŮM NEUSTOUPÍMEVláda už prý zatáhla za záchranou brzdu |
Na Letné se hodinu před začátkem demonstrace objevily první transparenty. "V pekle sloužíme denně, tak proč klesáme v ceně?" ptali se pracovníci Vězeňské služby. "Abychom tu byli pro vás, táhneme za jeden provaz," hlásili zástupci justice.
Podpořit protesty se rozhodl i plzeňský podnikatel Michal Kindl, který tamním policistům koupil 300 píšťalek. "Štve mě, že kvůli nedostatečnému ohodnocení a špatnému technickému vybavení odchází od policie stále více starších zkušených policistů, čímž klesá úroveň celého policejního sboru," řekl Kindl.
Demonstranti pískali, troubili či točili řehtačkami a skandovali hesla. Skupina protestujících policistů vešla i do Letenského tunelu. S protestem sympatizovala i řada policistů, kteří byli ve službě a na celou akci dohlíželi. Prozradily to žluté stužky připnuté na jejich uniformách.
Kritika od prezidenta
Prezident chystanou demonstraci už dopoledne kritizoval. Podle Klause byla "taková česká specifická". "Já jsem se včera dozvěděl půvabnou věc, že v jednom podniku, v jedné instituci, se rozhodli přijít na tu demonstraci, ale po Česku. Jak je všechno zkarikováno, aby nikoho nenaštvali, tak si všichni vzali náhradní volno. To je klasická ukázka české demonstrace," uvedl podle ČTK Klaus.
Škrty chystané vládou považuje za nezbytné. Podle něj jde o důsledek dlouhodobě nezodpovědné politiky, kdy stát vydával víc peněz, než měl. Dnešní demonstrace nic nevyřeší, řekl Klaus.
PROČ se odboráři bouříStátní zaměstnanci si chtějí zachovat své platy |
K demonstraci se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Uvedl, že desetiprocentní snížení objemu platů ve státní správě je základním bodem vládního programu. Jednotlivé odborové organizace byly podle něj opakovaně vyzývány k předložení vlastních návrhů řešení tohoto požadavku. Místo diskuse o změně odbory pouze trvají na svém původním stanovisku, že stávající systém není třeba měnit.