Začátkem června 1949 bylo v Praze odsouzeno k smrti pět mužů, které soud potrestal nejvyšším trestem za pokus o vojenský státní převrat. Hned v červenci pak byli Miloslav Jebavý, Karel Sabela, Vilém Sok-Sieger, Josef Gonic a Bohuslav Hubálek popraveni.
Měli mít na svědomí nejrozsáhlejší přípravy vojenského převratu po únoru 1948, mluvilo se o nich jako o skupině Praha - Žatec a byli komunistickým režimem vnímáni jako mimořádné nebezpečí.
"Veškeré čistky, jež se dělaly v armádě v roce 1949, komentoval šéf vojenské zpravodajské služby Bedřich Reicin slovy, aby se zamezilo dalšímu případu Jebavý. Ta věta se objevovala ve vojenských materiálech celý rok jako strašák," říká Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů.
S Jebavým a jeho kolegy z řad vojáků, příslušníků SNB, železničářů či civilistů v Praze a Žatci spolupracovaly další vojenské posádky a odbojové skupiny, například v Plzni, Chomutově, Litoměřicích či Berouně. Výsledkem mělo být odstranění komunistického režimu.
Převrat měl začít 8. března 1949. Sabela s 20 tanky a částí žatecké posádky měl nejprve obsadit své město a pak vyjet na Prahu pomoci tamním odbojářům. "Spolu s vojáky z dalších posádek měl obsadit ruzyňské letiště, klíčová ministerstva, pankráckou věznici a budovu ÚV KSČ," líčí plán Ústav pro studium totalitních režimů. Jenže termín se několikrát posouval a 4. března byl Sabela i další odbojáři zatčeni.
Výstava odhalila nové věci
Dodnes není jisté, zda odbojáři převrat opravdu plánovali, nebo je k tomu tajné služby jen provokovaly. Byla to ostatně Reicinova oblíbená taktika. Pamětníci se nicméně přiklánějí spíše k první možnosti. "Byl jsem v lágru se Sabelovými vojáky. Ti se neohlíželi na to, jestli tam byl nějaký provokatér, nebo ne. Prostě viděli možnost, jak rozbít bolševika, tak do toho šli," uvádí jeden z nich, Václav Kytl.
Vnést do tajemného příběhu trochu světla se snaží výstava, která od úterý běží v žateckém muzeu. Vypráví o zmíněné pětici i o stovkách dalších lidí, kteří měli s odbojem co do činění. Měla být unikátní v tom, že Žatec díky ní má jako první město u nás kompletně zachycenou historii protikomunistického odboje.
Nakonec se ukázala být ještě cennější - během příprav došlo k novým odhalením v případu. "Například jsme se dozvěděli o dalším odboji v řadách studentů a Volyňských Čechů," říká ředitel žateckého muzea Jiří Kopica.
Výstava, která potrvá do 22. srpna a ukazuje dobové uniformy či modely tanků, s nimiž chtěli Sabela a jeho vojáci vyjet na Prahu, tak popisuje odboj nejen na Žatecku, ale i na dalších místech Česka, a proto neskončí jen v Žatci. Zájem o ni už projevil třeba také Chomutov a další města.
Šlo o největší puč v ČeskoslovenskuByly plány na vojenský převrat odbojové skupiny Praha – Žatec v roce 1949 skutečné, nebo šlo o provokaci komunistických tajných služeb? To není dodnes jisté. Každopádně šlo o největší plán vojenského puče v poúnorovém Československu, tvrdí Libor Svoboda a Petr Mallota z Centra pro studium totalitních režimů. "Nakonec žádný odboj nenastal, byly to jen přípravy, ale ty v určité fázi, v lednu, únoru 1949, pokryly velkou část středních, severních a západních Čech. V tomto směru skutečně byla z připravovaných akcí tato největší," říká Svoboda. Existují nějaké důkazy, že šlo jen o provokaci, nebo ne? Hodně lidí šlo tedy do akce s tím, že je skutečná. Dalo se vůbec provést to, co plánovali? Aby ze Žatce vyjely tanky, obsadily Prahu a pak se odboj rozšířil po celé republice? Spoléhala třeba ta pětice na pomoc ze Západu? Byli ve spojení s britskou ambasádou. Jsou i jiná města než Žatec, kde je třetí, protikomunistický odboj, takto zmapovaný? |